newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: שוטרים התאמנו עם רימוני הלם בין אזרחים ברחובות ירושלים

קבוצת שוטרים הגיעה לפני כשבועיים לכפר עיסאוויה במזרח העיר לסדרת אימונים שכללה זריקת רימוני הלם בין בתים של תושבים. פעיל מקומי תיעד את האימון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אלימות המשטרה ומשמר הגבול בעיסאוויה אשר במזרח ירושלים איננה דבר חדש. לעתים אלימות זאת היא תגובה להתקוממות התושבים נגד כיבוש הכפר, אך לא פעם היא מתחילה גם ביוזמת המשטרה, אשר נכנסת לכפר במטרה ליצור "חיכוך" עם התושבים כפי שחשף ניר חסון ב"הארץ".

אך נדמה שעכשיו נחצה עוד קו, ושוטרים תועדו בכפר לאחרונה כשהם זורקים רימוני הלם בין הבתים לצורך אימוני כוחות, ללא שום התגרות מצד התושבים. בתגובה לפניית שיחה מקומית במשטרה בחרו לשקר ולומר שהצילומים בכלל בוצעו ביום כיפור, כשהכוחות מתמודדים עם הפרות סדר, כשלמעשה הצילומים הם בני כשבועיים.

> היסטריה מיותרת: החלטת אונסק"ו לא שוללת את קשר היהדות להר הבית

נסיונות הכזב של ממשלת ישראל להראות כי ירושלים מאוחדת מתנפצים פעם אחר פעם מול המציאות. רק ביום הכיפורים האחרון מדיוניות ממשלת ישראל הראתה זאת בעצמה, כאשר הוחלט לחסום את הכניסות לכפרי מזרח ירושלים למעבר רכבים, מה שדה פקטו הפך את מזרח העיר לחלק משטחי המשטר הצבאי בדה המערבית ליום אחד. עיסאוויה סבלה מכך במיוחד היות והחסימה נפתחה רק אתמול (חמישי).

הפרקטיקות האנטי-דמוקרטיות לא מסתיימות שם. ניתן למנות עשרות פצועים אשר נורו בראשם בכדורי ספוג שחורים, ללא חקירות ותוך טיוחים, לצד מדיניות של הטלת עונשים קולקטיביים על האוכלוסייה הערבית של העיר המזרחית.

קרב בסמטה ריקה

ובכל זאת, אימונים בעלי אופי לוחמתי בלב אוכלוסיה אזרחית, ועוד ברימוני הלם שיוצרים בהלה גדולה, הם עניין נפסד עוד יותר. אם ניתן לייחס את האלימות שבשגרה לצורך לתחזק את הכיבוש מול אוכלוסיה מתקוממת, הרי שאימונים ברחובות הצפופים של העיר ללא צורך הם פעולה חמורה יותר, שצפויים ליצור עוד אלימות. ייתכן כי זו מלכתחילה מטרת הפעילות, בדומה ליצירת החיכוך המכוונת שנחשפה ב"הארץ".

ביום 28.9.16, בסביבות השעה שבע בערב, צילם מחמד אבו חומוס, חבר הוועדה העממית של עיסאוויה, הדרכה של זריקת רימון הלם בכפר. לפי התיעוד המצולם מהאירוע (ראו לעיל), אחד המפקדים הסביר לשוטר (יס"מ או מג"ב, ככל הנראה) כיצד לסובב את הנצרה בכיוון השעון ולזרוק רימון. כאשר אבו חומוס אמר לשוטרים כי עליהם להתאמן בשטח פתוח ולא ביו בתי מגורים, אחד המפקדים הורה לו להתרחק שמונה מטרים, כדי שיוכלו להמשיך בהדרכה. המפקד הדגים לשוטר כיצד הוא זורק רימון לסמטה, ביו בתי מגורים, שהייתה ריקה מאדם. אחרי הפיצוץ השוטר זרק רימון נוסף תוך כדי שהמפקד הנחה אותו "זרוק עד למטה". לאחר שהרימון התפוצץ ליד בית מגורים.

לאחר חשיפת התיעוד פנה אתמול (חמישי) עו"ד איתי מק למשטרה בשם פעילים מקומיים בכפר בדרישה להפסקה מיידית של האימונים בכפר. עו"ד מק מנמק את הדרישה בכך ש"מעבר לכך שהדבר נעשה בניגוד לכללים ולנהלים לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות, הרי שהדבר מעיד על הזלזול בו המשטרה ומג"ב ירושלים מתייחסים לתושבי עיסאוויה, לגופם ולרכושם, ולתהליך הזוחל להפיכת הכפר עיסאוויה למעין אזור מלחמתיי שחיי אדם בו אינם נסבלים".

במג"ב טרם שלחו תגובה לדברים, ובמשטרת ירושלים הגיבו, כאמור, בהתייחסות לאירוע אחר לגמרי, שקרה השבוע ביום כיפור ושבמהלכו היו עימותים בין שוטרים לצעירים זורקי אבנים ובקבוקי תבערה ברחובות עיסאוויה. חזרנו למשטרה והבהרנו להם שהאירוע שבעניינו פנינו התרחש לפני שבועיים, ושברור בצילומים שאין אף זורק אבנים או הפרת סדר אחרת ברחובות. במשטרה לא החזירו לנו תשובה נוספת.

> חיילים הרגו נער בעזה בירי בכינון ישיר של פצצת תאורה

בטונדות בכניסה לשכונת עיסאוויה בירושלים המזרחית. 15 באוקטובר 2015 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

בטונדות בכניסה לשכונת עיסאוויה בירושלים המזרחית. 15 באוקטובר 2015 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

אגב, כפי שפורסם בשיחה מקומית בעבר, מחמד אבו חומוס, מתעד אימוני השוטרים, כבר היה בעצמו קורבן לפרקטיקות דיכוי של המשטרה בעבר. ב-18 במרץ האחרון נעצר אבו חומוס יחד עם שני שני תושבי עיסאוויה נוספים בחשד למעורבות בהפרות סדר. בשעה ארבע לפנות בוקר באותו היום הגיעו כ-20 שוטרים לביתו של אבו חומוס והוא נלקח לתחנה לחקירה, למרות שניתן היה לזמן אותו לחקירה ללא בעיה. בתחנה אבו חומוס כלל לא נחקר על הפרת סדר כלשהי.

בעת המעצר טען אבו חומוס כי מעכבים אותו כדי למנוע ממנו למחות נגד "מרתון ירושלים" שנועד להתקיים באותו היום ועתיד היה לעבור במזרח העיר. לראיה, לאחר שהמרתון הסתיים הוא שוחרר לביתו. כאשר שאל חוקר בתחנה האם נעצר כדי למנוע להפגין, נאמר לו שזו טענה לא נכונה. גם בדוברות המשטרה דחו לחלוטין את הטענה ומסרו אז לתקשורת כי "השלושה נעצרו בחשד למעורבות בהפרות סדר ללא קשר למרתון". אך לאחר הגשת תביעה אזרחית נגד המשטרה בגין כליאת שווא ועגמת נפש הודתה המשטרה כי שיקרה בזמנו ושאכן אבו חומוס נעצר מתוך מטרה למנוע ממנו להפגין.

> האויב הכפול של נשים ברצועת עזה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
תג מחיר במדים? חייל מפנצ'ר רכב של תושב קדום כפי שתועד במצלמת האבטחה של הכפר (באדיבות ארגון בצלם)

תג מחיר במדים? חייל מפנצ'ר רכב של תושב קדום כפי שתועד במצלמת האבטחה של הכפר (באדיבות ארגון בצלם)

תיעוד: חיילים מחבלים ברכב ומשליכים רימון גז על בית בכפר קדום

מצלמות אבטחה בכפר תיעדו חייל מפנצ'ר רכב של תושב, וכן השלכת רימוני גז על ביתו של אחד ממנהיגי המחאה בכפר בזמן ששהו בו אשתו וילדיו. "מדובר בענישה קולקטיבית שמטרתה להרתיע אנשים מלצאת ולהפגין"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf