newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שלושה סרבני מצפון נשלחו לכלא

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לאחר שהצהירו בימים האחרונים על סירובים להתגייס, נדונו שלושה סרבני מצפון לתקופות מאסר ממושכות. מתן הלמן בן העשרים מקיבוץ העוגן, שהצהיר בפעם הרביעית על סירובו להתגייס נשלח לשלושים ימי מאסר. שני סרבנים נוספים, איילת ברכפלד בת ה-18 מתל אביב וסער יהלום בן 18 ממושב בארותיים, שהצהירו לראשונה על סירובם להתגייס מטעמי מצפון, נשלחו כל אחת לעשרים ימי מחבוש.

ברכנפלד כתבה בעמוד הפייסבוק שלה בבוקר כניסתה לכלא: "אני חושבת שעדיף לי לשבת בכלא מאשר לעשות משהו שמנוגד לערכים שלי ואני מעדיפה להביע מחאה בצורה כזו ולהילחם למען מטרה שאני מאמינה בה. הסירוב לא רק יבטיח לי שאני עומדת מאחורי העקרונות שלי, אלא אני מקווה שהוא גם יעזור להעלות את כל הנושאים הללו לסדר היום ולהביא אותם לעוד קבוצות של אנשים. כי כן יש ברירה. היא באה עם מחיר, כמו כל ברירה, אבל זה מחיר שאני מוכנה לשלם. אני מסרבת לשרת בצבא ההגנה לישראל, הגוף שמבצע את המדיניות ההרסנית של ממשלת ישראל ושנוקט לצורך כך על בסיס יומיומי באלימות, גזענות ואפליה; אני מסרבת לקחת חלק פעיל בדיכוי של העם הפלסטיני; ואני מסרבת להשלים עם התפיסה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני כגזירת גורל נצחית"

עוד בנושא

  טרם כניסתו לבקו"ם לראשונה אמר יהלום ל"שיחה מקומית": "אני חלק מתנועה של שינוי בישראל. המאבק נגד הכיבוש, נגד הגירוש, מאבקים חברתיים, כולם חלק ממאבק לצדק חברתי ולשלום, ואני עושה את החלק שלי, שאני בחרתי לעשות. גם כשאהיה בכלא – אני סומך על החברים שלי שימשיכו את המאבק, כי המציאות היא כאן בחוץ ובכלא זה רק משחק".

  בהצהרת הסירוב שלו כתב הלמן: "גם האדם המוסרי בעולם לא יהפוך את הכיבוש לדבר מוסרי. אין הצדקה לשליטה באזרחים ואין כיבוש מוסרי. חוק הדורש גיוס לצבא המדכא עם שלם ושולט עליו אינו חוק מוסרי. אל לנו להיות חברה שהולכת כעיוורת אחר מנהיגים וחוקים המנוגדים לצו מצפוננו ולמוסר האנושי. הצבא הוא זרוע של המדינה להמשך מדיניות של דיכוי אלים, גזעני ומעמדי. לכן אני רואה את התרומה החברתית שלי ומחויבותי המוסרית להתנגד ולסרב לקחת חלק בצבא".

  שלושת הצעירים, שנעזרים בתמיכה של רשת "מסרבות", הם בין מעל למאה צעירות וצעירים שחתמו עד כה על "מכתב השמיניסטים 2017" בו פנו לראש הממשלה, לרמטכ"ל ולשרי החינוך והבטחון והודיעו כי יסרבו להתגייס לצבא בשל מדיניות הממשלה והכיבוש.

  > ביהמ"ש הצבאי: המשפט נגד עהד תמימי ייסגר בפני הציבור והתקשורת

  א א א
  ועוד הערה לסיום:

  הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

  כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

  אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

  הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
  תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

  לחצו כאן
  כ-40 אחוז מתקציב החינוך של מועצת אלקסום מוקדש להסעות של ילדים מהכפרים הבלתי מוכרים. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

  יסחבו פערי התפתחות והשכלה עד אחרית חייהם. ילדים בדואים בדרך לבית ספר בנגב (צילום: יעלה רענן, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים)

  הילדים הלא מוכרים להורים הלא מוכרים בכפרים הלא מוכרים בנגב

  אלפי ילדים בגיל חינוך חובה בכפרים הלא מוכרים בנגב לא רשומים לגנים. במקום לספק כיתות, המדינה מתעלמת מהחלטות ומציעה פתרונות גרועים. במשך שנים ישראל מתעמרת בתושבים בתקווה שיעזבו את אדמותיהם, והילדים משלמים את המחיר

  X

  אהבת את הכתבה הזאת?

  כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
  silencej89sjf