45 חברי כנסת תומכים בהעלאת שכר המינימום לשלושים שקל לשעה

בין החותמים שמונה חברים מכל סיעות הקואליציה, למעט יש עתיד. עשרות אלפים תומכים בפייסבוק. דב חנין: "המצוקה החברתית ניכרת לא רק בגובה המחירים, אלא גם בנומך השכר"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כששודרה העונה הראשונה של סדרת המופת "שלושים שקל לשעה" לפני שנתיים היה הסכום סמל למשאת נפשן של עובדות עניות שבקושי גומרות את החודש. עכשיו, עם עליית העונה השנייה לשידור, קורם החלום עור וגידים.

ביומיים שחלפו מאז תחילת מושב הקיץ של הכנסת חתמו 45 חברי כנסת על הצעת החוק שיזם דב חנין (חד"ש) להעלות את שכר המינימום הנוכחי (23.12 שקל לשעה) בכשלושים אחוזים ולהעמידו על שלושים שקל לשעה, וזאת בהתאם לדרישה שהעלה ארגון "כוח לעובדים" בקמפיין מהחודשים האחרונים. עוד כלולה בהצעה הצמדת שכר המינימום באופן יחסי לשכר הממוצע והעלאתו מדי שנה בהתאם כדי למנוע שחיקה בו.

[עדכון, 14.5: מספר החותמים עלה ל-62. יותר מחצי מהכנסת תומכת בתיקון]

     > קראו גם: מחקר חדש מראה שהעלאת שכר המינימום תורמת לשיעור התעסוקה

בין חברי הכנסת ניתן למצוא שמונה מחברי הקואליציה: שולי מועלם (הבית היהודי), דוד צור ועמרם מצנע (התנועה), ורובי ריבלין, מירי רגב, אורלי לוי אבקסיס, חיים כץ וגילה גמליאל (הליכוד – ישראל ביתנו). רק לפוסט שהעלתה מירי רגב בנושא לפייסבוק יש כעת 36 אלף לייקים ולמעלה מ-4,100 שיתופים.

לצד חברי הקואליציה נמצאים רבים משורות האופוזיציה ובהם בוז'י הרצוג, אריה דרעי, אחמד טיבי, זהבה גלאון, ישראל אייכלר, חנא סוויד, שאול מופז ואחרים (הרשימה המלאה בתחתית הפוסט). יש עתיד, המפלגה שפרצה לכנסת על גל המחאה החברתית, היא המפלגה היחידה בכנסת שאף חבר בה עדיין לא חתם על הצעת החוק. לדברי חנין ההחתמה נמשכת וההצעה תוגש בקרוב. בינתיים מעלים חברי הכנסת התומכים לפייסבוק את תמונותיהם עם שלט תמיכה בפרויקט.

חברי הכנסת התומכים בהצעת החוק

חברי הכנסת התומכים בהצעת החוק

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "העלאת שכר המינימום לשעה היא מהלך צודק מבחינה חברתית. שכר המינימום הנמוך מדי הוא בין הגורמים לכך שעובדים ועובדות רבים נמצאים מתחת לקו העוני. התרחבות מעגל העובדים העניים היא אחת התופעות החברתיות המדאיגות והבעייתיות ביותר בשנים האחרונות… מבחינה כלכלית המהלך נכון ומתבקש גם כדי להעלות את כוח הקנייה שבידי העובדים העניים ולהמריץ בכך את הפעילות במשק".

"הדרישה לשלושים שקל לשעה מאוד מתבקשת מתמונת המצב החברתית, גם מכיוון שבכל מדד בינלאומי ישראל נמצאת בתחתית הדירוג של העולם המערבי הן בשכר ריאלי והן בשכר מינימום" אומר ח"כ חנין. "אפילו עם שלושים שקל לשעה אנחנו עדיין נהיה מתחת לרמה המקובלת. הבעיה החברתית מתבטאת לא רק בגובה המחירים אלא בנומך השכר".

נוכח המדיניות הכלכלית הידועה של ראש הממשלה והאוצר, אתה מאמין שיש להצעה סיכוי?

"אני מאמין שאפשר לייצר את הסיכוי. מה שאפשרי ומה שלא זו שאלה פוליטית, ואנחנו צריכים לבנות את האפשרות הפוליטית הזאת דרך הכנסת ובזירה הציבורית. אפשר לראות בתגובות למירי רגב, למשל, כמה עמוקה התמיכה בדרישה הזאת דווקא בקרב תומכי הימין".

 

תומכים בקואליציה

הליכוד – ישראל ביתנו (5): חיים כץ, מירי רגב, אורלי לוי אבקסיס, רובי ריבלין, גילה גמליאל

התנועה (2): עמרם מצנע, דוד צור

הבית היהודי (1): שולי מועלם

תומכים באופוזיציה

העבודה (14): בוז'י הרצוג, איתן כבל, שלי יחימוביץ, מיקי רוזנטל, סתיו שפיר, מירב מיכאלי, מיכל בירן, איציק שמולי, נחמן שי, אראל מרגלית, חיליק בר, משה מזרחי, בנימין בן אליעזר, עמר בר לב.

ש"ס (6): אריה דרעי, אריאל אטיאס, ניסים זאב, דוד אזולאי, יעקב מרגי, אברהם מיכאלי

מרצ (6): זהבה גלאון, אילן גילאון, ניצן הורביץ, תמר זנדברג, מיכל רוזין, עיסאווי פריג'

יהדות התורה (3): אורי מקלב, ישראל אייכלר, יעקב אשר

רע"מ-תע"ל (3): איברהים צרצור, אחמד טיבי, מסעוד גנאים

חד"ש (2): דב חנין, חנא סוויד

קדימה (2): שאול מופז

בל"ד (1): באסל גאטס

[עדכון, 14.5: תומכים נוספים הצטרפו לאחר פרסום הכתבה. ניתן למצוא את שמותיהם כאן]

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בהולנד 30% מהדירות נמצאת בבעלות ציבורית. בישראל - שני אחוז בלבד. פרויקט בנייה ברמת בית שמש (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

נתניהו לא הצליח לתת לישראלים חלופה לרכישת דירה

נתניהו התגאה היום שהצליח "ליישר" את מחירי הדירות, אבל המחירים נשארו גבוהים מאוד. באירופה יש לאזרחים אופציות אחרות, בישראל - לא. שוק הדיור נשאר מחולל אי-השוויון הגדול ביותר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf