newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

45 חברי כנסת תומכים בהעלאת שכר המינימום לשלושים שקל לשעה

בין החותמים שמונה חברים מכל סיעות הקואליציה, למעט יש עתיד. עשרות אלפים תומכים בפייסבוק. דב חנין: "המצוקה החברתית ניכרת לא רק בגובה המחירים, אלא גם בנומך השכר"

תרגום:

כששודרה העונה הראשונה של סדרת המופת "שלושים שקל לשעה" לפני שנתיים היה הסכום סמל למשאת נפשן של עובדות עניות שבקושי גומרות את החודש. עכשיו, עם עליית העונה השנייה לשידור, קורם החלום עור וגידים.

ביומיים שחלפו מאז תחילת מושב הקיץ של הכנסת חתמו 45 חברי כנסת על הצעת החוק שיזם דב חנין (חד"ש) להעלות את שכר המינימום הנוכחי (23.12 שקל לשעה) בכשלושים אחוזים ולהעמידו על שלושים שקל לשעה, וזאת בהתאם לדרישה שהעלה ארגון "כוח לעובדים" בקמפיין מהחודשים האחרונים. עוד כלולה בהצעה הצמדת שכר המינימום באופן יחסי לשכר הממוצע והעלאתו מדי שנה בהתאם כדי למנוע שחיקה בו.

[עדכון, 14.5: מספר החותמים עלה ל-62. יותר מחצי מהכנסת תומכת בתיקון]

     > קראו גם: מחקר חדש מראה שהעלאת שכר המינימום תורמת לשיעור התעסוקה

בין חברי הכנסת ניתן למצוא שמונה מחברי הקואליציה: שולי מועלם (הבית היהודי), דוד צור ועמרם מצנע (התנועה), ורובי ריבלין, מירי רגב, אורלי לוי אבקסיס, חיים כץ וגילה גמליאל (הליכוד – ישראל ביתנו). רק לפוסט שהעלתה מירי רגב בנושא לפייסבוק יש כעת 36 אלף לייקים ולמעלה מ-4,100 שיתופים.

לצד חברי הקואליציה נמצאים רבים משורות האופוזיציה ובהם בוז'י הרצוג, אריה דרעי, אחמד טיבי, זהבה גלאון, ישראל אייכלר, חנא סוויד, שאול מופז ואחרים (הרשימה המלאה בתחתית הפוסט). יש עתיד, המפלגה שפרצה לכנסת על גל המחאה החברתית, היא המפלגה היחידה בכנסת שאף חבר בה עדיין לא חתם על הצעת החוק. לדברי חנין ההחתמה נמשכת וההצעה תוגש בקרוב. בינתיים מעלים חברי הכנסת התומכים לפייסבוק את תמונותיהם עם שלט תמיכה בפרויקט.

חברי הכנסת התומכים בהצעת החוק

חברי הכנסת התומכים בהצעת החוק

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "העלאת שכר המינימום לשעה היא מהלך צודק מבחינה חברתית. שכר המינימום הנמוך מדי הוא בין הגורמים לכך שעובדים ועובדות רבים נמצאים מתחת לקו העוני. התרחבות מעגל העובדים העניים היא אחת התופעות החברתיות המדאיגות והבעייתיות ביותר בשנים האחרונות… מבחינה כלכלית המהלך נכון ומתבקש גם כדי להעלות את כוח הקנייה שבידי העובדים העניים ולהמריץ בכך את הפעילות במשק".

"הדרישה לשלושים שקל לשעה מאוד מתבקשת מתמונת המצב החברתית, גם מכיוון שבכל מדד בינלאומי ישראל נמצאת בתחתית הדירוג של העולם המערבי הן בשכר ריאלי והן בשכר מינימום" אומר ח"כ חנין. "אפילו עם שלושים שקל לשעה אנחנו עדיין נהיה מתחת לרמה המקובלת. הבעיה החברתית מתבטאת לא רק בגובה המחירים אלא בנומך השכר".

נוכח המדיניות הכלכלית הידועה של ראש הממשלה והאוצר, אתה מאמין שיש להצעה סיכוי?

"אני מאמין שאפשר לייצר את הסיכוי. מה שאפשרי ומה שלא זו שאלה פוליטית, ואנחנו צריכים לבנות את האפשרות הפוליטית הזאת דרך הכנסת ובזירה הציבורית. אפשר לראות בתגובות למירי רגב, למשל, כמה עמוקה התמיכה בדרישה הזאת דווקא בקרב תומכי הימין".

 

תומכים בקואליציה

הליכוד – ישראל ביתנו (5): חיים כץ, מירי רגב, אורלי לוי אבקסיס, רובי ריבלין, גילה גמליאל

התנועה (2): עמרם מצנע, דוד צור

הבית היהודי (1): שולי מועלם

תומכים באופוזיציה

העבודה (14): בוז'י הרצוג, איתן כבל, שלי יחימוביץ, מיקי רוזנטל, סתיו שפיר, מירב מיכאלי, מיכל בירן, איציק שמולי, נחמן שי, אראל מרגלית, חיליק בר, משה מזרחי, בנימין בן אליעזר, עמר בר לב.

ש"ס (6): אריה דרעי, אריאל אטיאס, ניסים זאב, דוד אזולאי, יעקב מרגי, אברהם מיכאלי

מרצ (6): זהבה גלאון, אילן גילאון, ניצן הורביץ, תמר זנדברג, מיכל רוזין, עיסאווי פריג'

יהדות התורה (3): אורי מקלב, ישראל אייכלר, יעקב אשר

רע"מ-תע"ל (3): איברהים צרצור, אחמד טיבי, מסעוד גנאים

חד"ש (2): דב חנין, חנא סוויד

קדימה (2): שאול מופז

בל"ד (1): באסל גאטס

[עדכון, 14.5: תומכים נוספים הצטרפו לאחר פרסום הכתבה. ניתן למצוא את שמותיהם כאן]

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

המורות משלמות את מחיר הניהול הכושל של משרד החינוך

תקציב משרד החינוך לתלמיד ביסודי זהה לממוצע באירופה, ואף על פי כן המורות והמורים נדרשים לעבוד יותר שעות, מול יותר תלמידים ועבור פחות כסף. ההמלצות לשיפור מעמד המורה וההוראה מונחות על השולחן כבר 43 שנים וזוכות להתעלמות, בעוד המערכת ממשיכה לקרוס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf