newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תלונה ליועמ"ש: לחקור את "הצל" בחשד להסתה בעקבות איומים על פעיל שמאל

שוטר מג"ב בתפקיד תישאל פעיל שמאל במחסום וצילם את האירוע. הסרטון הועבר ליואב אליאסי שפרסם אותו בפייסבוק ונתן את האות למעריציו לפתוח במסע איומים. לאחר שתלונה שהגיש במשטרה נענתה באדישות פנה עורך דינו של פעיל השמאל ליועמ"ש: "חוסר המעש של המשטרה מהווה שתיקה בהסכמה ועידוד להסתה"

מאת:

הפוסט נכתב בשיתוף ג'ון בראון

פעיל זכויות אדם הגיש אתמול (שני) ליועץ המשפטי לממשלה תלונה על הסתה ואיומים נגד הראפר ואיש הימין הקיצוני, יואב אליאסי. בימים האחרונים היה פעיל זכויות האדם, גיא, נתון למתקפת טלפונים והודעות מאיימות וזאת בעקבות פוסט שפרסם אליאסי בעמוד הפייסבוק שלו ובו פרטיו של פעיל זכויות האדם וכן קריאה שנתנה את האות לעוקביו של "הצל" לפתוח במסע התקפות ואיומים על השמאלן "סייען הטרור". הפעיל הגיש תלונות גם למשטרה ומח"ש.

ביום שישי האחרון פרסם יואב אליאסי, פעיל ימין קיצוני הידוע בכינויו "הצל", סרטון שצולם יום קודם לכן על ידי שוטר מג"ב באחד מהמחסומים המפרידים בין מערב ירושלים למזרחה בשעה שהיה בתפקיד. הסרטון, מתעד את אותו שוטר מג"ב כשהוא מבצע בדיקה ותשאול שגרתי בגיא, פעיל זכויות האדם שהגיע למחסום כחלק מפעילות לפיקוח על הנעשה במחסומים החדשים שהוצבו בעיר במהלך גל האלימות. הבדיקה השגרתית הזו של אזרח ישראלי, ששוטר מג"ב זיהה כפעיל זכויות אדם, הסתיימה בהוראה של השוטר לאזרח "לעשות חשבון נפש".

הסרטון אותו צילם שוטר מג"ב הועבר לאליאסי שפרסם אותו בעמוד הפייסבוק שלו, אחריו עוקבים למעלה מ-150 אלף איש, וכתב כי גיא הוא "מנהיג קבוצה של שמאלנים, אנרכיסטים, סייעני טרור במסווה של ארגון 'זכויות אדם', שפוקדת את שטח החיכוך במזרח ירושלים ואת המחסומים בכפרים העויינים". את הסטטוס שלו סיים "הצל" במילים "הגיע הזמן לעצור את הקרקס המגוחך הזה שנעשה על חשבון שוטרי מג"ב וחיילי צה"ל על ידי תת גזע של שמאלנים שמאיימים לחרב את מדינת ישראל".

כצפוי, התגובות האלימות והמאיימות בעמוד הפייסבוק של אליאסי לא אחרו להגיע. "למה לא יורים בו ושותלים לו סכין ביד?", כתב גולש אחד. אחר כתב כי "צריך לשבור לו תראש בן זונה מחבל מנייק". עוקב נוסף של אליאסי הגיב והודיע כי "אני יבקר אותו בבית שלו.. נראה אם הוא ירצה ללכת עוד הפעם לצלם את החיילים"; ואחר כתב כי "גם אותו צריך להשמיד כמו את אייכמן לשרוף וכמה שיותר מהר".

> איומים על חייו של פעיל שמאל בעקבות הסתה של הימין הקיצוני

צילום מסך מעמוד הפייסבוק של "הצל"

צילום מסך מעמוד הפייסבוק של "הצל"

זמן קצר לאחר פרסום הפוסט של אליאסי החלו האיומים להגיע לגיא. בהודעה הראשונה שנשלחה נכתב "אל תדאג בן זונה, יגיעו גם אליך" והיא לוותה באייקונים של ארבעה אקדחים. משם החל להגיע אליו שטף של הודעות דומות, חלקן מביעות איומים לא מרומזים כלל, כמו לדוגמא: "אנחנו מחכים לך בסיבוב יא חתיכת מזדיין בתחת, נקמה מגישים קר. אם בא לך גם נוכל לסגור את זה אני ואתה לבד רק בגלל שאתה מכוער ומעצבן ובגלל שאני יוצא יחידה קרבית וראש עורלה כמוך אני כבר לא יכול לראות תגיד לי מה העדפה שלך". גם מספר הרכב של גיא, המופיע בסרטון שצילם השוטר, פורסם ברשת, ואיתו הקריאה להגיע לפעיל ו"לברך" אותו (הגרשיים במקור).

> האם גל האלימות מבשר את ניצחון דרכם של אנשי "תג מחיר"?

צילום מסך

צילום מסך

ההודעות המאיימות המשיכו להגיע, והפעיל ביקש סיוע בעמוד הפייסבוק של המשטרה, שם הפנו אותו להגיש תלונה בתחנה. בשעות הערב, הגיע גיא לתחנת המשטרה בעירו וביקש להגיש תלונה. הוא הראה לשוטר התורן את הסרטון ואת האיומים שקיבל בעקבותיו, אבל זה שלח אותו חזרה לביתו ואמר לו כי "עד שלא תביא את החומרים אני לא יכול לעזור לך".

שתיקה בהסכמה מצד רשויות החוק

למחרת חזר גיא לתחנת המשטרה כשבידיו תדפיסים ותקליטור עליו צרובים צילומים של כל ההודעות והאיומים שקיבל. אולם אז אמרו לו בתחנה כי "למשטרה אין סמכות להוריד פוסט מפייסבוק כשם שאין למשטרה סמכות להוציא אדם מביתו". במקרה של פוסט שלדעת מפקד משטרת אשדוד היה פוגעני כלפי הרב עובדיה יוסף זצ"ל שוטרים הגיעו תוך דקות למפרסם ודרשו בחקירה שיוריד את הפוסט, מה שאכן קרה.

פעיל זכויות האדם שהבין כי לא יקבל סיוע או הגנה מהמשטרה פנה לעו"ד איתי מק, שפנה בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את האיומים שקיבל הפעיל ואת התפקיד שמשחק אליאסי בהסתה הפרועה והמתמשכת נגד פעילי זכויות אדם ושמאל.

במכתב הדחוף ששלח עו"ד מק ליועץ המשפטי לממשלה, הוא מגולל את מסכת האיומים לה נפל קורבן פעיל השמאל, כמו גם את אוזלת ידה של המשטרה בטיפול באיומים האלה. "חוסר המעש והאדישות שנקטה בו המשטרה במהלך הסופ"ש, כמו גם ההנחה ששוטר מג"ב הוא זה שנתן את שם מרשי והסרטון ל'צל', מהווים שתיקה בהסכמה ואף עידוד להסתה ולאיומים מצד רשויות החוק בישראל", כתב עו"ד מק וסיכם: "ככל שהמשטרה מתנגדת לפעילות פעילי זכויות אדם, עליה לפעול באמצעות סמכויותיה והכלים החוקיים העומדים לרשותה במדינת ישראל, ולא לתמוך ישירות או בעקיפין, במעשיה או במחדליה, במליציות פרטיות".

> "תשחק בכל דבר, לא בזין של אבא שלך", שב"כ מאיים על פעילים בנגב

יואב אליאסי, "הצל", מתעמת עם פעילי שמאל במהלך הפגנה נגד המתקפה על עזה, קיץ 2014 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

יואב אליאסי, "הצל", מתעמת עם פעילי שמאל במהלך הפגנה נגד המתקפה על עזה, קיץ 2014 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

"המשטרה חייבת לקחת את האיומים ברצינות"

זו לא הפעם הראשונה שאליאסי מסית נגד פעילי שמאל. רק בשבוע שעבר פרסמנו כאן ב"שיחה מקומית" את המקרה של ש', פעיל שמאל שעל קירות הבניין בו הוא מתגורר רוססו כתובות נאצה והוא קיבל איומים מפורשים על חייו. ביום ראשון האחרון חשף אליאסי את תמונתו ושמו של חייל אשר דיווח למפקדיו על התעללות חבריו בפלסטיני. על כך כינה את החייל בוגד. עוקביו הרבים אשר בימים כתיקונם נוהגים דווקא להלל חיילים פנו הפעם לקריאות לרציחתו. צה"ל בחר לא להגיב על הסתה זו, מצד שני לא הייתה לצה"ל בעיה שאדם מסוגו ישתתף בערב יחידה של חטיבת גולני.  כמה ימים לפני כן כינה "הצל" את העיתונאי גדעון לוי בוגד, עוקביו שוב לא שכחו לקרוא לרציחתו. אף אחד מאלו לא נחקר אפילו.

 > חברי מבית הספר לשלום יושב במעצר בגלל סטטוס

צילום מסך מעמוד הפייסבוק של "הצל"

צילום מסך מעמוד הפייסבוק של "הצל"

בשיחה עם "שיחה מקומית" אמר עו"ד מק שהטיפול של המדינה בהסתה מצד ימין של המפה הפוליטית הוא שערורייתי. "המשטרה חייבת לקחת את האיומים האלה ברצינות", הוא אומר. "התנהלות המשטרה במקרה הזה היא לא רצינית ומסוכנת. אני לא בעד להגביל את חופש הביטוי, אבל מה שקורה עם 'הצל' זה שהוא משתמש בכח האדיר שיש לו לפתוח מסע הסתה ואיומים על מנת שפעיל זכויות אדם יפסיק את פעילותו".

"ביקורת זה דבר לגיטימי" המשיך מק, "אבל כשבן אדם מקבל איומים והודעות עם אקדחים – זה כבר לא לגיטימי. מצד אחד מחמירים עם פלסטינים, ומצד שני נותנים לימין הקיצוני להשתולל. לדעתי המקצועית 'הצל' מסית לאלימות. אם מישהו יפגע בפעיל, אפשר לטעון ש'הצל' הסית לפגוע בו". "אם היה מדובר בפרסום פרטי שוטר וכינוי כל השוטרים 'תת גזע' עם הקריאה להגיע ולפגוע בהם", אומר מק, "אני בטוח שהטיפול המשטרתי היה מהיר פי כמה".

ביקשנו את תגובת משרד המשפטים לתלונה אולם שם הפנו אותנו למשטרה.
בקשה לתגובה נשלחה למשטרת ירושלים וטרם נענתה. התגובה תפורסם כאן אם וכאשר תתקבל.

> מסדר זיהוי של השב"כ: האם תוכלו לזהות את החשודה?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

ח"כ יאיר גולן, כשאמרת ש"צה"ל לא מטייח", למה התכוונת?

בנאום שנשאת לפני שש שנים, דיברת על מחויבותו של הצבא "לתחקר התנהלות בעייתית באומץ וליטול אחריות מלאה". אלא שמאז התגייסת לטובת חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע וביקשת הקלה בעונשו, אף שבחינה יסודית של חקירתו מעלה חשדות כבדים לטיוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf