newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

איומים על חייו של פעיל שמאל בעקבות הסתה של הימין הקיצוני

אושיית הימין הקיצוני יואב אליאסי מארגן קמפיין נגד פעיל שמאל, ותומכיו לא נשארים אדישים: בעקבות הטרדות ואיומים על חייו, נאלץ ש' להימלט מביתו. במשטרה בחרו לזמן דווקא אותו לחקירה

מאת:

לפני מספר ימים ריססו אלמונים כתובות נאצה על קירות הבניין בו מתגורר פעיל השמאל ש', שנאלץ להימלט מביתו שבדרום לבית הוריו במרכז הארץ. ש' מספר כי הוא נתון למתקפת איומים בעקבות הסתה, שמאחוריה עומד אושיית הימין הקיצוני יואב אליאסי. "הצל" פרסם לפני מספר ימים קריאה בעמוד הפייסבוק שהוא מנהל, ובו התלונן על ש' "כי מסוכן גם לנו וגם לו שבן אדם כזה יסתובב ברחוב".

מאז הקריאה של אליאסי קיבל ש' מאות טלפונים והודעות מאיימות, כולל הודעה שפורסמה בפורום הישוב בו הוא מתגורר שקראה לשרוף אותו ואת ביתו, וזו הצטרפה לעשרות קריאות דומות בפייסבוק.

> "תשחק בכל דבר, לא בזין של אבא שלך", שב"כ מאיים על פעילים בנגב

כתובת הנאצה שרוססה על קיר הבניין בו מתגורר ש'

כתובת נאצה שרוססה על קיר הבניין בו מתגורר ש'

משחקי ילדים?

ש' הוא אקטיביסט מוכר, משתתף קבוע בהפגנות באחד מכפרי הגדה המערבית, ופעיל חברתי במסגרות שונות. המתקפה הנוכחית היא שיא בשרשרת של התנכלויות מהן סבל ש' בישוב הדרומי בו הוא מתגורר, לאחר שקבוצה של תושבים החלה להפיץ שמועות לפיהן הוא זורק אבנים, מכה חיילים, ומתרועע עם מחבלים. למרות מספר תלונות שהגיש ש' למשטרה המקומית על איומים ספציפים אותם קיבל, עד היום לא נעשה דבר. כך למשל, תלונה שהגיש בעקבות האיום "צריך לשבור לו עשר צלעות ולשפוך עליו שמן רותח" נסגרה בעילה של "חוסר עניין לציבור". בתגובה לתלונה שהגיש בגין השחתה של גינת הבניין בו הוא מתגורר, תקיפת החתולים שלו והשלכת אבנים לעברו, ענתה המשטרה כי מדובר בילדים וכי אין מה לעשות.

כשהבין ש' שאין מי שיגן עליו בדרום ופגיעה פיזית בו היא עניין של זמן קצר מאוד, עזב את ביתו ונסע למרכז, כשהאיומים ממשיכים ומגיעים מדי יום.

באמצע השבוע שעבר קיבל ש', לדבריו, טלפון ממפקד נקודת המשטרה בישוב הדרומי שציווה עליו להתייצב לחקירה על הסתה בעקבות פוסט שפרסם לפני מספר שנים ושאותו הציף עכשיו אליאסי. אחרי כל האיומים כלפיו, בחרה המשטרה לזמן דווקא אותו, הוא מספר. למרות החשש לחייו התייצב ש' בתחנת המשטרה, רק כדי לגלות כי לדברי השוטרים עדיין לא התקבל אישור לחקור אותו, כנראה האישור הנדרש מהיועץ המשפטי לממשלה לפני כל חקירה על הסתה ברשתות החברתיות, כפי שנהוג לצרף לבקשות להארכת מעצר בגין הסתה. יש לציין כי הפוסט אותו העלה ש', שגם הוא מודה שנכתב בחוסר טעם, הוסר על ידו זמן קצר לאחר פרסומו, אך צילום מסך שלו כבר נעשה על ידי מישהו ברשת והופץ להמונים על ידי אליאסי.

איומים על חייו של ש' בתגובות לסטטוס של יואב אליאסי:

איומים על חייו של ש' בתגובה לסטטוס שפרסם איש הימין הקיצוני יואב אליאסי

איומים על חייו של ש' בתגובה לסטטוס שפרסם איש הימין הקיצוני יואב אליאסי

מדוע זומן ש' לחקירה אם לא היה אישור לכך, למרות שהשוטרים ידעו כי נשקפת סכנה לחייו? מדוע לא עושה המשטרה דבר לגבי האיומים הרבים שקיבל ש' על חייו? רמז לתשובה לשאלות האלה אפשר למצוא באוריינטציה הפוליטית של אלה היושבים היום בתאי המעצר על הסתה ברשתות החברתיות, על דברים מתונים בהרבה מהקריאות שהושמעו לעבר ש'. מעצרו של  אנס ח'טיב למשל, שקיבל 70 לייקים על הפוסט הפופולרי ביותר שלו, הוארך בחודש. הפוסט המסית נגד ש', לעומתו, עומד היום על 1945 לייקים ועוד 100 שיתופים, ואיש לא נדרש לחקירה בעטיו.

מהמשטרה נמסר בתגובה:

מפאת צנעת הפרט לא ניתן להתייחס לחקירה המתנהלת כנגד נשוא פנייתך. לעניין האיומים המתוארים על ידכם, עליו להגיע לתחנת המשטרה הקרובה ולהגיש תלונה על מנת שניתן יהיה לפתוח בחקירה ולהגיש לו סיוע .

 > חברי מבית הספר לשלום יושב במעצר בגלל סטטוס

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

ח"כ יאיר גולן, כשאמרת ש"צה"ל לא מטייח", למה התכוונת?

בנאום שנשאת לפני שש שנים, דיברת על מחויבותו של הצבא "לתחקר התנהלות בעייתית באומץ וליטול אחריות מלאה". אלא שמאז התגייסת לטובת חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע וביקשת הקלה בעונשו, אף שבחינה יסודית של חקירתו מעלה חשדות כבדים לטיוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf