newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תוך יום וחצי: גויס הסכום לתשלום הקנס שהוטל על ברק כהן

פעילים גייסו את הסכום שנדרש ברק כהן לשלם כקנס למדינה ופיצויים לשוטר אלון חמדני שנעלב. "ברק נלחם כבר שנים, כשמגיע תורנו להביע תמיכה נעשה זאת ללא היסוס"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כמעט עשרת אלפים שקל גויסו עד כה בקמפיין מימון המונים שפתחו פעילים שקראו לציבור להתייצב לצד עו"ד ברק כהן ולגייס את הסכום הדרוש לתשלום הקנס הפיצויים שהטיל עליו בית המשפט בפרשת השיר "רכז מידע" שכתב נגד השוטר אלון חמדני. פחות מיומיים לאחר שהשיקו את הקמפיין באתר Giveback, הם הצליחו לגייס כבר 123 תורמים שיחד עברו את סכום היעד שהציבו, 9,000 שקלים.

"כבר שנים שמוסדות השלטון ובעלי ההון פועלים כיד אחת נגד האינטרסים שלנו הציבור, בעוד שאקטיביסטים ואקטיביסטיות כמו ברק וחבריו עומדים מולם באומץ ומשלמים מחיר אישי כבד", כתבו יוזמי הקמפיין. "ברק נלחם בזה כבר שנים, כשמגיע תורנו להביע תמיכה, נעשה זאת ללא היסוס. כשהמשטר מנסה להשתיק את ברק – הוא מנסה להשתיק ולהפחיד את כולנו".

שניים ממובילי היוזמה, עידו ואורי, שניהם פעילים חברתיים, סיפרו היום ל"שיחה מקומית" מדוע החליטו לפתוח בקמפיין: "איך שראינו שברק קיבל עונש כל כך חריג בתחום של העלבת עובד ציבור הבנו שיש פה רדיפה. אנחנו מכירים ותומכים בפעילות המבורכת של ברק ושותפיו לקידום המצב החברתי בארץ. וגם מבני הכוח והיחסים בין ההון לשלטון ולזרועותיו המבצעות ברורים לנו מאוד. התגובה החריגה ישר הדליקה לנו את הנורות האדומות שמדובר פה בניסיון השתקה כוחני. זאת תגובה צפויה של שלטון לחוץ. במקום להתמודד עם ביקורת הם מנסים לרסק אותה".

"אנחנו לא מוכנים לשתוק, כי ברק הוא לא הנושא כאן, אלא אנחנו, החברה האזרחית. ברגע שהדלת נפתחה ויש לגיטימציה למהלכי השתקה כאלה, כל מי שירצה בעתיד לבקר ולהאיר על כשלים ורשלנות של השלטון יאלץ לשאת קנסות כבדים ואפילו מאסר. לכן היה חשוב לנו להבהיר כמה שיותר מהר, כאקט סימבולי, עוד לפני הגשת הערעור, שיש גב אזרחי רציני ומהיר תגובה לכל מהלך הרסני כזה מצד הרשויות שבכלל נועדו כדי להגן עלינו".

> גזר הדין של ברק כהן: קנס, פיצויים ועבודה לתועלת הציבור עם פליטים

עו"ד ברק כהן והשוטר אלון חמדני בבית משפט השלום בתל-אביב (אורן זיו/אקטיבסטילס)

השניים התייחסו גם להתגייסות הציבורית לקריאה: "המהירות שבה השגנו תמיכה עשתה לנו נחת ותחושה מאוד חיובית לגבי המשך גיוס תמיכה במאבקים חשובים אחרים. כיסינו את הקנס תוך יום וחצי בלבד מתוך 30 יום שהקצבנו לפרויקט. כבר עברנו את הסכום הרצוי ומעכשיו כל סכום נוסף שיאסף ילך למאבקים אזרחיים חשובים שברק יבחר לאן ינותבו".

כזכור, בתחילת השבוע שופטת בית משפט השלום בתל-אביב, דנה אמיר, גזרה על כהן 300 שעות עבודה לתועלת הציבור – אותן יעשה כיועץ משפטי בארגון מסילה הפועל למען זכויות פליטים ומבקשי מקלט, ו-6 חודשי מאסר על תנאי על עבירות נגד עובדי ציבור. בנוסף קבעה כי כהן ישלם קנס של 3000 ש"ח וגם פיצוי על-סך 5000 ש"ח לשוטר אלון חמדני, שנעלב מהשיר שכתב עליו כהן. כהן הורשע ביוני שעבר בהעלבת עובד ציבור ובהפרעה לשוטר במילוי תפקידו בעקבות שורה של פרסומים שעסקו בהתנהלותו של רכז המודיעין הירושלמי אלון חמדני, ביניהם השיר שהפך ויראלי "רכז מידע". בעקבות ההרשעה דרשה פרקליטות גזר דין של עד שנה מאסר בפועל.

למרות שלא קיבלה את דרישת הפרקליטות, קבעה השופטת עונש חריג לעבירה מסוג זה. עורך דינו של כהן מתכוון לערער, וכל גם הפרקליטות שנראה כי לא תחדל עד שתצליח להרחיק את כהן מפעילותו הציבורית אל מאחורי הסורגים.

במהלך הקראת גזר הדין אמרה השופטת אמיר כי ״שירות המבחן התרשם כי מדובר באישיות מרדנית בעלת עמדות ביקורתיות כלפי המשטר". בתסקיר נכתב על כהן גם כי "יש סיכוי מסוים להישנות עבירה דומה כלפי גורם ממסד", וכי כהן "לא הביע כל אמפתיה למתלונן ולקושי אותו חווה בעקבות מעשיו".

אכן, ניתן לצפות שכהן ימשיך להביע עמדות מרדניות וביקורתיות נגד הממסד. כהן הוא פעיל חברתי מרכזי, שלא מעט פוליטיקאים, בעלי הון ואינטרסים טעמו כבר מלשונו העוקצנית ופעולותיו העקביות והנחושות. זה מה שהוא עושה, ומסתבר שיש לא מעט אנשים שמוכנים לתמוך בו כדי שימשיך לעמוד באומץ מול הממסד ובעלי ההון.

> ילדה בת 14 גורשה לעזה ללא ידיעת הוריה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט\פלאש 90)

שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט/פלאש 90)

מתנחלים ירו ופצעו שני חקלאים פלסטינים ליד בידיא

לפי תחקירן "יש דין", המתנחלים דרשו מחקלאים פלסטינים לעזוב את אדמותיהם, הם סירבו ובמקום התפתח עימות. אחד הפלסטינים פצוע קשה. אתרי ימין: עשרות פלסטינים ניסו "לעשות לינץ" במתנחלים שערכו סיור במקום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf