ישראל גירשה לרצועת עזה ילדה בת 14 ללא ידיעת הוריה

ברישומים הישראליים, אביה של ע'דה מופיע כתושב עזה על אף שהוא לא מתגורר בה מזה שנים רבות. זה הספיק לישראל כדי לגרש לשם את הילדה שכף רגלה מעולם לא דרכה ברצועה, אחרי שנעצרה בירושלים

מאת:

מאת עדו קונרד

הרשויות גירשו מוקדם יותר החודש ילדה פלסטינית בת 14, חולת אפילפסיה, מהגדה המערבית לרצועת עזה מבלי ליידע את הוריה, ועל אף העובדה שהילדה לא גרה בעזה מעולם.

ע'דה, שנולדה ברמאללה וחיה שם את מרבית חייה, נעצרה על ידי כוח מג"ב ב-13 בינואר כיוון ששהתה בירושלים ללא היתר צבאי. היא היתה בדרכה חזרה מבית דודתה בשכונת עיסאוויה לביתה בא-ראם, צפונית לירושלים, שם היא מתגוררת עם אמה ואחיה. אביה, במקור מעזה, מתגורר כעת בגדה המערבית גם כן, כפי שמסרה האם לארגון 'המוקד להגנה על זכויות הפרט', המייצג את המשפחה. עם לידתה של ע'דה, הרשויות הישראליות רשמו את רצועת עזה כמקום מגוריה מסיבה לא ברורה.

לאחר שנעצרה, ע'דה נחקרה במשטרה וכעבור יומיים הובאה לדיון בבית משפט השלום בירושלים, בו לא נכחו הוריה. המשטרה ביקשה מבית המשפט להאריך את מעצרה, אך השופט איתן כהן שחרר אותה ממעצר בהתחשב בגילה. משפחתה של ע'דה נאלצה לשלם 1500 שקלים דמי ערבות.

זאת לא הפעם הראשונה שע'דה נעצרה כיוון שלא נשאה את אישורי השהייה הדרושים. ואולם בניגוד לפעמים הקודמות, הפעם הרשויות הישראליות גירשו אותה למקום בו לא היתה אף פעם, שבו יש לה רק קרובי משפחה רחוקים שהיא מעולם לא פגשה, וכל זאת מבלי ליידע את הוריה על מקום הימצאה. לדברי ארגון 'המוקד', הסוהרים שהעירו את ע'דה ב-15 בינואר בשעה חמש בבוקר אמרו לה שישחררו אותה במחסום קלנדיה, מרחק נסיעה קצר מביתה. במקום זאת, אחרי נסיעה שנמשכה שעות, אנשי שב"ס הורידו אותה מהרכב – אחרי שכבר ירד החושך – במעבר ארז, שער הכניסה היחיד מישראל לעזה.

> הכיבוש, הגירוש והמצפון הישראלי המתעורר

מעבר ארז 2013. (ראיין רודריק ביילר/אקטיבסטילס)

בגדה המערבית חיים כ-21,000 פלסטינים שכתובתם על פי הרישומים הישראליים היא ברצועת עזה. ישראל, השולטת על מרשם האוכלוסין הפלסטיני, מסרבת לעדכן את הכתובות שלהם. מעבר ארז (ראיין רודריק ביילר/אקטיבסטילס)

לדברי ע'דה, נציג של הרשות הפלסטינית בצד העזתי של המעבר שהבחין במצוקתה הגדולה לקח אותה לביתו, שם בילתה את הלילה במחיצת משפחתו. למחרת, נציג הרשות הפלסטינית עזר לע'דה ליצור קשר עם אמה כדי לעדכן אותה בכל מה שקרה. נכון לעכשיו היא שוהה עם משפחת אביה, אותם לא פגשה מעולם קודם לכן. ע'דה היא חולת אפילפסיה וסובלת מהתקפים אחת לשלושה עד שישה חודשים, ונמצאת בטיפול רפואי במרכז הרפואי אל-אמל בא-ראם.

על-פי 'המוקד', בגדה המערבית חיים כ-21,000 פלסטינים שכתובתם על פי הרישומים הישראליים היא ברצועת עזה. ישראל, השולטת על מרשם האוכלוסין הפלסטיני, מסרבת לעדכן את הכתובות שלהם ורואה בהם "שוהים בלתי חוקיים", אלא אם כן הם מחזיקים באישור צבאי מיוחד להתגורר בגדה.

בעקבות עתירה לבית המשפט העליון בשנת 2012, הצבא התחייב שלא לגרש יותר פלסטינים שכתובתם בעזה אם הם עברו לחיות בגדה המערבית לפני ההתנתקות ב-2005. על פי מידע שהצבא העביר ל'המוקד', בשנה שעברה הוחזרו בכוח 27 פלסטינים מהגדה לרצועה, עליה משמעותית במספר המגורשים ביחס לשנים קודמות.

ארגון 'המוקד להגנת הפרט' שלח מכתב למתאם הפעולות בשטחים בדרישה לפתרון מיידי של המצב. אם עניינה של ע'דה לא יטופל עד ליום חמישי, בכוונת הארגון להגיש עתירה בהולה בעניינה לבית המשפט העליון.

שב"ס מסרו בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה וברגעים אלה ממש הנערה נכנסת לשטחי יו"ש מרצועת עזה. יש לציין כי הנערה ואביה הם שוהים בלתי חוקיים בישראל ועל כן היא נשלחה למעבר ארז ונכנסה לרצועת עזה בתיאום עם הוועדה האזרחית ועם הרשות הפלסטינית. למרבה הצער אין זאת הפעם הראשונה, ישנם מקרים רבים בהם תושבי עזה משאירים את ילדיהם במעבר ונכנסים לישראל כשוהים לא חוקיים, בעיקר למטרות עבודה".

עדו קונרד הוא עורך באתר 972+. המאמר התפרסם שם במקור ותורגם לעברית על-ידי אורלי נוי.

> האינטרסים האפלים מאחורי עסקת הפליטים של ישראל ורואנדה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מנסה להשתמש בדחליל הביטחוני כדי להצדיק את החוק. שרת הפנים איילת שקד (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

מנסה להשתמש בדחליל הביטחוני כדי להצדיק את החוק. שרת הפנים איילת שקד (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

נימוקי הביטחון לא יעזרו: חוק האזרחות הוא גזעני

במשך 20 שנה, חוק האזרחות ניצל מפסילה מבג"ץ משום שהוא הוצג כזמני. עכשיו איילת שקד ושמחה רוטמן רוצים להפוך אותו לקבוע. הפתרון הוא חוק שיבחן כל מקרה לגופו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf