newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"שמאלני מניאק": האקטיביסט יונתן פולק הותקף בסכין בת"א

שני התוקפים רדפו אחרי יונתן פולק, דחפו אותו לקרקע והיכו אותו. אחד מהם שלף סכין. פולק סובל משריטות קלות בפניו ומחבלות. אם יגיש תלונה במשטרה הוא עלול להיעצר, אבל פולק מסרב להשתמש בשירותי המשטרה באופן עקרוני

מאת:

האקטיביסט יונתן פולק הותקף היום (ראשון) בסכין בדרום תל אביב על ידי שני אלמונים שקראו לעברו "שמאלני מניאק". פולק, פעיל מוכר נגד הכיבוש, הותקף בזמן שיצא מעבודתו במערכת עיתון "הארץ" שם הוא משמש כגרפיקאי.

"סביב השעה שתים יצאתי מהעבודה לארוחת צהריים", סיפר פולק ל"שיחה מקומית". "שמתי לב ששני אנשים עוקבים אחרי. חשבתי שאלו שוטרים, בגלל שיש צו הבאה נגדי. ניסיתי להתחמק מהם, אבל הם השיגו אותי, דחפו אותי לקרקע והחלו להכות אותי באגרופים ובעיטות. כשניסיתי להתגונן, אחד מהם הוציא סכין ושרט אותי בפנים". פולק מספר כי השניים קיללו אותו וצעקו "שמאלני מניאק". לאחר ששרטו אותו, נמלטו התוקפים מהמקום. פולק, שסובל משריטות בפנים וביד וממכות יבשות בפנים ובצלעות, מספר כי אין לו מושג מי תקף אותו וכי שני התוקפים "היו בסביבות גיל עשרים-שלושים".

חתכים בפניו של יונתן פולק שהותקף בתל אביב על ידי שני גברים אלמונים. פולק הוא פעיל מוכר נגד הכיבוש (היידי מוטולה / אקטיבסטילס)

חתכים בפניו של יונתן פולק שהותקף היום בתל אביב על ידי שני גברים אלמונים. פולק הוא פעיל מוכר נגד הכיבוש (היידי מוטולה / אקטיבסטילס)

בדצמבר 2018, פרסמנו לראשונה כי  ארגון הימין "עד כאן" הגיש קובלנה פלילית נגד שלושה פעילים ישראלים על חלקם בהפגנות נגד גדר ההפרדה. בין הפעילים שנתבעו היה גם יונתן פולק. בקובלנה, הראשונה מסוגה המוגשת נגד פעילים נגד הכיבוש, טוען ארגון הימין כי הנתבעים "תקפו בצוותא יחד עם מתפרעים אחרים שלא כדין חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב". הרשויות השונות לא מצאו לנכון להגיש בעצמן כתב אישום נגד שלושת הפעילים.

אבל פולק לא מוכן לשחק את המשחק ומסרב להגיע לדיון בבית המשפט. במאמר שפרסם בעיתון "הארץ", הסביר: "לא אלך. לא מפני שאני מדמה את עצמי כקורבן של הימין המשתולל, או כקורבנם של המתנחלים, בתפקיד הנבלים המרושעים באגדת הילדים על הליברליות הישראלית. לא אלך מפני שמחצית מהאוכלוסייה שבשליטת ישראל מצויה במעמד של אזרחים סוג ב' (פלסטינים אזרחי ישראל), או במעמד של נתינים חסרי כל זכות דמוקרטית בסיסית (פלסטינים תושבי עזה והגדה). למרות המנגנונים הבירוקרטיים שנועדו להסוות זאת, מתקיים משטר אחד בין הים לנהר, ואם בחלקו מתנהלת דיקטטורה צבאית, יש לראות את כולו ככזה".

בחודש שעבר הוציא השופט צו הבאה לפולק, המאפשר לעצור אותו ולהחזיק אותו במעצר עד לדיון הבא בתיק שיתקיים בספטמבר. בהחלטה נכתב שפולק ישוחרר אם יסכים לחתום על ערבות כספית בסך אלף שקלים כדי להבטיח את התייצבותו למשפט. עד עתה פולק לא נעצר.

"אני לא אגיש תלונה במשטרה כי אז איעצר, אבל בכל מקרה לא הייתי מגיש תלונה", הוא אומר בשיחה שניהלנו בביתו בעקבות התקיפה. "אני מסרב ללכת למשפט כי אני וחברים פלסטינים נשפטים במערכות חוק שונות ואני מסרב להשתמש בשירותי המשטרה שתיתן לי מענה, בעוד פלסטינים שמתלוננים, בחיים לא מקבלים מענה".

ח"כ עודה: "הצלחה למכונת ההסתה של הימין"

בחודש שעבר קרא ארגון "עד כאן"  לציבור לעזור בחיפושים אחרי פולק. "עיזרו לנו למצוא את יונתן פולק!", נכתב בדף הפייסבוק ובטוויטר של הארגון. "באופן חריג ובגלל חשיבות העניין, החלטנו לשתף אתכם בהליך המתנהל ולכן כל היודע דבר על מקום הימצאו מתבקש לשלוח לו את הקובץ המצורף".

הודעה של עד כאן בטוויטר (צילום מסך)

הודעה של עד כאן בטוויטר (צילום מסך)

בתגובות לפוסט שפרסם הארגון נכתב כי "הוא נמצא הרבה בבניין של הארץ בשוקן", המקום שבו התקף פולק בסופו של דבר. בתגובות אחרות נאמר "למה לא להוריד אותו", ו"כלב בן כלב. גר ביפו".

תגובות להודעה של "עד כאן" שמבקש את עזרת הציבור באיתורו של יונתן פולק (צילום מסך, פייסבוק)

תגובות להודעה של "עד כאן" שמבקש את עזרת הציבור באיתורו של יונתן פולק (צילום מסך, פייסבוק)

בעקבות התקיפה של פולק היום, פרסם ארגון "עד כאן" תגובה בחשבון הטוויטר שלו: "מזה כ-15 שנה יונתן פולק מעורב בהפגנות אלימות נגד חיילי צה"ל. בימים אלו פולק עומד על כך לדין בקובלנה פלילית שהגשנו נגדו לביהמ"ש. אנחנו בניגוד לפולק נגד כל פעילות אלימה. מר פולק מוזמן לפנות לרשויות החוק אשר לאחרונה הכריז שאינו מכיר בהם והם יבדקו את טענותיו".

יו"ר חד"ש-תע"ל ח"כ איימן עודה מסר בעקבות תקיפתו של פולק: "‏שנים שפלסטינים ומתנגדי הכיבוש מותקפים בשטחים. היום זה קרה גם בתל אביב. לאחר קמפיין הסתה ממוקד של ארגוני מתנחלים כנגד יונתן פולק, שני גברים – אחד חמוש בסכין – תקפו אותו. עוד נקודת שפל אלימה שנרשמה כהצלחה למכונת ההסתה של הימין".

ח"כ עופר כסיף (חד"ש-תע"ל), אמר כי "תקיפתו בסכין של הפעיל נגד הכיבוש יונתן פולק היא תוצאה של הסתה פרועה מצד הימין הקיצוני, המגדיר פעילי שמאל כבוגדים ופעילי שלום כאויבים. ולמרות ההסתה, ולמרות האיומים, אנחנו נמשיך לפעול למען שלום, צדק ושוויון לכל בני הארץ – פלסטינים וישראלים".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

יכולות דיבור והבנת הנשמע, כמו גם שאר היכולות הבין-אישיות, כלל לא נבדקות במבחנים החיצוניים. הורים ותלמידה בדרך לבית הספר (צילום: יוסי זמיר / פלאש90)

המיומנויות החשובות ביותר הן בדיוק אלה שלא לומדים בבית ספר

מחקר חדש מצא כי המיומנויות הנחוצות ביותר בשוק העבודה הישראלי הן תקשורת בין אישית וחשיבה ביקורתית. גם משרד החינוך עצמו הגיע למסקנה דומה בעבר, אלא שעומס ההוראה והדרישה לעמוד במבחנים חיצוניים לא מאפשרים את יישומה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf