שיחה מקומית מגינה על פרטיות הגולשים

כחלק מהמחויבות שלנו לקידום חופש מידע, וכדי להבטיח את פרטיות הגולשים הוספנו לאחרונה שכבה נוספת של אבטחה לאתר. מדוע חשוב להשתמש בפרוטוקול הצפנה באתרי חדשות, וכיצד זה יעזור לכם להרגיש בטוחים יותר?

מאת:

כותב: מיכאל שפר עומר-מן

במהלך השנה האחרונה הקדשנו באתרים שיחה מקומית ומגזין 972+ משאבים משמעותיים בהרחבת הסיקור העיתונאי שלנו בנושאים של צנזורה, חופש המידע, וחופש הביטוי ברשתות החברתיות בישראל ובפלסטין.

כתבנו על הניסיונות של הצנזורה הצבאית להרחיב את תחומי העיסוק שלה ולהחיל מדיניות חדשה של ניטור גם על אתרי תקשורת עצמאיים, בלוגרים, והשימוש שלהם ברשתות החברתיות. חשפנו את היקף ההתערבות של הצנזורה בפרסומים בתקשורת, כמו גם את השימוש ההולך וגובר בצווי איסור פרסום. אנו עוקבים אחר העיתונאים הפלסטינים שנתונים במעצרים מנהלתיים שרירותיים, אחר סגירתם של כלי תקשורת פלסטינים בשטחים ובתוך ישראל ועוד.

כארגון תקשורת עצמאי אשר מפעיל ברשת שני אתרים, בעברית ובאנגלית, אנו פועלים על פי נהלים פנימיים ונוקטים צעדים נוספים כדי להגן על עצמנו מפני מעקב, הפרעה, פריצה או התערבות מכל סוג שהוא – ממשלתית או אחרת.

כחלק ממהלכים אלו אנו שמחים לבשר ששיחה מקומית ומגזין 972+ הפכו לכלי התקשורת הראשונים בישראל שהחלו לפעול על בסיס פרוטוקול התקשורת המוצפנת HTTPS שמקנה יכולות אבטחה גבוהות יותר. פרוטוקול HTTPS הוא גרסה בטוחה יותר של פרוטוקול התקשורת הנפוץ HTTP, והשימוש בו נפוץ בהעברות כספים, שרתי אימייל ובתאגידים וגופים נוספים שעושים בו שימוש לצורך העברת מידע רגיש. לטובת המהלך נאלצנו להיפרד לשלום ממרבית הלייקים שחילקתם בעבר לפוסטים שהתפרסמו בעבר, וזו הסיבה לכך שהם התאפסו.

אולי הבחנתם בסמל המנעול הירוק שמופיע בשורת כתובת אתר האינטרנט כשאתם מבקרים ב"שיחה מקומית" בימים אלו. הוא מסמן שהקשר בין הדפדפן שלכם לבין האתר הינו מוצפן ומאובטח. ייתכן שאתם כבר יודעים לחפש אחר המנעול הירוק הזה כשאתם מבצעים עיסקאות ותשלומים ברשת (ראו הסבר מפורט יותר באנגלית בוידאו המצורף בסוף הפוסט).

מדוע חשוב לאתר חדשות להשתמש בפרוטוקול HTTPS?

בתור התחלה, הוא מבטיח שהמידע שאתם קוראים באתר לא יורט בדרך ועבר שינויים. אתם יכולים להיות בטוחים שפרטי יצירת הקשר עם הבלוגרים שלנו לא זוייפו – סוגיה משמעותית למי שמעוניינים לתקשר איתנו באמצעות מפתחות הצפנה, או פשוט כדי לדעת שאתם אכן מתקשרים עם האדם שאתם חושבים שאיתו אתם מתקשרים.

שנית, שימוש בפרוטוקול מאובטח מסייע להגן על נתוני הגלישה שלכם מפני עיניים סקרניות – מה שיכול להיות חיוני עבור פעילים פוליטים ואחרים שייתכן ונתונים תחת מעקב ממשלתי או אחר. אולם חשוב להזכיר כי עבור מי שמודאג ממעקב אונליין ביקור באתרי HTTPS הוא רק צעד אחד משלל צעדים שניתן לנקוט כדי לשמור על פרטיות.

השנים האחרונות לימדו אותנו שוב ושוב כמה מעטה הפרטיות ממנה אנחנו נהנים כשאנחנו גולשים ברשת. פה אצלנו הרשויות עושות מאמצים גדולים כדי לנטר ולשלוט בזרימת המידע. אבל אנחנו נמשיך להיאבק – כעיתונאים, כאקטיבטסטים וכבני אדם ששואפים לצדק חברתי – בנסיונות של השתקה וצנזורה, ולמען חופש המידע והביטוי. ומי יתן שהשנה האזרחית שהחלה השבוע תהיה צודקת יותר וחופשיה יותר מצנזורה ומעקב.

מיכאל שפר עומר-מן הוא עיתונאי, ועורך מגזין 972+, האתר האח של שיחה מקומית. הפוסט פורסם בגרסה אנגלית לראשונה ב-972+ ותורגם לעברית על ידי יעל מרום.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ביישובים הערביים השטח בוער, והפעם זו לא מטפורה

למרות התוכנית החדשה למאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, התקציבים ומבצעי הראווה, התחושה היא שהאלימות רק מתגברת, ושההכרזות על פתרון הבעיה בתוך חצי שנה הן מופרכות. "הקמפיינים הממשלתיים הם רק משככי כאבים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf