רגב איימה וביטלה - ותושבי קרית אונו יפגינו עם שוברים שתיקה

זו כבר תופעה: אירוע של "שוברים שתיקה" שהיה מתוכנן הערב, התבטל בלחץ השרה מירי רגב. התושבים, ולא בפעם הראשונה, החליטו לקיים את האירוע בכל זאת. זה עובד יופי

מאת:

מאת: שוברים שתיקה

פעם אחר פעם חוזר על עצמו הסיפור, במה שכבר נראה כמו שגרה. אירוע הרמת כוסית של ח"כ מיכל רוזין בהשתתפות ארגון "שוברים שתיקה", שהתעתד להתקיים בספרייה העירונית בקרית אונו, בוטל בלחצה של שרת התרבות מירי רגב. בהתחלה לא רצה ראש העיר ישראל גל לבטל את האירוע, אך רגב איימה לשלול את תקציב הספרייה בסך 170 אלף שקלים, והוא התקפל.

בתגובה יקיימו תושבי העיר יחד עם "שוברים שתיקה" אירוע מחאה מחוץ לבניין הספרייה. על פי התכנית, הערב (שלישי) בשעה 19:30 יתאספו תושבי העיר, פעילי "שוברים שתיקה" וח"כ מיכל רוזין ברחבת הספרייה העירונית ברחוב המייסדים 5.

> לערב ירושלמי קפוא ונפלא אחד עמדנו מול הפשיזם ויכולנו לו

גם הם בין נרדפי בנט. הפגנת תמיכה בגלריית ברבור בירושלים בעת הרצאת שוברים שתיקה (אורלי נוי)

גם הם בין נרדפי בנט. הפגנת תמיכה בגלריית ברבור בירושלים בעת הרצאת שוברים שתיקה (אורלי נוי)

תושבי העיר יקריאו עדויות של חיילים ששברו שתיקה לצד חיילים שיספרו בעצמם על מקרים מהשירות שלהם בשטחים. האירוע, אותו שאפה השרה מירי רגב לבטל, יהפוך ל"מפגן מחאה בעד הדמוקרטיה בישראל ונגד הניסיונות של ממשלת הימין להשתיק את ההתנגדות לכיבוש" אותו יזמו תושבי העיר. יצויין כי הפעם אף משרד הפיס התגייס לטובתה של רגב, ושלף את הסעיף האוסר על קיומו של אירוע פוליטי. זה נכון אמנם, אך זו הפעם הראשונה שהסעיף הזה מופעל – רק לפני חודש התקיים בספריה אירוע של הליכוד, ואף ציוץ מחאה לא נשמע.

דינמיקה ידועה מראש – והתוצאה נראית נהדר

כאמור, זו לא הפעם הראשונה – מקרים דומים כבר אירעו בגלריה ברבור ובבניין השייך למועצה בפרדס חנה. הדפוס דומה – תושבים או פעילים מקומיים מארגנים אירוע ומזמינים אליו את שוברים שתיקה, שמן הסתם מושכת אש יותר מארגוני שמאל, שלום או זכויות אדם אחרים בגלל קרבתה לקונצנזוס הצה"לי הקדוש, ועיסוקה בנושא הרגיש ביותר בחבר הישראלית: הפעולות הנפשעות של צה"ל. דבר קיומו של האירוע דולף לאזנם של פעילי ימין ארציים ומקומיים, והם מתחילים בקמפיין לביטולו. כשהאירוע מגיע לסביבתה של רגב, היא מיד מאיימת בקלף שלילת התקציב.

התוצאה, בפעמים הקודמות, מתהפכת על מסכלי האירוע – במקום אירוע פוליטי דל משתתפים, כדרכם של אירועים פוליטיים בחדר המתנ"ס השכונתי, הם מקבלים הפגנה בעד הדמוקרטיה, חופש הביטוי, ונגד הכיבוש והממשלה. בפעמים הקודמות זה הוכיח את עצמו, והתקווה היא שכך גם יהיה הערב בקריית אונו.

היתרון שבאירועים הללו הוא בראש ובראשונה בכך שהם מתקיימים קרוב לשכונה ולמתנ"ס, ולאו דווקא בכיכר העיר, ובכך שהם תגובה מידית לצעד בו נוקטת הממשלה, שפורצת מתושבים ופעילים מקומיים ולאו דווקא מבוימת על ידי ארגונים ומפלגות. החיבור הזה עם השטח הוא מרענן, ופעמים רבות מצליח לקחת את הססמאות הגדולות על הדורסנות של הממשלה והמהלכים האנטי-דמוקרטיים שמוביל נתניהו, ולהראות כיצד הן מציאות יומיומית. לאנשים שרק רצו לשמוע עדויות של חיילים ישראלים על הנעשה בשטחים זו דוגמה מעולה בתיווכה של הממשלה, למרות שכמובן אין סיבה לשמוח בחופש הביטוי שהולך ונעלם אף מהמרחבים בהם הוא עדיין מתקיים בישראל.

יולי נובק, מנכ"לית "שוברים שתיקה", מסרה לשיחה מקומית כי "שרת התרבות ושר החינוך נלחמים נגד גלריות וספריות. לא יאומן מה הפחד מחשיפת המציאות היום יומית של הכיבוש עושה לחבר'ה האלה. בשם שוברים שתיקה אני יכולה רק להודות להם על הפרסום המצוין לאירועים. אבל מעבר לזה – יש פה גם הזדמנות לעמוד מול רגב וגופשטיין ולהילחם על הזכות של הציבור לשמוע מה קורה בשטחים. בואו הערב".

השרה מירי רגב העלתה הבוקר פוסט נגד האירוע המתוכנן, ובתגובה הגיבה לה ח"כ מיכל רוזין ממרצ – "מירי, את יכולה להמשיך ולהפגין לצד לה פמיליה ואנשי תנועת כך. אני בוחרת להתייצב לצד אנשי שוברים שתיקה, שכמוני, מאמינים כי הכיבוש משחית וששלטון הכוח והאלימות חייב להיפסק. הדרך לשם עוברת בהחלפת הממשלה שאת, מירי רגב, מייצגת אותה בצורה כל כך בוטה. ישראל בשבילך היא לאומניות ומשיחיות, ישראל שלי היא מאבק בלתי מתפשר על חופש ודמוקרטיה".

אירוע המחאה יתקיים הערב (04.04), בשעה 19:30 ברחבת הספרייה העירונית קריית-אונו, רחוב המייסדים 5. תגיעו.

> להדיר את שוברים שתיקה מבתי הספר בשם האיזון? הצחקתם אותי

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf