newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שבח שנאה ומופת

מהגרים מברית המועצות לשעבר ומאפריקה, על ילדיהם, מצאו את עצמם אלו מול אלו ככלים במשחק על שבח מופת. משחק סכום אפס שיצרו עבורם פוליטיקאים. הפתרון למחסור בבתי ספר בדרום תל אביב לא יכול לבוא על חשבון אחת הקהילות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בפינה אחת מהגרים ובני מהגרים ממדינות חבר העמים לשעבר. מכונות התעמולה של הסוכנות היהודית וארגון נתיב הבטיחו להם ארץ זבת חלב ודבש ובעזרת כל מיני מניפולציות ושקרים גרמו להם לטוס לישראל במקום לקנדה, גרמניה או ארצות הברית. פה הם גילו שהם אזרחים סוג ב', שבכלל לא בטוח שהם יהודים, ושאומרים עליהם שהם הביאו אלכוהול וזנות לישראל והרסו את הדמוקרטיה הנפלאה שהתחוללה כאן לפני בואם.

בפינה השניה מהגרים ובני מהגרים ממדינות אפריקה. להם לא הבטיחו כלום, הם פשוט ברחו מאזורי מלחמה או חיפשו סיכוי לחיים טובים יותר, והשמועות אמרו שכאן יש סיכוי טוב יותר לשרוד. כאן הם גילו שהם בכלל סרטן בגב האומה לתפארת שחיה כאן.

המשותף ביניהם הוא ששני הצדדים חיפשו חיים טובים יותר בארץ זבת חלב ודבש, כי ככה הבטיחו להם או לכך הם קיוו. אף אחד לא סיפר להם שהם יצטרכו לריב על פירורים אותם יזרוק להם הממסד המנותק.

> מה עומד מאחורי מינויה של הדוברת החדשה של ליברמן?

הורים ותלמידים מפגינים בבית הספר שבח מופת ביום הראשון ללימודים. 1 בספטמבר 2016. (פלאש 90)

הורים ותלמידים מפגינים בבית הספר שבח מופת ביום הראשון ללימודים. 1 בספטמבר 2016. (פלאש 90)

השבוע הם נפגשו בזירה אלו מול אלו כאשר המציאות דוחקת אותם למשחק סכום אפס. בית הספר שבח מופת. חלל אחד. לקבוצת מהגרים אחת. אלה מברית המועצות או אלה מאפריקה. מה עם הצד השני? למי אכפת. והם בכלל בזירה הזו בעל כורחם, כי כמה פוליטיקאים רצו להראות למי יש גדול יותר. על חשבון מי? קבוצות מהגרים כמובן, כי הם הזן הנחות ביותר בשרשרת המזון הסוציאלית. אין להם נציגות בכנסת. כן, לדוברי רוסית אין נציגות בכנסת. אנשי המפלגה שאמורה לייצג אותם דואגים בעיקר למקורבים ולא לציבור. על ייצוג בכנסת של מבקשי המקלט אין מה לדבר, וארגוני זכויות האדם למיניהם דואגים בעיקר להישרדות היומיומית של האנשים.

ומי מנצל את המציאות הזו? ראש הממשלה נתניהו, וגם שר הבטחון ליברמן, וכמובן פלוגות השנאה השונות, אלה של שפי פז או אלה של הימין הקיצוני סניף אם תרצו. הרי הם רק צריכים סיבה כדי לצאת החוצה עם לפידים וסדינים לבנים מטאפוריים כדי להזכיר לנו את עמדתם ביחס למבקשי המקלט. הרי לא אכפת להם מהתלמידים דוברי הרוסית שלומדים שם, מבחינתם זאת הפגנת נגד.

חשוב להגיד שבתוך הכאוס הפוליטי הדרום תל אביבי הזה יש גם קולות אותנטיים שבאים מתוך ציבור דוברי הרוסית שרוצים לשמור על הייחודיות של התיכון – בית ספר שהוסב מתיכון מקצועי לתיכון בו יש 97 אחוזי הצלחה במבחני הבגרות, כאשר הרוב המוחלט של הלומדים בו הם מהגרים ובני מהגרים ממדינות חבר העמים. אך קולות אלה נבלעים בתוך צעקות השנאה של שפי פז. בשיח התקשורתי בשפה העברית אין להם מקום כי הרבה יותר מעניין להתעסק בחילופי ההודעות בין ראש עיריית תל אביב למשרד ראש הממשלה.

מה שבטוח הוא ששני הצדדים מפסידים. הם אינם נספרים. הם בובות משחק של פוליטיקאים בכנסת ובעירייה ופוליטיקאים בשטח. כולם רוצים עוד קצת אזכורים בתקשורת, עוד קצת אהדה בציבור. ומה לגבי הנזק שנעשה? זה לא משנה, הם מהגרים, שיסתדרו להם.

את התיכון הזה יש לשמר כמו שהוא, הוא ייחודי ומיוחד, הוא מקור לגאווה בקרב ציבור דוברי הרוסית, אחד מסיפורי ההצלחה הלא רבים של העליה הגדולה של שנות ה-90. משהו שהציבור הזה בנה לבד, ללא עזרה מהממסד ואסור לגעת בו. מצד שני גם ילדי המהגרים מאפריקה צריכים מקום ללמוד וצריך למצוא להם מסגרות. אולי לשם שינוי ינסו שם בראש פירמידת קבלת ההחלטות לא לייצר מלחמת סכום אפס בין שתי קבוצות חלשות אלא יחשבו על פיתרון מערכתי שלא בא על חשבון אחרים.

> ככה מפרקים חומה: פעיל "לה פמיליה" לשעבר סוגר מעגל

ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלוף השיסוי. (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלוף השיסוי. (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
זז בחוסר נחת בכסא. נתניהו בראיון לבאסם ג'אבר, עורך פאנט והלא טיוי (צילום מסך: הלא טיוי)

זז בחוסר נחת בכסא. נתניהו בראיון לבאסם ג'אבר, עורך פאנט והלא טיוי (צילום מסך: הלא טיוי)

כשנתניהו מתחיל לצטט פסוקים מהקוראן

נתניהו עד כדי כך לא מכיר את הערבים בישראל שהוא חושב שאם יבטיח להם טיסות ישירות מנתב"ג למכה כדי שימלאו את מצוות אל חג' – הם יצביעו ליכוד. הוא גם שוכח שהפלסטינים והסעודים כבר לא חברים. צפייה בראיון של נתניהו לטלוויזיה בערבית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf