newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

רבש"ץ בהתנחלות תקף פעיל שמאל, אבל יישאר בתפקידו

דידי עמוסי, רבש"ץ התנחלות רותם בבקעת הירדן, תועד כשהוא מעיף נייד של פעיל שמאל שהתלווה לרועים פלסטינים. אף שהפצ"ר הודה ש"חרג מסמכותו", הוא לא יודח וימשיך לקבל שכר מהצבא. עמוסי: מנסים ליצור פרובוקציות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפרקליטות הצבאית הודתה שרכז הביטחון השוטף הצבאי (רבש"ץ) של התנחלות רותם בבקעת הירדן "חרג מסמכותו" באירוע שבו שני פעילי שמאל טענו שהוא פגע פיזית באחד מהם, אולם סירבה להדיח אותו מתפקידו.

דידי עמוסי (מימין) חוטף את הטלפון הנייד מפעיל שמאל ליד התנחלות רותם בבקעת הירדן (צילום: רחל בן שטרית)

דידי עמוסי (מימין) חוטף את הטלפון הנייד מפעיל שמאל ליד התנחלות רותם בבקעת הירדן (צילום: רחל בן שטרית)

התנחלות רותם הוקמה בשנות ה-80 כהיאחזות נח"ל על אדמות העיירה טובאס, שנרשמו בתקופה הירדנית כאדמות מדינה והופקעו על ידי ישראל לטובת ההתנחלות. בסך הכל הופקעו לטובת ההתנחלות 1,576 דונם.

לפני כ-20 שנה ההיאחזות אוזרחה, וכיום חיים במקום קצת יותר מ-200 תושבים, שמעידים על עצמם שמדובר בישוב "חילוני דתי אקולוגי". הנה, כך הם מתארים את עצמם באתר המועצה האזורית: "היישוב חרת על דגלו את נושא דו-הקיום בצוותא של דתיים וחילונים וחיים בשלום עם הסביבה, על ידי פיתוח נושאים אקולוגיים. האתגר אינו פשוט, אבל מתוך ההתמודדות נבנית ההשתפרות ונבנה בהדרגה מודל, שאנו מקווים כי ישמש גם במקומות אחרים בישראל."

לפני הכל, נראה שאין ברירה אלא להזכיר לתושבי ההתנחלות רותם שהם לא ב"ישראל", לפחות בינתיים. חשוב מכך, הרשב"ץ שלהם דידי עמוסי, כפי שעולה מהסיפור הבא, לא בדיוק "חי בשלום עם הסביבה". ראוי להבהיר: הרבש"צים בהתנחלויות מקבלים את נשקם, ציודם, סמכויותיהם ושכרם מהצבא. בעת מילוי תפקדים הם כפופים לדין הצבאי לכל דבר ועניין. כלומר הם מעין חיילים בשכר (ראה צו מספר 432 של היועץ המשפטי לאזור יהודה ושומרון בצבא בדבר הסדרת השמירה ביישובים).

ב-14.2.2020 הגיעו שני פעילים ישראלים ללוות רועים פלסטינים מקהילת אל פראסייה במרעה. במכתב שכתב עוה"ד איתי מק לאלוף פיקוד מרכז מתואר מה שקרה בהמשך.

"הם (הפעילים הישראלים – ד.א.) המשיכו לעלות מערבה ובשלב מסוים כאשר העדר הגיע לאוכף, הטנדר צץ על כיפה מצפון לאוכף ומיד החל לרדת, בשטח, במקום בו אין דרך כלשהי, לכיוון העדר. כאשר הגיע לאוכף האיץ במכוון אל העדר, תוך שהוא צופר ומכוון את רכבו אל ריכוז הצאן כדי להבהיל ולפזר אותו.

תקיפת פעיל השמאל בבקעת הירדן. צילום: רחל בן שטרית

"בשלב זה, אריאל (אחד הישראלים) מיהר לכיוון הטנדר תוך שהוא צועק 'עצור', 'תפסיק', 'מה אתה עושה' ועוד קריאות ברוח זו. הטנדר עצר כאשר אריאל הגיע אליו. בחור נוסף שהיה בטנדר יצא מהצד המרוחק מאריאל ואילו דידי (עמוסי) הנהג יצא לעברו. אריאל טען בפני דידי שהוא אינו יכול לנהוג ככה באלימות כלפי העדר והרועים.

"בתגובה דידי הניף את ידו ופגע בפנים של אריאל מהצד", נטען במכתב, "מכה זו העיפה את משקפיו ממקומם. מיד אח"כ דידי עקר את מכשיר הפלאפון מתוך ידיו של אריאל. כשאריאל דרש מדידי שיחזיר אותו, דידי זרק את מכשיר הפלאפון למרחק".

לפני ימים ספורים שלחה הפרקליטות הצבאית מכתב תשובה לעו"ד מק. במכתב נאמר כי מפקד חטיבת הבקעה "ערך בירור" עם עמוסי, ובבירור עלה כי הוא "חרג מסמכותו ומאמות המידה המצופות ממנו". לפי המכתב, עמוסי "הודה בשגיאות שנפלו בהתנהגותו באירוע".

למרות ההודאה, עמוסי ימשיך בתפקידו, ואולם "התנהגות פסולה מצידו בעתיד עלולה להביא לצעדים חמורים יותר", נאמר במכתב הפרקליטות, "ובכלל זה שקילת ביטול מינויו באופן זמני או קבוע ופגיעה בסמכויותיו כרבש"ץ". נקודה חשובה שנעדרה מהדיון היא שעמוסי, שכאמור ניסה לפזר את העדר של הרועים הפלסטינים על פי עדותם של הפעילים הישראלים, מחזיק בעצמו עדר כבשים גדול.

רועים פלסטינים בבקעת הירדן, פרואר 2020 (צילום: קרן מנור / אקטיבסטילס)

רועים פלסטינים בבקעת הירדן, פרואר 2020 (צילום: קרן מנור / אקטיבסטילס)

שירה עמוסי, רעייתו של דידי, כתבה באתר מועצת יש"ע ב-2017 כי "השטחים סביב היישוב (רותם) מקיפים שטח של כ-4000 דונם שבהם אנו רועים את הצאן וכך שומרים על האדמות, תנועת הנוער ביישוב פעולת מטעם ארגון 'השומר החדש' וכך הנוער פועל ונפגש סביב ערכים של ציונות, שמירה על אדמות המולדת וחקלאות. במישור הפרטי, משפחתי ואני הקמנו חווה חקלאית עם כרמי זיתים, עדר של צאן, כוורות דבורים ועוד, כל אלו הם המחברים בין האדם לאדם ולאדמה."

בתגובה לפניית "שיחה מקומית" מסר עמוסי: "יש לי שטח מרעה מסביב לרותם, זה שטח שיש לי עליו חוזה. קיבלתי אותו מהסוכנות היהודית לצורכי מרעה. שם אני רועה את העדרים שלי. זה שטח שעובד עם מרעה מתוכנן. פלישה של עדרים אחרים עם מצב תברואתי שונה משלי זה פשוט מזיק.

"יש פה תופעה של שכנים שלי, שבדרך כלל לא נכנסים לשטח. הם יודעים את הגבולות. יש לנו יחסים מצוינים. כשהם צריכים דברים, הם מבקשים. יש פה פעילי זכויות אדם שמנסים ליצור פרובוקציות, משדלים אותם להיכנס לתוך השטח, אני לא יודע באיזה טענות. מקרה כזה אירע באותו יום שישי, הלכתי להוציא את העדר שפלש לשטח המרעה שלי. אוטו של פעיל קפץ לי לפני האוטו כל הזמן, לפני הגלגלים ופשוט חסם אותי ולא נתן לי לנסוע משום סיבה בתוך שטח המרעה שלי".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

כדאי לשליט האמירויות ללמוד מהעבר: רומן עם ישראל נידון לכישלון

מוחמד בן זאיד הוא מנהיג עם שאיפות מרחיקות לכת. כעת הוא מנסה לבסס את מעמדו באמצעות קשריו עם ישראל, אלא שההיסטוריה מראה שהתקרבות לישראל היא מתכון לכישלון עבור כל מדינה ערבית, ורעל לאזור כולו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf