newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מנכ"ל שוברים שתיקה נעצר במהלך סיור בדרום הר חברון

במהלך סיור של הארגון לאזור בו הותקפו לפני שבוע שישה פעילי שמאל, כוחות הצבא התעמתו עם משתתפי הסיור, מנעו מהם גישה למאחז הלא חוקי מצפה יאיר, ועצרו שלושה. הפעילים זיהו בין המתנחלים שהתקבצו במקום שניים מבין תוקפיהם בשבוע שעבר

מאת:

בעקבות תקיפתם האלימה של ששת פעילי ארגון תעאיוש לפני שבוע על ידי מתנחלים במאחז הלא חוקי מצפה יאיר שבדרום הר חברון, ארגון "שוברים שתיקה" ערך היום (שישי) סיור במקום האירוע כאות לסולידריות עם הפעילים שהותקפו.

אלא שכבר עם הגעת האוטובוסים ובהם כמאה משתתפים לאזור, כוחות הצבא מנעו את מעברם ועיכבו אותם על כביש 60 מצפון לקריית ארבע במשך יותר משעה. החיילים הציגו למארגני הסיור "צו רידוד", המאפשר לצבא לקבוע מי יכול להיכנס לאזור מסויים בשטחי הגדה המערבית ומי לא. כצפוי, הצו חל על משתתפי הסיור בלבד, בעוד המתנחלים יכולים להמשיך ולנוע בחופשיות במרחב. בין המשתתפים בסיור "שוברים שתיקה" היו גם חבר הכנסת מוסי רז והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מיכאל בן יאיר.

אחרי כשעה הסיר הצבא את החסימה והסיור המשיך לדרכו. אלא שבכניסה למאחז מצפה יאיר, מקום התקיפה משבוע שעבר, שוב התעמתו החיילים עם משתתפי הסיור ואף עצרו שלושה: את מנכ"ל הארגון אבנר גבריהו, את מנהל מחלקת התקשורת אחיה שץ, ואת עורך הדין מיכאל ספרד.

אחד ממשתתפי הסיור מספר: "עלינו בשביל הגישה למצפה יאיר, באמצע הדרך חיכה לנו ג'יפ צבאי ולא נתן לנו לעבור. עצרנו וירדנו מהאוטובוס. אחרי כמה דקות הגיע עוד ג'יפ עם סמג"ד, סגן אלוף, ואמר שזה שטח צבאי סגור ושעלינו לעלות תוך דקה לאוטובוס וללכת. זה לא לקח דקה כמובן, עמדנו שם בזמן שעו"ד מיכאל ספרד ואבנר גבריהו הלכו לדבר איתו בצד. פתאום הגיע ג'יפ של מג"ב עם מפקד שהחליט לעצור את אבנר ואת אחיה. הוא פשוט בחר אותם אחד אחרי השני, בלי קשר לכלום.

"כאשר ניסינו לעזוב את המקום, בגלל שביל הגישה הצר, האוטובוס לא יכל להסתובב אז כוחות הביטחון לקחו לנהגי האוטובוסים הפלסטינים את הרישיונות ונתנו להם קנסות על זה שהם נכנסו לכביש שלא יכולים לצאת ממנו, אבל הם לא יכלו להסתובב כי הצבא חסם את הגישה! היתה שם כמות אדירה של צבא ומשטרה, ובשלב כלשהו הגיעו גם מתנחלים שקיללו את החיילים ואיימו עליהם בשפת ביבים".

פעילי תעאיוש זיהו בקרב המתנחלים שהתקהלו במקום לפחות שניים שלקחו חלק בתקיפתם האלימה לפני שבוע.

מארגון שוברים שתיקה נמסר בתגובה:

"מעצרם של מנכ"ל הארגון ומנהל מחלקת התקשורת ועיכובו של עו"ד מיכאל ספרד במהלך סיור לדרום הר חברון צריך להדאיג כל אזרחית ואזרח בישראל שהדמוקרטיה וחופש הביטוי והמחאה יקרים ללבם. מח"ט חברון ומשטרת חברון במעצרים הללו – דווקא במהלך סיור מחאה כנגד המתקפה האלימה של מתנחלים את פעילי תעאיוש בשבוע שעבר – העניקו פרס לבריונות המתנחלים. זוהי עוד הוכחה מצערת לכך שהצבא בשטחים הפך למשרתם של מתנחלים, ושהם המפקדים האמיתיים בשטח".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

ההיסטוריה היהודית תהיה מוכתמת במה שישראל עשתה בעזה. פלסטינים אחרי הפצצה ברפיח, אפריל 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש 90)

כן, זה רצח עם

ברוב המקרים של רצח עם, מבוסניה עד נמיביה, מרוואנדה עד ארמניה, מחוללי הרצח אמרו שהם פועלים מהגנה עצמית. העובדה שמה שקורה בעזה לא דומה לשואה, כותב חוקר השואה עמוס גולדברג, לא אומרת שזה לא ג'נוסייד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf