newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו בתחקיר בצלם: חיילים הרגו צעיר בטול כרם ללא שום סיבה

תחקירני "בצלם" הצליבו תיעוד מארבע מצלמות אבטחה ברחוב בו אירעה התקרית, במהלכה חיילים ירו בעורפו של צעיר בן 22 הסובל ממגבלה שכלית והרגו אותו. בניגוד לטענות הצבא במקום לא היתה הפרת סדר, לא נזרקו אבנים, ולחיילים לא נשקפה סכנה

מאת:

מתחקיר שמפרסם היום (שלישי) ארגון "בצלם" עולה כי טענות הצבא בנוגע להריגתו של צעיר פלסטיני בטול כרם לפני שבוע היו שקריות. בניגוד לטענות הצבא, מצילומי אבטחה ועדויות שאסף הארגון עולה כי הצעיר, בעל מוגבלות שכלית, לא היה חלק מ"הפרת סדר", לחיילים לא נשקפה כל סכנה, לא היו במקום "עשרות פלסטינים" ש"יידו אבנים", והחיילים לא ירו אמצעים לפיזור הפגנות לפני שירו כדור חי בעורפו של הצעיר שהיה בגבו אליהם. "הירי הקטלני נעשה ללא שום אזהרה, בלי כל הצדקה ובניגוד לחוק", קובע "בצלם".

כבר בתחילת השבוע, לאחר שהתפרסם סרטון שמתעד את רגע הפגיעה בצעיר, מוחמד חבאלי בן ה-22, הודיע הפצ"ר על פתיחת חקירה. אולם ב"בצלם" חוששים כי ההודעה אינה אלא "שלב הטיוח הראשון של מעשה ההרג – בדומה לאלפי פגיעות בפלסטינים בעבר". תגובת דובר צה"ל שנמסרה היום לעיתונאים בעקבות פרסום ממצאי "בצלם" (ומובאת בהמשך הכתבה), מוכיחה שוב שיש סיבה לחוסר האמון ביכולתה של המערכת הצבאית לבחון את עצמה ככל שהדבר נוגע להרג של פלסטינים.

תיעוד וידאו שהשיגו תחקירני בצלם בימים האחרונים, והצלבה של צילומים מארבע מצלמות אבטחה שמותקנות בשלושה בניינים שונים לאורך הרחוב מצליחים לצייר תמונה של מה שהתרחש ביום שלישי, 4.12 בשעה 2:25 לפנות בוקר בטול כרם:

המצלמות בכיוון השעון החל מהפינה העליונה מצד ימין: מצלמה 2 – צעירים עומדים ברחוב א-נוזהה, ליד מסעדת א-סבאח. חבאלי נורה ונופל; מצלמה 4 -חיילים מול בית הספר התיכון אל-פאדילייה ברחוב א-נוזהה; מצלמה 1 – שלושת החיילים מתקדמים מזרחה ברחוב א-נוזהה לכיוון מסעדת א-סבאח; מצלמה 02CH – חיילים מתקדמים לכיוון מסעדת א-סבאח (מזווית אחרת). רק השעה במצלמה 2 מדויקת. שעוני המצלמות האחרות אינם מכוונים.

כמה שעות קודם לאירוע, בסביבות חצות, פשטו כמאה חיילים על ארבעה בתים בתוך טול כרם – אזור בשליטה פלסטינית, להזכיר – וערכו בהם חיפוש. צעירים בודדים שהגיעו לאזורים בהם נכחו החיילים יידו לעברם אבנים, ואלה הגיבו בירי כדורי מתכת מצופי גומי וגז מדמיע.

מתחקיר "בצלם" עולה כי כחלק מהפעולה הגיעו כשלושים חיילים לאזור רחוב א-נוזהה בחלקה המערבי של העיר. חלקם התפרסו ברחוב בקבוצות של 4-3 חיילים והיתר נכנסו לסמטה שמול בית הספר "תיכון אל-פאדילייה לבנים" ופשטו על אחד הבתים. במקום לא התנהלו עימותים בין תושבים לחיילים.

במורד הרחוב, במרחק של כ-150 מטרים מהחיילים, עמדו כמה תושבים בפתח מסעדת א-סבאח וברחוב לידה. ביניהם היה גם מוחמד חבאלי שהסתובב במקום כשהוא חוצה את הכביש הלוך וחזור ואוחז בידו במקל.

בשעה 2:25 התקדמו קצין ושני חיילים לכיוון מסעדת א-סבאח, ועצרו במרחק של כשמונים מטרים ממנה. על פי עדויות שגבו תחקירני "בצלם", כמה שניות לאחר מכן ירו החיילים לעבר צעירים מול המסעדה, ואלו נמלטו מהמקום. חבאלי, הנראה בסרטון כשהוא אוחז מקל עץ ארוך, שאסף כמה דקות לפני הירי, היה האחרון להתרחק. לאחר שהתקדם מספר צעדים נורה בראשו מאחור, ממרחק של כשמונים מטרים. ירייה נוספת פגעה ברגלו של תושב אחר. לא עימותים ולא הפרת סדר – החיילים נראים כשהם מתקדמים לאיטם, הפלסטינים משוחחים ביניהם, ואז יורים החיילים, ממרחק, בראשו של חבאלי והורגים אותו.

כדקה לאחר הירי נראים שלושת החיילים כשהם מצטרפים לשאר החיילים שבאזור ועוזבים את המקום, מבלי להעניק לחבאלי או למ.ח. טיפול רפואי. עדים מסרו ל"בצלם" כי לאחר מכן נורו יריות נוספות. חבאלי פונה לאחר הירי לבית החולים בטול-כרם, אליו הגיע מחוסר הכרה, כשהוא אינו נושם וללא דופק, ולאחר שכשלו ניסיונות ההחייאה נקבע מותו. הפצוע הנוסף פונה לבית החולים ברכב אחר, שם עבר צילומי רנטגן בהם התגלה שהכדור חדר לרגלו השמאלית.

בדובר צה"ל חוזרים ומאשרים היום כי נפתחה חקירת מצ"ח ביחס לאירוע בטול כרם, אולם למרות הסרטונים, ממשיכים להיאחז שם באותו סיפור ראשוני. זו התגובה שנמסרה: "בשלב זה ניתן לציין כי במהלך פעילות מבצעית של לוחמי צה"ל בטול כרם, התפתחה הפרת סדר אלימה, במהלכה עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר הלוחמים. בתגובה, הלוחמים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. דווח כי פלסטיני אחד נהרג ואחר נפצע. עם סיום החקירה, ייבחנו ממצאיה על ידי הפרקליטות הצבאית". בנוסף, ציין דובר צה"ל "האירוע מתוחקר ברמה הפיקודית".

בסוף נובמבר האחרון, החליט הרמטכ"ל גדי אייזנקוט לעכב את קידומו של אל"מ ישראל שומר לדרגת תא"ל ולחייב אותו לבצע תפקיד נוסף בדרגת אל"מ. ביולי 2015 ירה שומר למוות בנער פלסטיני. הנער היה בגבו לחיילים היורים. שומר, אז מח"ט בנימין, נסע בכביש לכיוון מחסום קלנדיה. מוחמד אל-כסבה, צעיר פלסטיני בן 17, זרק אבן גדולה לעבר שמשת הג'יפ הצבאי וברח מהמקום. מפקד חטיבת בנימין יצא מהרכב, ירה שני כדורים בגבו של הנער הנמלט, והותיר אותו פצוע ומדמם על הכביש מבלי להושיט לו עזרה. אל כסבה מת מפצעיו.

שומר זכה תחילה לשבחים על התפקוד שלו מהמערכת הפוליטית וגם ממפקדיו בצבא. כמה ימים מאוחר יותר פרסם "בצלם" סרטון שתיעד את האירוע, ובו נראה כי אל"מ שומר והחיילים יצאו מהרכב שלהם רק אחרי שהנער מוחמד זרק את האבן לעבר שמשת הג'יפ. הוא כבר החל להימלט מהמקום כשהם ירו בגבו. בהמשך תיק המשטרה הצבאית נסגר ללא הגשת כתב אישום, הפצ"ר קיבל את עמדתו של שומר כי מדובר ב"שגיאה מקצועית" של ירי לא מדוייק – בגב במקום ברגליים. ואל"מ שומר קודם לתפקיד ראש מטה פיקוד דרום.

במרץ 2017 הגישה האגודה לזכויות האזרח ערר ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להעמיד את אל"מ שומר לדין באשמת הריגה או לכל הפחות באשמת גרימת מוות ברשלנות. מתחקיר שפרסמנו ב"שיחה מקומית" והתבסס על תיק החקירה של שומר עלה כי שומר שיקר שוב ושוב לחוקרי מצ"ח, שינה גרסאות מספר פעמים, כי עדויות של חיילים שהיו במקום סותרות את טענותיו של שומר, וכי הוא נטש את הנער הפצוע לדמם בשטח. כעת, כאמור, החליט אייזנקוט על צעד פיקוד נגד הקצין הבכיר שירה בנער בגבו.

בדיוק כמו במקרה אלאור אזריה, אם לא היו מצלמות שמתעדות את האירועים האלו החיילים ההורגים היו ממשיכים את חייהם כרגיל, ומוחמד חבאלי היה מוגדר כ"מחבל" ש"מיידה אבנים".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"התואר 'תומכי טרור' נאמר היום כלאחר יד". עימות בין ח"כ אחמד טיבי לשר איתמר בן גביר בכנסת, מרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

"התואר 'תומכי טרור' נאמר היום כלאחר יד". עימות בין ח"כ אחמד טיבי לשר איתמר בן גביר בכנסת, מרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

ההסתה עולה, כוח ההשפעה של הח"כים הערבים יורד

המלחמה צמצמה מאוד את מרחב הפעולה של הח"כים הערבים, וברחוב הערבי שוב שואלים האם יש טעם לשלוח נציגים לכנסת. למרות הכל, נראה שהתשובה עדיין חיובית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf