newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מח"ט בנימין הרג נער למרות שלא נשקפה לו סכנת חיים

מי צריך עונש מוות חוקי כאשר קצינים בצה"ל לוקחים את החוק והפקודות לידיים? מח"ט בנימין טען כי נשקפה סכנה לחייו לאחר שנער פלסטיני זרק לעבר הג'יפ בו נסע אבן, ולכן ירה בו והרג אותו. אולם תיעוד של "בצלם" מוכיח כי המח"ט רדף אחרי הנער כשזה כבר היה בגבו וברח מהמקום

מאת:

ארגון "בצלם" חושף היום סרטון המתעד את התקרית במהלכה ירה מח"ט בנימין, אל"מ ישראל שומר, שני קליעים בגבו ועוד אחד באחורי ראשו של נער פלסטיני בן 17, מוחמד אל כוסבה שמו, והרג אותו. על פי התיעוד ניתן לראות כי לאחר שיידה אבן לעבר הג'יפ בו נסע המח"ט, נמלט אל-כוסבה. אז יצאו מהרכב הצבאי החיילים וירו על הנער כשהוא בגבו אליהם. רגע הירי עצמו לא תועד בקלטת.

המערכת הפוליטית מלאה שבחים להתנהלותו של המח"ט בשל "סכנת החיים הממשית" שנשקפה לו, וכי הוא פעל "כמצופה ממנו" באירוע מסוג זה. כך אמר גם אלוף פיקוד מרכז, רוני נומה, שעל ההיסטוריה של יחסו המזלזל לחייהם של פלסטינים כבר כתבנו כאן בעבר. השאלה היא איך נער שנורה בגבו סיכן חיים בזמן הזה, ואיך הוא המשיך לסכן את חייו של המח"ט גם אחרי ששני קליעים ננעצו בו – ואת זה לא הסבירו המשבחים.

הנרטיב שחזר בכל הודעותיהם היה כאילו המח"ט הגן על עצמו מפני מארב אבנים מתוכנן, שהעמיד אותו בפני סכנת חיים ממשית, ושהמח"ט הגיב בהתאם כדי להגן על עצמו. אך תיעוד האירוע, שהושג על ידי בצלם, ממצלמות אבטחה של תחנת דלק סמוכה, מראה תמונה שונה לגמרי. בדיוק כמו במקרים הקודמים בהם צה"ל לא היה מודע לכך שירי בנערים מתועד שלא על ידי מצלמותיהם.

ראשית, כפי שניתן לראות בסרטון, מדובר באבן אחת שנזרקה מטווח קרוב לעבר רכב שנסע במהירות נמוכה, רחוק מאד מסכנת החיים עליה דובר. שנית, הירי כלל לא התבצע בעת זריקת האבנים ובמצב של סכנת חיים. בתיעוד נראים המח"ט וחייל נוסף דולקים אחר הנער שנמלט מהמקום ויורים מיד לאחר שיצאו מהרכב, בניגוד לטענות צה"ל כאילו בוצע נוהל מעצר חשוד. הירי היחיד שבוצע הוא לעבר גבו של הנער בכדי להרוג אותו. עד כאן תיעוד האירוע עד לירי.

מכאן עדי ראיה סיפרו ל"בצלם" את אשר התרחש: "המח"ט ירה באל-כוסבה בעת שהאחרון היה במרחק של כעשרה מטרים ממנו, ואז ניגש אליו ודחף אותו באמצעות רגלו. לאחר-מכן, במקום לדאוג כי לפצוע יוגש טיפול רפואי, עזבו החיילים את המקום". בהמשך התיעוד בסרטון מצלמת האבטחה ניתן לראות את שני החיילים, שיצאו מחוץ לשדה הראייה של המצלמה כחצי דקה לאחר תחילת האירוע, חוזרים לשדה הראייה, עולים לכלי הרכב ונוסעים לדרכם.

גם בלי העדות של עדי הראיה על הירי וההפקרה, טענת סכנת חיים אבסורדית ושקרית. שלוש יריות שירה ישראל שומר פגעו בפניו וגבו של הנער. הנער לא היה חמוש, נורה בעת שנמלט ולא זרק אבנים בזמן הזה, בטח לא כשגבו הופנה למח"ט שומר.

מי צריך עונש מוות חוקי כאשר קצינים בצה"ל לוקחים את החוק והפקודות לידיים, ומקבלים גיבוי לכך? מי הוא אותו אדם המסוגל לירות בנער בגבו, לבעוט בו כשהוא פצוע, להפקירו למות, ואז לחזור לרכבו כאילו כלום לא קרה?

הודעות הגיבוי האוטומטי, בצירוף היסטוריה ארוכה של טיוח הרג של נערים פלסטינים שנהרגו בנסיבות דומות, מעלות ספקות גדולים ביכולת של מצ"ח לחקור את האירוע ולהגיע למיצוי הדין עם ישראל שומר, למרות ההודעה כי נחקר היום באזהרה.

> רשיון להרוג: בצבא חושבים שאבנים הורגות רק אם ערבים זורקים אותן

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חיילים מגדוד נצח יהודה מסיירים בגבול ישראל-עזה, ב-20 באוקטובר 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

חיילים מגדוד נצח יהודה מסיירים בגבול ישראל-עזה, ב-20 באוקטובר 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

אם ישראל תסרב להתמודד עם המציאות, זה לא ייגמר בנצח יהודה

לגדוד הדתי שמשתייך לחטיבת כפיר יש היסטוריה ארוכה של התעללות בפלסטינים ושל מעשי הרג, אבל מי שטרח לקרוא את החוק האמריקאי הרלוונטי מבין שזה לא עניין נקודתי. למעשה, המדינה מקבלת ברירה: להקריב מיליציה דתית גזענית, או להסתכן בהרחבת הסנקציות לכל הצבא

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf