newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מח"ט בנימין הרג נער למרות שלא נשקפה לו סכנת חיים

מי צריך עונש מוות חוקי כאשר קצינים בצה"ל לוקחים את החוק והפקודות לידיים? מח"ט בנימין טען כי נשקפה סכנה לחייו לאחר שנער פלסטיני זרק לעבר הג'יפ בו נסע אבן, ולכן ירה בו והרג אותו. אולם תיעוד של "בצלם" מוכיח כי המח"ט רדף אחרי הנער כשזה כבר היה בגבו וברח מהמקום

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ארגון "בצלם" חושף היום סרטון המתעד את התקרית במהלכה ירה מח"ט בנימין, אל"מ ישראל שומר, שני קליעים בגבו ועוד אחד באחורי ראשו של נער פלסטיני בן 17, מוחמד אל כוסבה שמו, והרג אותו. על פי התיעוד ניתן לראות כי לאחר שיידה אבן לעבר הג'יפ בו נסע המח"ט, נמלט אל-כוסבה. אז יצאו מהרכב הצבאי החיילים וירו על הנער כשהוא בגבו אליהם. רגע הירי עצמו לא תועד בקלטת.

המערכת הפוליטית מלאה שבחים להתנהלותו של המח"ט בשל "סכנת החיים הממשית" שנשקפה לו, וכי הוא פעל "כמצופה ממנו" באירוע מסוג זה. כך אמר גם אלוף פיקוד מרכז, רוני נומה, שעל ההיסטוריה של יחסו המזלזל לחייהם של פלסטינים כבר כתבנו כאן בעבר. השאלה היא איך נער שנורה בגבו סיכן חיים בזמן הזה, ואיך הוא המשיך לסכן את חייו של המח"ט גם אחרי ששני קליעים ננעצו בו – ואת זה לא הסבירו המשבחים.

הנרטיב שחזר בכל הודעותיהם היה כאילו המח"ט הגן על עצמו מפני מארב אבנים מתוכנן, שהעמיד אותו בפני סכנת חיים ממשית, ושהמח"ט הגיב בהתאם כדי להגן על עצמו. אך תיעוד האירוע, שהושג על ידי בצלם, ממצלמות אבטחה של תחנת דלק סמוכה, מראה תמונה שונה לגמרי. בדיוק כמו במקרים הקודמים בהם צה"ל לא היה מודע לכך שירי בנערים מתועד שלא על ידי מצלמותיהם.

ראשית, כפי שניתן לראות בסרטון, מדובר באבן אחת שנזרקה מטווח קרוב לעבר רכב שנסע במהירות נמוכה, רחוק מאד מסכנת החיים עליה דובר. שנית, הירי כלל לא התבצע בעת זריקת האבנים ובמצב של סכנת חיים. בתיעוד נראים המח"ט וחייל נוסף דולקים אחר הנער שנמלט מהמקום ויורים מיד לאחר שיצאו מהרכב, בניגוד לטענות צה"ל כאילו בוצע נוהל מעצר חשוד. הירי היחיד שבוצע הוא לעבר גבו של הנער בכדי להרוג אותו. עד כאן תיעוד האירוע עד לירי.

מכאן עדי ראיה סיפרו ל"בצלם" את אשר התרחש: "המח"ט ירה באל-כוסבה בעת שהאחרון היה במרחק של כעשרה מטרים ממנו, ואז ניגש אליו ודחף אותו באמצעות רגלו. לאחר-מכן, במקום לדאוג כי לפצוע יוגש טיפול רפואי, עזבו החיילים את המקום". בהמשך התיעוד בסרטון מצלמת האבטחה ניתן לראות את שני החיילים, שיצאו מחוץ לשדה הראייה של המצלמה כחצי דקה לאחר תחילת האירוע, חוזרים לשדה הראייה, עולים לכלי הרכב ונוסעים לדרכם.

גם בלי העדות של עדי הראיה על הירי וההפקרה, טענת סכנת חיים אבסורדית ושקרית. שלוש יריות שירה ישראל שומר פגעו בפניו וגבו של הנער. הנער לא היה חמוש, נורה בעת שנמלט ולא זרק אבנים בזמן הזה, בטח לא כשגבו הופנה למח"ט שומר.

מי צריך עונש מוות חוקי כאשר קצינים בצה"ל לוקחים את החוק והפקודות לידיים, ומקבלים גיבוי לכך? מי הוא אותו אדם המסוגל לירות בנער בגבו, לבעוט בו כשהוא פצוע, להפקירו למות, ואז לחזור לרכבו כאילו כלום לא קרה?

הודעות הגיבוי האוטומטי, בצירוף היסטוריה ארוכה של טיוח הרג של נערים פלסטינים שנהרגו בנסיבות דומות, מעלות ספקות גדולים ביכולת של מצ"ח לחקור את האירוע ולהגיע למיצוי הדין עם ישראל שומר, למרות ההודעה כי נחקר היום באזהרה.

> רשיון להרוג: בצבא חושבים שאבנים הורגות רק אם ערבים זורקים אותן

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

מגפה קטלנית בשער והפלסטינים מעבר לגדר בי-ם מופקרים לגורלם

גם בימים כתיקונם הרשויות הישראליות לא מספקות שירותים בשכונות שמעבר לחומת ההפרדה, אבל כיום ההזנחה הזו עלולה להסתיים באסון. באין בדיקות, ציוד רפואי ואפשרויות בידוד, התושבים מתארגנים לעזור לעצמם במקום בו גם הרשות הפלסטינית מנועה מלפעול   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf