הזנות הורגת ובתי הבושת ממשיכים לפעול

שנה אחרי שג'סיקה, אשה בזנות, שמה קץ לחייה יקיימו היום חברותיה צעדה לזכרה. הן יצאו מהירקון 98 בתל אביב, שם ממוקם בית הבושת בו היא התאבדה, וידליקו נר זיכרון. בשנה האחרונה מתו לפחות חמש נשים בזנות

מאת:

לפני שנה בדיוק שמה ג'סיקה קץ לחייה בבית הבושת בו עבדה וחייתה ברחוב הירקון 98. שעות ספורות לאחר שנמצאה תלויה בחדר בו התגוררה, ולאחר שפונתה גופתה, חזר המקום לפעול כרגיל. צרכני הזנות חזרו לעמוד בתור כאילו דבר לא קרה.

היום (חמישי, 18 באוגוסט), יצעדו לזכרה חברותיה של ג'סיקה, יחד עם נשים היוצאות ממעגל הזנות, ארגוני הקואליציה למאבק בזנות וחברות כנסת, בתל אביב. הצעדה תצא מרחוב הירקון 98 בתל אביב, המקום בו חיה ומתה ג'סיקה, ותסתיים באירוע זיכרון שיתקיים בשעה שמונה בכיכר אתרים, מול מועדון החשפנות "פוסיקט" – מועדון גדול וידוע ש"מהווה שער כניסה לעולם הזנות עבור צעירות רבות ומשמש זירת זנות בפני עצמו", כך לדברי המארגנות.

ג'סיקה עבדה בבית הבושת בירקון 98 מאז שהוקם לפני 15 שנים. עבדה יום יום, נוצלה שוב ושוב ושוב על ידי צרכני זנות עד שלא יכלה לשאת יותר את החיים האלה. מותה עורר הד ציבורי, שבעקבותיו נסגר בית הבושת ל-90 ימים – פרק הזמן המקסימלי הקבוע בחוק. לאחר מכן חזר בית הבושת לפעול במלוא הקצב, וגם בזמן שבו אתן קוראות את השורות האלו מנוצלות ונאנסות בו נשים, כמו גם במקומות אחרים ברחבי הארץ.

> הקמפיין שמזכיר לקראת ט"ו באב: אין שום דבר רומנטי ברצח

הזמנה לאירוע זכרון לג'סיקה ולקורבנות הזנות

הזמנה לאירוע זכרון לג'סיקה ולקורבנות הזנות

בשנה האחרונה הצטרפו לפחות חמש נשים נוספות לרשימת הקורבנות הארוכה של הזנות. על פי סקר משרד הרווחה, שפורסם לפני חודשיים, כ-12 אלף נשים בישראל חיות בזנות, רובן המכריע אמהות שמצוקת הפרנסה והעוני דחקה אותן למעגל הזנות. עוד מצא הסקר כי כ-80 אחוזים מהנשים במעגל הזנות הביעu רצון לשבור את המעגל ולצאת מהזנות.

עו"ד אביטל רוזנברגר מהמטה למאבק בסחר בנשים ובזנות וממארגנות האירוע מסרה כי "בשנה שחלפה מאז מותה של ג'סיקה, מתו עוד לפחות חמש נשים בזנות, מוות שאפשר וצריך היה למנוע. הציבור וגורמי האכיפה הפנימו בשנה האחרונה שאפשר אחרת, שבשלה השעה לאימוץ חוק הפללת לקוחות זנות וסיוע לנשים בזנות. לנשים בזנות אין יותר זמן לחכות. אנחנו קוראות לציבור הרחב להצטרף הערב בשמונה לכיכר אתרים ולעמוד לצד הנשים בזנות הכואבות את מותה של ג'סיקה ולקרוא יחד לשינוי".

איריס שטרן לוי, מייסדת ומנהלת שותפה של "המכללה" – בית ספר חברתי שמסייע לנשים שורדות זנות להשתלב חזרה במעגל התעסוקה, אמרה לקראת ההפגנה: "אין שום מסגרת שדואגת לצרכים של נשים אחרי שלב הגמילה מסמים והשיקום מזנות. הן יוצאות לעולם ואמורות להתנהל בו למרות שלרבות מהן לא היתה מעולם את ההזדמנות ללמוד מיומנויות בסיסיות שמאפשרות להתנהל בעולם.

"מי שמגיעות אלינו הן אותן נשים שמלכתחילה לא היתה להן הזדמנות אחרת. רבות מהן היו נערות רחוב. חלקן מגיעות אלינו אחרי שהיון נעולות בדירות ללא גישה לעולם. חלקן אפילו לא ראו סמארטפון בחייהן אחרי שהורחקו מהחברה במשך שנים ארוכות. אנחנו נגיע הערב בשביל הנשים שחושבות שאין להן עתיד כדי לחזק אותן, ולהראות שיש מי שלא שוכחות אותן".

> מה שמגיע למלח הארץ מבית אלעזרי ולא מגיע לצעיר אתיופי מנתניה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf