newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הזנות הורגת ובתי הבושת ממשיכים לפעול

שנה אחרי שג'סיקה, אשה בזנות, שמה קץ לחייה יקיימו היום חברותיה צעדה לזכרה. הן יצאו מהירקון 98 בתל אביב, שם ממוקם בית הבושת בו היא התאבדה, וידליקו נר זיכרון. בשנה האחרונה מתו לפחות חמש נשים בזנות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לפני שנה בדיוק שמה ג'סיקה קץ לחייה בבית הבושת בו עבדה וחייתה ברחוב הירקון 98. שעות ספורות לאחר שנמצאה תלויה בחדר בו התגוררה, ולאחר שפונתה גופתה, חזר המקום לפעול כרגיל. צרכני הזנות חזרו לעמוד בתור כאילו דבר לא קרה.

היום (חמישי, 18 באוגוסט), יצעדו לזכרה חברותיה של ג'סיקה, יחד עם נשים היוצאות ממעגל הזנות, ארגוני הקואליציה למאבק בזנות וחברות כנסת, בתל אביב. הצעדה תצא מרחוב הירקון 98 בתל אביב, המקום בו חיה ומתה ג'סיקה, ותסתיים באירוע זיכרון שיתקיים בשעה שמונה בכיכר אתרים, מול מועדון החשפנות "פוסיקט" – מועדון גדול וידוע ש"מהווה שער כניסה לעולם הזנות עבור צעירות רבות ומשמש זירת זנות בפני עצמו", כך לדברי המארגנות.

ג'סיקה עבדה בבית הבושת בירקון 98 מאז שהוקם לפני 15 שנים. עבדה יום יום, נוצלה שוב ושוב ושוב על ידי צרכני זנות עד שלא יכלה לשאת יותר את החיים האלה. מותה עורר הד ציבורי, שבעקבותיו נסגר בית הבושת ל-90 ימים – פרק הזמן המקסימלי הקבוע בחוק. לאחר מכן חזר בית הבושת לפעול במלוא הקצב, וגם בזמן שבו אתן קוראות את השורות האלו מנוצלות ונאנסות בו נשים, כמו גם במקומות אחרים ברחבי הארץ.

> הקמפיין שמזכיר לקראת ט"ו באב: אין שום דבר רומנטי ברצח

הזמנה לאירוע זכרון לג'סיקה ולקורבנות הזנות

הזמנה לאירוע זכרון לג'סיקה ולקורבנות הזנות

בשנה האחרונה הצטרפו לפחות חמש נשים נוספות לרשימת הקורבנות הארוכה של הזנות. על פי סקר משרד הרווחה, שפורסם לפני חודשיים, כ-12 אלף נשים בישראל חיות בזנות, רובן המכריע אמהות שמצוקת הפרנסה והעוני דחקה אותן למעגל הזנות. עוד מצא הסקר כי כ-80 אחוזים מהנשים במעגל הזנות הביעu רצון לשבור את המעגל ולצאת מהזנות.

עו"ד אביטל רוזנברגר מהמטה למאבק בסחר בנשים ובזנות וממארגנות האירוע מסרה כי "בשנה שחלפה מאז מותה של ג'סיקה, מתו עוד לפחות חמש נשים בזנות, מוות שאפשר וצריך היה למנוע. הציבור וגורמי האכיפה הפנימו בשנה האחרונה שאפשר אחרת, שבשלה השעה לאימוץ חוק הפללת לקוחות זנות וסיוע לנשים בזנות. לנשים בזנות אין יותר זמן לחכות. אנחנו קוראות לציבור הרחב להצטרף הערב בשמונה לכיכר אתרים ולעמוד לצד הנשים בזנות הכואבות את מותה של ג'סיקה ולקרוא יחד לשינוי".

איריס שטרן לוי, מייסדת ומנהלת שותפה של "המכללה" – בית ספר חברתי שמסייע לנשים שורדות זנות להשתלב חזרה במעגל התעסוקה, אמרה לקראת ההפגנה: "אין שום מסגרת שדואגת לצרכים של נשים אחרי שלב הגמילה מסמים והשיקום מזנות. הן יוצאות לעולם ואמורות להתנהל בו למרות שלרבות מהן לא היתה מעולם את ההזדמנות ללמוד מיומנויות בסיסיות שמאפשרות להתנהל בעולם.

"מי שמגיעות אלינו הן אותן נשים שמלכתחילה לא היתה להן הזדמנות אחרת. רבות מהן היו נערות רחוב. חלקן מגיעות אלינו אחרי שהיון נעולות בדירות ללא גישה לעולם. חלקן אפילו לא ראו סמארטפון בחייהן אחרי שהורחקו מהחברה במשך שנים ארוכות. אנחנו נגיע הערב בשביל הנשים שחושבות שאין להן עתיד כדי לחזק אותן, ולהראות שיש מי שלא שוכחות אותן".

> מה שמגיע למלח הארץ מבית אלעזרי ולא מגיע לצעיר אתיופי מנתניה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מנסה להזיז את הדברים קדימה משום שהיא מכירה בכך שהסכסוך הולך ומידרדר. פאטו בנסודה, התובעה הראשית בבית הדין הבינלאומי בהאג (Wikimedia Commons)

מנסה להזיז את הדברים קדימה משום שהיא מכירה בכך שהסכסוך הולך ומידרדר. פאטו בנסודה, התובעה הראשית בבית הדין הבינלאומי בהאג (Wikimedia Commons)

האם בית הדין בהאג יכול להביא צדק לפלסטינים?

בעוד החלטת התובעת הראשית בהאג נבחנת, שלוש מומחיות פלסטיניות בוחנות את השלכותיה האפשריות: ציפיות לא ריאליות, הרחבת הפיצול הפנים-פלסטיני והתעלמות בינלאומית מחד, ומאידך איתות ברור לעולם: הפלסטינים לא נרדמו על המשמר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf