newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפלסטינים מגיעים להאג: הגישו מידע על פשעים שביצעה ישראל בצוק איתן

ארגוני זכויות אדם פלסטינים פנו לתובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי ומסרו מידע על פשעי מלחמה שישראל ביצעה לכאורה במהלך המתקפה על עזה ב-2014. קוראים לתובעת לפתוח בחקירה בינלאומית על סמך המידע

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ארבעה ארגוני זכויות אדם פלסטינים הגישו היום לתובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג מידע על הפרות זכויות אדם ופשעים לכאורה שביצעה ישראל במהלך מבצע "צוק איתן". הארגונים מבקשים מבית הדין להבטיח כי הקורבנות הפלסטינים של המתקפה הישראלית על עזה יקבלו צדק ופיצויים.

המידע שהגישו הארגונים, בשמם ובשם קורבנות פלסטינים, כולל תיעוד של אירועים בהם לטענת הארגונים הפרה ישראל את החוק הבינלאומי במהלך המתקפה על עזה בקיץ 2014. על פי אמנת רומא (סעיף 15), התובע הראשי בבית הדין הבנלאומי רשאי לפתוח בחקירה על בסיס מידע שהועבר לידיו על פשעים שבסמכות השיפוט שלו.

הארגונים אל חאק, אל מיזאן, אלדאמיר והמרכז הפלסטיני לזכויות אדם שפנו לתובעת הראשית של בית הדין בהאג, פאטו בנסודה, הגישו לה מידע חסוי הכולל עדויות וראיות ומקרים ספציפיים של רצח, עינויים ומעשים בלתי אנושיים כמו גם התקפות מכוונות על ריכוזי אוכלוסיה אזרחית, בתים, בתי חולים, בתי ספר ורבי קומות ועל ההרס הנרחב שנגרם במהלך התקיפה של צה"ל ברצועה.

> ועדת צ'חנובר סוללת את דרכם של בכירים ישראלים להאג

ארגוני זכויות אדם פלסטינים מגישים מידע על הפרות זכויות אדם ופשעי מלחמה שישראל ביצעה לכאורה במהלך צוק איתן לתובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (צילום: אל-חאק)

ארגוני זכויות אדם פלסטינים מגישים מידע על הפרות זכויות אדם ופשעי מלחמה שישראל ביצעה לכאורה במהלך צוק איתן לתובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (צילום: אל-חאק)

מנהל ארגון אל-חאק, שאוואן ג'ברין אמר לאחר הגשת החומרים לתובעת הראשית בהאג כי "סיפקנו למשרד התובעת הראשית מספיק מידע שיאפשר לה לקבוע כי יש יסוד סביר להניח כי גורמים צבאיים ואזרחיים בכירים בישראל ביצעו פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות במהלך המתקפה על עזה. אנו בטוחים כי המידע שהעמדנו לרשות משרד התובעת מספיק על מנת לבקש אישור, וקוראים לה לפתוח בדחיפות בחקירה רשמית".

"בהתבסס על הניסיון הרב שלנו בייצוג של קורבנות פלסטינים מול המנגנונים הישראלים, לרבות בית המשפט הגבוה לצדק, ברור כי הצורך בביצוע השלמות לא אמור למנוע מהתובעת הראשית לעשות את הצעדים הנדרשים כדי לפתוח בחקירה", אמר ראג'י סוראני מנהל המרכז הפלסטיני לזכויות אדם. "מאחר וישראל אינה מעוניינת למצות את הדין עם האחראים לפשעים, והפלסטינים לא יכולים לעשות זאת, אנחנו צריכים את עזרתו של בית הדין הפלילי הבינלאומי כדי לשבור את המעגל של פטור מעונש".

ארגוני זכויות האדם הפלסטינים טוענים כי הפשעים שבוצעו במהלך המתקפה אינם טעויות נקודתיות אלא חלק ממהלך נרחב ושיטתי במהלכו ייושמה המדיניות שנקבעה על ידי הדרגים הבכירים ביותר בישראל, הצבאיים והאזרחיים. הם מדגישים את המעורבות של הקבינט הבטחוני הישראלי בביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות.

עיסאם יונס, מנהל ארגון אל-מיזאן היושב בעזה מסר כי "הכיבוש הישראלי, כמו גם הסגר החונק על רצועת עזה, נמשכים הרבה יותר מידי זמן. אנחנו לא מאמינים שאנשים, ובמיוחד הקורבנות הפלסטינים, צריכים לבחור בין שלום לבין עשיית צדק. לבית הדין יש הזדמנות לחקור באופן אובייקטיבי, להעמיד לדין ולהעניש את הישראלים שאחראים על ביצוע הפשעים הנתעבים האלה שגונו כבר על ידי הקהילה הבינלאומית. בית הדין הבינלאומי יכול להרתיע גם מפני ביצוע פשעים כאלה בעתיד. לכן התובעת הראשית חייבת לבקש על בסיס החומר שהוגש אישור לפתוח בחקירה".

> "עזה הייתה מין מגרש חול כזה, שמתאמנים בו ברטוב"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

תסמונת עדר במקום חיסון העדר: גנץ ופרץ בדרך לממשלת הסיפוח

לראשי כחול לבן והעבודה לא היתה כל מניעה לשתף פעולה בענייני ההתמודדות עם הקורונה גם מספסלי האופוזיציה. במקום זה, הם בחרו להיות אסקופה נדרסת בממשלת ימין קיצונית. ובינתיים, חברי המשותפת מלמדים את כולנו שיעור במהותה של אופוזיציה ובסולידריות ומחויבות ציבורית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf