newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הירי בחברון: מה למד"א ולחובש שצעק "הכלב חי, שמישהו יעשה משהו"?

במד"א מצדיקים את ההחלטה לא לטפל בפלסטיני הדוקר בחברון לפני שנורה למוות. אולי זה קשור לאחד, עופר אוחנה, שנוהג באמבולנס מד"א, שעולה לרגל לקבר גולדשטיין ושבאירוע עצמו קרא "לעשות משהו" לגבי זה שהפצוע חי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בתחקיר מגן דוד אדום על התקרית ביום שישי שעבר בחברון נמצא כי "בזירת האירוע לא נשלל חשש למטען חבלה או גורם מסכן אחר, זאת בין השאר בשל העובדה כי המחבל היה שרוע על הקרקע עם מעיל (ביום חמסין) ואף גורם ביטחוני בשטח לא הפיג חשש זה". בצה"ל טוענים כי מדובר בשקר ואף נזפו בחיילים בשטח שלא הגישו עזרה לפלסטיני.

על התנהגות מד"א נכתב בהרחבה כבר כאן, ומן הסתם התחקיר הזה בא לחפות על התנהגות החובשים בשטח. אבל צריך להגיד כמה מילים על תוצאותיו: ראשית, חמסין לא היה בחברון, וכמה מהמתנחלים במקום לבשו גם הם בגדים ארוכים. שנית, אני לא חושב שאנחנו צריכים לסמוך על חקירות צה"ל, אבל כאן אין לצבא כל אינטרס לשקר. יותר מכך, צה"ל הוא האחראי על הקביעה אם יש או אין מטען, ולכן במקרה הטוב ביותר מד"א יכול לטעון כי צה"ל לא הודיע להם על כך, לא ש"לא נשלל חשש למטען או גורם אחר".

זאת ועוד, התחקיר של מד"א מתבסס מן הסתם על הפרמדיק שלהם בשטח, שכתב בפייסבוק שלו לאחר האירוע את הדברים הבאים:

בעדינות ניתן לומר כי לא מדובר באדם אובייקטיבי, אלא במי שמצהיר בריש גלי שהוא תומך בהרג של לא יהודים, גם אם לא עשו דבר. זאת לא רק לגבי פלסטטינים, אגב, אחרי תחקיר ערוץ 2 על שוברים שתיקה, הוא שיתף את התחקיר וכתב "עמלק עדיין חי ובועט". את זרע עמלק צריך להוציא להורג לפי התורה.

> אנשי הרפואה שעמדו מנגד בזמן שחייל ירה בראשו של פצוע

עצם הקביעה הנחרצת בתחקיר מעלה כמה שאלות: האם מד"א לא מנסים רק לנקות את עצמם כאן, אלא גם לתמוך בגרסת החייל היורה? טענת המטען מבוססת על סרטון נוסף של התקרית. מישהו צועק שם "יש עליו כנראה מטען, שימו לב" – צעקה שייתכן כי נועדה למנוע טיפול בפצוע. אם מסנכרנים את הסרטון הזה עם הסרטון של בצלם, רואים שהצעקה קרתה 1:41 דקות לפני הירייה. בכל הזמן שחולף החייל מתנהל בצורה נינוחה לחלוטין. הסרטון הנוסף נחתך לפני הירייה, דבר שהקשה על הסנכרון, אך שגם מעלה שאלות לגבי מה שמנסים להסתיר בו.

הסרטון השני הופץ על ידי עמותה בשם "חברים לשעת צרה". חובש בשם עופר אוחנה חתום על מסמכיה. בסרטון אפשר לשמוע את אותו אוחנה, אשר הגיע לזירה כשהוא נוהג באמבולנס מד"א מספר 168. ב-0:22 הוא צועק "המחבל עוד חי הכלב הזה, שלא יקום עלינו". ותשע שניות אחר-כך: "הוא חי, בואנה שמישהו יעשה משהו".

בעברו אוחנה תקף סיור של "שוברים שתיקה" ואף נעצר בעקבות כך. הוא הוסרט כשהוא מבלה עם צעירים שרוקדים על הקבר של ברוך גולדשטיין. בזירות הפיגועים בחברון בדרך כלל אפשר למצוא את אוחנה, ועושה בהן כשלו.

עופר אוחנה מול פעילי שוברים שתיקה, חברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

משמאל: החובש עופר אוחנה, מול פעילי שוברים שתיקה, חברון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תמונות משותפות עם מנכ"ל מד"א

ניסינו לבדוק מה הקשר של אותו עופר אוחנה למגן דוד אדום. דובר מד"א טען כי אינו מכיר את האיש ושהארגון לא משתף פעולה עמו. זאת למרות שהאיש הגיע באמבולנס של מד"א, ונמצא בכל זירות הפיגועים. זאת למרות שכפי שנכתב ב"הארץ" לאחרונה, "צה"ל הזהיר באחרונה את הנהלת מד"א, שארגון הצלה יו"ש פועל בשטחים באישורה, כי עליו לוודא שהחובשים של הארגון מטפלים גם בפלסטינים פצועים". אוחנה מופיע במקומות שונים כמנכ"ל אותו ארגון, כאן הוא מופיע כמנהל במוסד "מיסודו של הרב מרדכי אליהו ודב ליאור".

לידינו הגיעו תמונות שמעלות ספקות נוקבים לגבי הטענה של דובר מד"א. בתמונות נראים מנכ"ל מד"א, אלי בין, והסמנכ"ל, אבי חובב, מסיירים בחברון עם עופר אוחנה וגם יושבים במשרדו. האמנם באמת במד"א לא מכירים את האיש?

ברור למה מד"א לא ששים להודות בקשריהם עם אוחנה וארגונו, אך הם יטיבו לעשות אם במקום לנסות לטייח קשר זה פשוט יפסיקו לעבוד איתו.

עופר אוחנה מקלל את עיסא עמרו, פעיל לא-אלים בחברון, כשהוא עצור:

זו לא הפעם הראשונה שמד"א מואשמת בכך שאינה מטפלת בפלסטינים. כאן, לדוגמא, אפשר לראות סרטון נוסף ממחנה הפליטים אל פאוור מנובמבר האחרון בו מוחמד אסמאעיל א-שובאכי, בן 19, מדמם למוות אחרי שדקר חייל, כאשר צוות מד"א מטפל במקביל בחייל. א-שובאכי מת מפצעיו.

ממד"א נמסר כי הוועדה שחקרה את האירועים קבעה כך: "הוועדה ממליצה לפנות לארגון ההצלה אליו משתייך החובש שהתבטא בצורה לא ראויה על מנת למצות את ההליכים נגדו. במד"א מדגישים כי מסקנות הוועדה מצביעות על כך כי לא נפל פגם בפעילות צוותי מד"א בזירת האירוע. במד"א ימשיכו לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם כוחות הביטחון וכן לעבוד יחדיו לחידוד וריענון נהלי העבודה בשטח. צוותי מד"א מעניקים טיפול רפואי לכל אדם באשר וללא שום שיקול מלבד מצבו רפואי וחומרת פציעתו של הנפגע". עופר אוחנה סירב לענות לשאלות שיחה מקומית.

> רשמית: מח"ש סגרה את התיק נגד השוטר שירה למוות בצעיר ברהט

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאז הקיץ, השלטונות החריפו את ההצקות לתושבי אל עראקיב. התושבים במחאה לציון שבע שנים להריסה הראשונה (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

תושבי אל עראקיב: המדינה מנסה להתיש אותנו ע"י קנסות

המאבק המשפטי של תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר, שנהרס 173 פעמים, עולה מאות אלפי שקלים. עכשיו נחלצו פעילים לקמפיין מימון המונים לטובת תושבי הכפר. "זו הבעת סולידריות בסיסית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf