newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

רשמית: מח"ש סגרה את התיק נגד השוטר שירה למוות בצעיר מרהט

קליע עם דנ"א של הצעיר, סאמי אל-ג'עאר, נורה מנשקו של השוטר ונמצא בזירה. השוטר טען שנפלט לו כדור. מח"ש החליטו שאין מקום להעמידו לדין, גם לא על גרימת מוות ברשלנות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ב-14 בינואר בשנה שעברה, במהלך פשיטה משטרתית בשכונה 26 בעיר רהט, ירה שוטר ממשטרת רהט כדור מנשקו והרג את סאמי אל-ג'עאר, צעיר בן 22, שחזר מעבודתו. בתחילה השוטר היורה שיקר לגבי נסיבות האירוע, אולם כחודש לאחר מכן הוא הודה במעורבות בירי, נעצר לחקירה, אך שוחרר תוך זמן קצר למעצר בית. מאז הוחזר לעבוד לצד מפקד מחוז דרום במשטרה. על נסיבות המקרה ניתן לקרוא בהרחבה כאן.

בדצמבר האחרון פורסם בשיחה מקומית כי תיק החקירה צפוי להיסגר "מחוסר ראיות".  כך נמסר על ידי ראש המחלקה לחקירת שוטרים, אורי כרמל, למשפחת ההרוג. לאחר הפרסום משרד המשפטים טען כי "לאחר שנמצא כי השיח עם המשפחה השכולה לא מוצה, הוחלט להשהות בשלב זה את קבלת ההחלטה בתיק". ההודעה אכן הועברה לפרקליט אשר ייצג את המשפחה, אך זה לרוע המזל נפטר זמן קצר לאחר מכן.

"הארץ" מפרסם עתה כי בתחילת פברואר שלחה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לארגון "מיזאן לזכויות אדם" מכתב בו נמסר כי התיק החקירה נסגר, זאת בלי להודיעה למשפחה. ארגון מיזאן טוען מצדו כי לא קיבל את המכתב, וממילא ייצג את אל-ג'עאר לתקופה קצרה לפני כשנה אך מאז לא היה צד בתיק.

ראיון עם חאלד אל-ג'אהר, אבי ההרוג:

קשה שלא לתהות על ההתנהלות של מח"ש, אבל יותר מכך על סגירת התיק. כרמל עצמו סיפר כי אינו מאמין לשוטר, שזה לא מפתיע בהתחשב בתוצאות בדיקת פוליגרף שנערכה לו. תחילה נשאל האם ירה לכיוון בני-אדם. הוא ענה שלא, בהתאם לגרסתו כי ירה באוויר כמו חבריו, בשאלה זו הוא נמצא דובר שקר. לאחר שהבין כי נתפס בשקר, ובהתייעצות עם עורך דינו, הוא שינה את גרסתו לכך שירה באוויר ותוך כדי שהחזיר את הנשק לנרתיקו נפלט לו כדור. עוד טען השוטר כי בתחילת העדות הוא פחד ולכן שיקר.

אז נשאל האם ירה לעבר סאמי אל-ג'עאר, הוא טען שלא ונמצא דובר אמת. ההסבר לכך פשוט: השוטר לא הכיר את סאמי אל-ג'עאר, ולא ידע איך הוא נראה. שאלה כזו לא הייתה צריכה כלל להשאל מבלי לבדוק קודם לכן האם הוא יודע מי הוא  סאמי אל-ג'עאר.

שאלה זו מיותרת מסיבה נוספת. בזירה נמצא קליע שעליו נותר דנ"א של סאמי אל-ג'עאר, והקליע תואם לנשקו של השוטר. בעוד שבדיקות פוליגרף אינן קבילות בבית המשפט, הבדיקה הזו מצביעה על כך כי שוטר זה, ולא אחר, אכן ירה ופגע בסאמי אל-ג'עאר.

על סמך פרטים אלו לא ניתן לקבוע האם קיים סיכוי סביר להרשעה בחשד להריגה, אך לכל הפחות מדובר ברשלנות שהביאה למותו של אדם חף מפשע, ויש לתת עליה את הדין. גם פליטת כדור ברשלנות יכולה להביא להרשעה בהריגה, כפי שמוכיחים מקרים קודמים. קשה להבין איך במצב הזה בכל זאת נקבע כי אין די ראיות להגשת כתב אישום אפילו בעבירה מופחתת.

ממח"ש נמסר בתגובה לידיעה בהארץ:""בדצמבר 2015 במהלך פגישה עם אביו של המנוח סמי אל-ג'עאר ועם עורך דינו של האב, הובאה לידיעתם תמונת הראיות בתיק כפי שנתגבשה לאחר חקירת מח״ש. בתום הפגישה הוצע לעורך הדין לקבל לידיו העתק מחומר החקירה על מנת שיוכל לטעון טענותיו, ככל שיחפוץ בדבר, במסגרת ערר על ההחלטה בתיק, והובהר כי מח״ש פתוחה לשקול מחדש בנפש חפצה כל טענה שתוגש".

> לראשונה: סרבנית מצפון טרנסג'נדרית נשלחה למאסר

תהלוכת מחאה ברהט. המפגינים צעדו מביתו של סמי אל ג'אער וביתו של סמי זיאדנה. (אקטיבסטילס)

תהלוכת מחאה ברהט. המפגינים צעדו מביתו של סאמי אל-ג'אער וביתו של סמי זיאדנה. (אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf