newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרבנית מצפון נשפטה בפעם הרביעית. תרצה במצטבר 104 ימי מחבוש

נועה גור-גולן נשפטה ל-30 ימים נוספים בכלא הצבאי. ועדת מצפון דחתה את טענתה כי היא פציפיסטית. אופיר אברבוך שריצה כבר 150 ימי מחבוש במצטבר והדס טל שצברה 50 ימים בכלא צפויים גם הם להתייצב בקרוב ולסרב שוב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

סרבנית המצפון נועה גור-גולן נשפטה אתמול (שני) לתקופת מאסר רביעית, הפעם של 30 ימי מחבוש, בשל סירובה לשרת בצבא. לאחר שתסיים לרצות את התקופה הזאת תסגור גור-גולן 104 ימים בכלא הצבאי. גור-גולן, בת ה-19 מנתניה התייצבה כבר פעמיים בפני עדת המצפון של צה"ל שדחתה את טענתה כי היא פציפיסטית שאינה מוכנה לשרת בארגון צבאי, ובקשתה השלישית להופיע בפני ועדה נדחתה. למרות רצונה לתרום לחברה שלא במסגרת צבאית, הרשויות מסרבות לאפשר לה לעשות שירות לאומי-אזרחי חלופי.

לפני התייצבותה בבקו"ם כתבה גור-גולן בעמוד הפייסבוק שלה:

מי שיצא לו להכיר אותי בתקופה האחרונה יודע שסירוב פומבי, ובכלל להיכנס לכלא הוא הדבר האחרון שחשבתי שיקרה. חשבתי באמת ובתמים, שכשאכנס אל ועדת המצפון, מאיימת ככל שתהיה.. אמצא את דרכי להגיע לליבם של ארבעת הגברים התוקפניים שישבו שם.(ואישה אחת שלא אמרה מילה) ואם לא בפעם הראשונה, אז בפעם השנייה. ואם לא בפעם השנייה אז כשאבקש לראות ועדת מצפון בפעם השלישית. או ועדת אי התאמה. אבל האדם מתכנן תוכניות.. ומפקד מיטב צוחק.

אני אחזור היום שוב בפעם הרביעית, כי גם כשגדרות התיל נראים מאיימים פתאום ומזכירים לי שאני בכלא, אני יודעת שעשיתי את הדבר הנכון. אני יודעת שאם ניתנה לי הפריבילגיה והכוח הנפשי להגיד לא, אני יודעת שניתנה לי האחריות, ואני אעמוד על כך.

> לא יעקרו עוד ישובים? הצחקת את תושבי סוסיא, נתניהו

סרבנית המצפון נועה גור גולן בכניסה לבקו"ם 01.08.2017 (צילום: איריס גור)

סרבנית המצפון נועה גור גולן בכניסה לבקו"ם 01.08.2017 (צילום: איריס גור)

שני סרבני מצפון נוספים צפויים להתייצב בקרוב בבקו"ם, להצהיר שוב על סירובם לשרת ולהישלח לתקופות כליאה נוספות. אחת מהם היא הדס טל בת ה-18 מקיבוץ יפעת שריצתה כבר 50 יום במצטבר בשל סירובה לשרת בשטחים ולקחת חלק בכיבוש. היא צפויה להצהיר שוב על סירובה לשרת בצבא ולהישלח לתקופת כליאה נוספת.

השני הוא אופיר אברבוך, בן 18 מהיישוב צופית, שריצה כבר 150 ימי מחבוש במצטבר – חמישה חודשים, ועומד גם הוא בפני תקופת כליאה נוספת. אברבוך, שהחליט להפוך את הסירוב שלו לציבורי רק לאחר שריצה 130 ימי כליאה, כתב בהצהרה שפרסם: "בבחירה שלי לסרב אינני מתנער מהאחריות שלי לחייהם, לשלומם ולביטחונם של התושבים במרחב שלנו. ברור לי, כמו לשאר חבריי הסרבנים והסרבניות, כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא ייפתר מעצמו, במטה קסם, וללא התערבות של איש. למעשה, ההפך הוא הנכון. אנו הסרבנים מבינים היטב כי למען ביטחוננו וביטחון הדורות הבאים, עלינו לחדול משירות מעגל האלימות והדמים שלתוכו נולדנו, ושאותו למדנו לקבל כמובן מאליו. כדי לעצור את האלימות צריך להתחיל מלומר לא: לא לאלימות, לא לשפיכות הדמים, לא למעגל האימה השולט בחיינו. לא להתנערות מאחריות, להעדר מחשבה, ולהליכה צייתנית עם העדר".

מוקדם יותר השנה נכלאו שלוש סרבניות מצפון (תמר אלון, תמר זאבי ועתליה בן אבא) לתקופות העולות על 100 ימי מחבוש בגין סירובן להתגייס.

> "הפלסטיני רוצה לצאת מהגטו עכשיו": ניר ברעם בראיון על סרטו החדש

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf