newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרבן מצפון נשלח למאסר בפעם החמישית ופתח בשביתת רעב

אודי סגל, שמסרב להתגייס כי אינו מוכן לקחת חלק בשלילת החירויות של פלסטינים, הצהיר: "החלטתי לפתוח בשביתת רעב עד לשחרורי מהצבא"

מאת:

סרבן המצפון אודי סגל, שהודיע על סירובו להתגייס לפני כשלושה חודשים, נשפט היום (חמישי) בפעם החמישית ונשלח לתקופת כליאה נוספת בת עשרה ימים. עוד בטרם נשפט הודיע סגל על כוונתו לפתוח בשביתת רעב עד לשחרורו מהצבא. את הסיבות לכך הסביר בהצהרה שכתב:

לפני שלושה חודשים, בתאריך הגיוס שלי, הודעתי לרשויות הצבא על סירובי להתגייס מסיבות אידיאולוגיות. מאז נכלאתי כבר ארבע פעמים, וישבתי חמישים ימים במצטבר בבית כלא צבאי.

היום אני הולך להישפט בפעם החמישית ולהישלח למאסר שוב. בגלל המאסרים החוזרים ונשנים, בגלל שלילת החירות המתמשכת שלי, החלטתי לפתוח בשביתת רעב עד לשחרורי מהצבא. סירבתי להתגייס כי אם אשרת בצבא אתרום למערכת הדכאנית שהצבא הוא הזרוע המבצעת שלה.

אני לא מוכן לקחת חלק בשלילת החירויות של הפלסטינים. אני לא מוכן לתרום למצב שבו ארבעה מיליון פלסטינים חיים בשטחים תחת משטר שהם לא בחרו בו, משטר שמדכא גם אותי. אני רואה את הסירוב שלי גם כאקט של סולידריות עם כל מי שנפגע מהמשטר הישראלי, גם בישראל וגם בשטחים.

למדתי בבית ספר יהודי-ערבי שמונה שנים. לקראת תאריך הגיוס שלי הבנתי שאם אני אתגייס לצבא אני בעצם אזרוק לפח את כל הלימודים בבית ספר, את כל הניסיון הזה לקיים דו-קיום. כי דו-קיום וכיבוש זה דברים שלא הולכים ביחד.

הבוקר הגיע סגל, מלווה בחברים, לבסיס תל השומר שם הצהיר שוב על סירובו לשרת בצבא, ועל פתיחה בשביתת רעב.

> לא משנה אם נקרא לזה אפרטהייד או לא, ההפרדה היא המציאות

אודי סגל (מימין) היום בכניסה לבסיס תל השומר שם הצהיר בפעם החמישית על סירובו לשרת בצבא. (צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

אודי סגל (מימין) היום בכניסה לבסיס תל השומר שם הצהיר בפעם החמישית על סירובו לשרת בצבא. (צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

שביתת רעב היא כלי המחאה הבלתי אלים היחיד שעומד לרשות אסירים. סגל כמו אסירים אחרים ברחבי העולם בוחר לסכן את גופו ובריאותו כחלק מהמאבק הפוליטי שהוא מנהל.

בשנים האחרונות הפכה שביתת הרעב לכלי משמעותי במאבק האסירים הפלסטינים נגד מעצרים מנהליים, ונגד תנאי הכליאה שלהם בבתי הכלא הישראלים. השימוש בכלי בלתי אלים, שהנפגע היחיד ממנו יכול להיות השובת עצמו, מהווה אתגר קשה לשירות בתי הסוהר ולמדינה. בשנה האחרונה ניסתה הממשלה להעביר חוק להזנה בכפייה של שובתי רעב, וזאת בניגוד לעמדת ההסתדרות הרפואית בישראל. הצעת החוק עוררה התנגדות ציבורית, ובינתיים ירדה מסדר היום.

> סרבנים אידיאולוגים, סרבנות אפורה, ומי שלא יכולים לסרב

אודי סגל (שני משמאל) מלווה בחברים תומכים היום בכניסה לבסיס תל השומר.(צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

אודי סגל (שני משמאל) מלווה בחברים תומכים היום בכניסה לבסיס תל השומר.(צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

בימים אלו מרצה גם סרבן המצפון אוריאל פררה תקופת כליאה נוספת בשל סירובו לשרת בצבא. פררה בן ה-19 מבאר שבע מסרב לשרת בצבא בשל התנגדותו לכיבוש העם הפלסטיני וקיפוח זכויות הפלסטינים בישראל. ב-20 באוקטובר נשפט פררה בפעם התשיעית ל-20 ימי כליאה נוספים.

הכתבה פורסמה גם באנגלית באתר 972+.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

שר האוצר, אביגדור ליברמן, במסיבת עיתונאים בירושלים, ב-17 באוגוסט 2022 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

האוצר משתלט על החינוך, ומסכן את עתיד המדינה

המשא ומתן על שכר המורים רחוק מלהיות רק מאבק על כסף. זהו מאבק על צביונה החברתי העתידי של ישראל. אם יתממש חזונו של משרד האוצר, במערכת החינוך יישארו רק מורים חלשים, ובתי הספר שמשרתים אוכלוסיות מוחלשות יישארו מאחור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf