newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרבן מצפון נשלח למאסר בפעם החמישית ופתח בשביתת רעב

אודי סגל, שמסרב להתגייס כי אינו מוכן לקחת חלק בשלילת החירויות של פלסטינים, הצהיר: "החלטתי לפתוח בשביתת רעב עד לשחרורי מהצבא"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

סרבן המצפון אודי סגל, שהודיע על סירובו להתגייס לפני כשלושה חודשים, נשפט היום (חמישי) בפעם החמישית ונשלח לתקופת כליאה נוספת בת עשרה ימים. עוד בטרם נשפט הודיע סגל על כוונתו לפתוח בשביתת רעב עד לשחרורו מהצבא. את הסיבות לכך הסביר בהצהרה שכתב:

לפני שלושה חודשים, בתאריך הגיוס שלי, הודעתי לרשויות הצבא על סירובי להתגייס מסיבות אידיאולוגיות. מאז נכלאתי כבר ארבע פעמים, וישבתי חמישים ימים במצטבר בבית כלא צבאי.

היום אני הולך להישפט בפעם החמישית ולהישלח למאסר שוב. בגלל המאסרים החוזרים ונשנים, בגלל שלילת החירות המתמשכת שלי, החלטתי לפתוח בשביתת רעב עד לשחרורי מהצבא. סירבתי להתגייס כי אם אשרת בצבא אתרום למערכת הדכאנית שהצבא הוא הזרוע המבצעת שלה.

אני לא מוכן לקחת חלק בשלילת החירויות של הפלסטינים. אני לא מוכן לתרום למצב שבו ארבעה מיליון פלסטינים חיים בשטחים תחת משטר שהם לא בחרו בו, משטר שמדכא גם אותי. אני רואה את הסירוב שלי גם כאקט של סולידריות עם כל מי שנפגע מהמשטר הישראלי, גם בישראל וגם בשטחים.

למדתי בבית ספר יהודי-ערבי שמונה שנים. לקראת תאריך הגיוס שלי הבנתי שאם אני אתגייס לצבא אני בעצם אזרוק לפח את כל הלימודים בבית ספר, את כל הניסיון הזה לקיים דו-קיום. כי דו-קיום וכיבוש זה דברים שלא הולכים ביחד.

הבוקר הגיע סגל, מלווה בחברים, לבסיס תל השומר שם הצהיר שוב על סירובו לשרת בצבא, ועל פתיחה בשביתת רעב.

> לא משנה אם נקרא לזה אפרטהייד או לא, ההפרדה היא המציאות

אודי סגל (מימין) היום בכניסה לבסיס תל השומר שם הצהיר בפעם החמישית על סירובו לשרת בצבא. (צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

אודי סגל (מימין) היום בכניסה לבסיס תל השומר שם הצהיר בפעם החמישית על סירובו לשרת בצבא. (צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

שביתת רעב היא כלי המחאה הבלתי אלים היחיד שעומד לרשות אסירים. סגל כמו אסירים אחרים ברחבי העולם בוחר לסכן את גופו ובריאותו כחלק מהמאבק הפוליטי שהוא מנהל.

בשנים האחרונות הפכה שביתת הרעב לכלי משמעותי במאבק האסירים הפלסטינים נגד מעצרים מנהליים, ונגד תנאי הכליאה שלהם בבתי הכלא הישראלים. השימוש בכלי בלתי אלים, שהנפגע היחיד ממנו יכול להיות השובת עצמו, מהווה אתגר קשה לשירות בתי הסוהר ולמדינה. בשנה האחרונה ניסתה הממשלה להעביר חוק להזנה בכפייה של שובתי רעב, וזאת בניגוד לעמדת ההסתדרות הרפואית בישראל. הצעת החוק עוררה התנגדות ציבורית, ובינתיים ירדה מסדר היום.

> סרבנים אידיאולוגים, סרבנות אפורה, ומי שלא יכולים לסרב

אודי סגל (שני משמאל) מלווה בחברים תומכים היום בכניסה לבסיס תל השומר.(צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

אודי סגל (שני משמאל) מלווה בחברים תומכים היום בכניסה לבסיס תל השומר.(צילום: סרבניות נגד הכיבוש)

בימים אלו מרצה גם סרבן המצפון אוריאל פררה תקופת כליאה נוספת בשל סירובו לשרת בצבא. פררה בן ה-19 מבאר שבע מסרב לשרת בצבא בשל התנגדותו לכיבוש העם הפלסטיני וקיפוח זכויות הפלסטינים בישראל. ב-20 באוקטובר נשפט פררה בפעם התשיעית ל-20 ימי כליאה נוספים.

הכתבה פורסמה גם באנגלית באתר 972+.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf