newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יותר משלושים אסירים שובתי רעב אושפזו בבתי החולים

כמאתיים אסירים פלסטינים שובתים רעב במחאה נגד השימוש של הרשויות במעצרים מנהליים. שלושים ושישה מהם אושפזו ביומיים האחרונים בבתי חולים שונים בארץ

מאת:

שלושים ושישה אסירים פלסטינים שובתי רעב הועברו ביומיים האחרונים לבתי חולים בישראל. שישה מהם מאושפזים בבית החולים איכילוב בתל אביב.

היום (שני) הגעתי יחד עם פעילה נוספת לאיכילוב כדי לנסות לראות ולדבר איתם. לאחר חיפושים ברחבי בית החולים מצאנו אותם באחת מהמחלקות הפנימיות, כשעל חדרם שומרים מספר שוטרים חמושים ואינם מאפשרים גישה לאסירים או כל מגע איתם.

העברתם לבית החולים נעשתה ככל הנראה בכפוף לנוהל שהוציא משרד הבריאות לאחרונה, ומנחה את שב"ס להעביר שובתי רעב למעקב רפואי לאחר 28 ימי שביתה.

בבתי הכלא הישראלים שובתים רעב בחודש האחרון מעל מאתיים אסירים פוליטיים פלסטינים. השובתים מוחים נגד השימוש שעושה מדינת ישראל במעצר מנהלי ועל הפרת התחייבותה משנת 2012 להפחית את השימוש במעצרים אלה. בשבוע שעבר אושפז לאחר 85 ימים של שביתת רעב העצור המנהלי איימן טביש.

סאמר עיסאווי, ששוחרר לאחר ששבת רעב מעל שישה חודשים, בהפגנה אתמול למען אסירים שובתי רעב ביפו (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

סאמר עיסאווי, ששוחרר לאחר ששבת רעב מעל שישה חודשים, נושא שלט בהפגנה אתמול למען אסירים שובתי רעב ביפו (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

על פי החוק הבינלאומי יש להימנע ממעצר מנהלי אלא במקרי חירום בלבד, למניעת אסון מידי. תחת מעצר מנהלי נמנעות מהאסיר הזכות להליך הוגן, הזכות לדעת באיזו עילה נעצר או מתי הוא צפוי להשתחרר. לעיתים עצור מנהלי אף אינו זכאי כלל לראות שופט או להגן על עצמו בהליך משפטי.

שביתות הרעב הפכו בשנים האחרונות לסמל במאבק הפלסטיני ומחאתם של האסירים עוררה גלי תמיכה רחבים ברחבי העולם.

ביפו הפגינו אתמול (ראשון) עשרות פעילים בסולידריות ותמיכה בשובתים בנוכחותו של סאמר עיסאווי שובת רעב ששוחרר לאחר מאבק ארוך ומתוקשר. עיסאווי אמר במהלך ההפגנה: "כאסירים משוחררים וכאנשים שהאנושיות. חשובה להם אנחנו עומדים היום בסולידריות עם מספר רב של עצירים מנהליים, שמוחזקים בבתי הכלא ללא כל כתבי אישום או הוכחת אשמה ולא כיבוד זכויותיהם הבסיסיות ביותר. אנחנו עומדים כאן לצידם בסולידריות".

מדוברות שב"ס נמסר כי 217 אסירים שובתים רעב בבתי הכלא, ושלושים ושישה מהם אושפזו בבתי חולים שונים ביומיים האחרונים. עוד נמסר משב"ס כי מצבם הרפואי של כלל השובתים משביע רצון

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ביקורת פנימית בחד"ש: ההנהגה התרחקה מהחברים בשטח

בכירים בחד"ש טוענים שהמפלגה לא למדה לקח מהכישלון בבחירות הקודמות. "צריך לשנות כיוון", אומרים שם. בבחירות לרשימה לכנסת שייערכו בשבת הקרובה, איימן עודה צפוי להיבחר מחדש, קרב על המקום השני ועל המקום השלישי, ה"יהודי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf