newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יותר משלושים אסירים שובתי רעב אושפזו בבתי החולים

כמאתיים אסירים פלסטינים שובתים רעב במחאה נגד השימוש של הרשויות במעצרים מנהליים. שלושים ושישה מהם אושפזו ביומיים האחרונים בבתי חולים שונים בארץ

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שלושים ושישה אסירים פלסטינים שובתי רעב הועברו ביומיים האחרונים לבתי חולים בישראל. שישה מהם מאושפזים בבית החולים איכילוב בתל אביב.

היום (שני) הגעתי יחד עם פעילה נוספת לאיכילוב כדי לנסות לראות ולדבר איתם. לאחר חיפושים ברחבי בית החולים מצאנו אותם באחת מהמחלקות הפנימיות, כשעל חדרם שומרים מספר שוטרים חמושים ואינם מאפשרים גישה לאסירים או כל מגע איתם.

העברתם לבית החולים נעשתה ככל הנראה בכפוף לנוהל שהוציא משרד הבריאות לאחרונה, ומנחה את שב"ס להעביר שובתי רעב למעקב רפואי לאחר 28 ימי שביתה.

בבתי הכלא הישראלים שובתים רעב בחודש האחרון מעל מאתיים אסירים פוליטיים פלסטינים. השובתים מוחים נגד השימוש שעושה מדינת ישראל במעצר מנהלי ועל הפרת התחייבותה משנת 2012 להפחית את השימוש במעצרים אלה. בשבוע שעבר אושפז לאחר 85 ימים של שביתת רעב העצור המנהלי איימן טביש.

סאמר עיסאווי, ששוחרר לאחר ששבת רעב מעל שישה חודשים, בהפגנה אתמול למען אסירים שובתי רעב ביפו (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

סאמר עיסאווי, ששוחרר לאחר ששבת רעב מעל שישה חודשים, נושא שלט בהפגנה אתמול למען אסירים שובתי רעב ביפו (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

על פי החוק הבינלאומי יש להימנע ממעצר מנהלי אלא במקרי חירום בלבד, למניעת אסון מידי. תחת מעצר מנהלי נמנעות מהאסיר הזכות להליך הוגן, הזכות לדעת באיזו עילה נעצר או מתי הוא צפוי להשתחרר. לעיתים עצור מנהלי אף אינו זכאי כלל לראות שופט או להגן על עצמו בהליך משפטי.

שביתות הרעב הפכו בשנים האחרונות לסמל במאבק הפלסטיני ומחאתם של האסירים עוררה גלי תמיכה רחבים ברחבי העולם.

ביפו הפגינו אתמול (ראשון) עשרות פעילים בסולידריות ותמיכה בשובתים בנוכחותו של סאמר עיסאווי שובת רעב ששוחרר לאחר מאבק ארוך ומתוקשר. עיסאווי אמר במהלך ההפגנה: "כאסירים משוחררים וכאנשים שהאנושיות. חשובה להם אנחנו עומדים היום בסולידריות עם מספר רב של עצירים מנהליים, שמוחזקים בבתי הכלא ללא כל כתבי אישום או הוכחת אשמה ולא כיבוד זכויותיהם הבסיסיות ביותר. אנחנו עומדים כאן לצידם בסולידריות".

מדוברות שב"ס נמסר כי 217 אסירים שובתים רעב בבתי הכלא, ושלושים ושישה מהם אושפזו בבתי חולים שונים ביומיים האחרונים. עוד נמסר משב"ס כי מצבם הרפואי של כלל השובתים משביע רצון

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד השחיתות במהלך פתיחת משפטו של נתניהו, מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: אורן זיו)

"בלי ההפגנות, נתניהו היה מצליח להתחמק ממשפט"

כ-1,000 איש מקבוצות המאבק בשחיתות הפגינו ליד מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור, ורבים מהם אמרו כי ללא המאבק הממושך לא היה מוגש כתב אישום. נתניהו מצדו ניצל את ההזדמנות למפגן כוח ולדחיפת המסר כי לא הוא אלא כל מצביעי הימין עומדים למשפט, שאותו הדהדו גם רבים מתומכיו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf