newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בהפגנה נגד גזענות עם אנשים שקוראים לאחרים בבונים

הגעתי להפגנה שנועדה להיות מפגן תמיכה באהבה. אז למה חלק מהמפגינים לצדי קראו לאנשים שמולם בקריאות גזעניות?

מאת:

כותבת אורחת: מעין דק

מחוץ לחתונתם של מורל מלכה ומחמוד מנסור עמדו מאות אנשים. חלק באו מטעמי "בנות ישראל לעם ישראל", וחלק מטעמי "אפשר להתחתן עם מי שרוצות, וגזענות לא תכתיב את חייהם האישיים של בני אדם".

ההפגנות סוקרו בכלי תקשורת רבים וממש לא צריך אותי כדי שאספר שזה קרה. אבל דבר נוסף קרה שם וחשוב לי להתייחס אליו. במהלך משמרת התמיכה, לצד בלונים, פרחים וקריאות "מזל טוב" נשמעו גם קריאות אחרות שייאשו אותי. לא כי הן היו היפיות או "פרווה", כמו שהיו מי שטענו ברשתות החברתיות. לא כי הן שונות ממה שאני בדרך כלל צועקת. אלא כי מספר אנשים שעמדו במשמרת התמיכה/אהבה/אנטי גזענות, קראו למפגיני הימין "בוגדים" בקריאות קצובות.

כמו רבות אחרות, לא חסרות פעמים בהן שמעתי את אותה קריאה, "בוגדים", בהפגנות. רק שתמיד, אבל תמיד, היא נקראה לעבר "הצד שלי" ולא להיפך. אני מניחה שהכוונה הייתה להחזיר להם באותו מטבע, אבל לשמוע את הקריאה הזאת, שהיא קריאה מסיתה ואלימה, מגיעה מהכיוון של מי שאמורים להיות הצד שלי? באמת שזה היה מפתיע.

> בפנים שמחו ורקדו, בחוץ צעקו "מוות לערבים"

אזרחים תומכים במורל ומחמוד ובזכות לאהוב (צילום: יותם רונן/אקטיבסטילס)

אזרחים תומכים במורל ומחמוד ובזכות לאהוב (צילום: יותם רונן/אקטיבסטילס)

חשוב לי מאד להדגיש שרובם המוחלט של הנוכחים בהפגנת האהבה / התנגדות לגזענות ממש לא היו שותפים לקריאות האלה. עמדו שם מעל מאה תומכות ותומכים בלבוש חגיגי, חלק הביאו זרים, חלק בלוני הליום צבעוניים, ונשאו שלטים שמברכים בעברית ובערבית. באמת שכל הכוונות היו טובות.

הפעילות שארגנו את המחאה הזאת ניסו לייצר אירוע שבא מהמקום הכי אנושי שיש. עם חלקן דיברתי והן עשו כל מאמץ לייצר אירוע חיובי בתוך אווירה של שנאה. וזה המון. אתן יכולות לומר שלא נאבקות בגזענות ופאשיזם על ידי פרחים, שחתונות זה לא בהכרח המוסד שאתן רוצות לתמוך בו, ושהמסרים הסמי-היפיים לא מוצאים חן בעיניכן, אבל אפשר גם לומר שבסופו של יום התחתנו פה שני אנשים שרוצים לחיות יחד ולחגוג, ואין שום סיבה לקיים שם שום אירוע חוץ ממפגן תמיכה באהבה.

בין שיר אחד לשני (כן, שרו שירים), קלטתי שכמה מאותם אנשים שאמורים להיות בצד שמתנגד לגזענות צועקים לעבר מפגיני הימין "בבונים! צריך לשים אתכם בכלוב ולזרוק לכם אוכל, אתם בבונים, נשים אתכם בגן חיות". הם לא קראו את זה פעם אחת. גם לא פעמיים. היו שם כמה מפגינים שזה היה נורא חשוב להם כנראה. ככה בסבבה, באו למחות נגד גזענות ועל הדרך החליטו להתגזען על אחרים. היה רק חסר שיצעקו להם: "מזרחים אוהדי בית"ר, אתם טיפשים ובורים תחזרו לשכונות ועופו לנו מהדמוקרטיה היפה שלנו. אתם מפריעים". כי תכלס, זה מה שהם התכוונו. לא?

אולי צריך שוב להגיד, ושוב, ושוב, וכמה שצריך, שבגזענות לא נאבקות על ידי עוד גזענות. פשוט לא. הגזענות של אנשים שעושים שימוש שוב ושוב בכינויים כמו בבונים, רק מתיימרת להיות יותר נאורה מהגזענות של להב"ה. במובן מסוים, אולי עדיף גזען שלא מתבייש בכך שהוא גזען, מאשר כזה שחושב שהוא נאור.

* מעין דק היא רכזת שותפה בקואליציית נשים לשלום

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"חילצתי משם את מה שהצלחתי, אבל את הנפש שלי השארתי שם, מאחור". הריסות בעזה אחרי הפגזה ישראלית, 12 במאי 2021 (עטיה מוחמד / פלאש 90)

"חילצתי משם את מה שהצלחתי, אבל את הנפש שלי השארתי שם, מאחור". הריסות בעזה אחרי הפגזה ישראלית, 12 במאי 2021 (עטיה מוחמד / פלאש 90)

טיל אחד שלכם יכול לעקור בעזה 60 משפחות. מה אשמתן?

כאשר ישראל טוענת שהפגזת מגדלי מגורים מכוונות אך ורק נגד חמאס, דעו שזה לא נכון. בהפגזות אתמול איבדו את בתיהן יותר מ-50 משפחות שחלמו על חיים שקטים, הרחק מפצצות, מוות ומלחמות מתמשכות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf