newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משה כחלון מעולם לא התקיים כישות פוליטית עצמאית

העמדת הפנים של מחלוקת בהנהגה היא טריק ישן נושן של צבירת כוח. כחלון כפוף לחלוטין לביבי, והתמיכה המומצאת שלו בתאגיד השידור היא תעלול בחירות: זיהויו כדמוקרט עצמאי לצורך משיכת קולות ימין מתון החיוניים לכהונת נתניהו

מאת:

לאחרונה אני חש שככל שהמנהיגות הישראלית מתאפיינת ביותר ציניות מרושעת ונכלולית, כך הציבור הישראלי הולך ושוקע בנאיביות. כזו שהייתה יכולה להיות מתוקה ונוגעת ללב אם לא הייתה הרסנית ליכולת שלנו לקיים דיון קונסטרוקטיבי על מציאות חיינו. הדבר הזה נכון במיוחד לגבי הסאגה הנוגעת לרשות שידור/תאגיד השידור הציבורי וההסתייגויות המיוחסות לכחלון באופן שהוא בעיניי קומי לגמרי.

אז אני רוצה להבהיר קצת:

1. נתניהו לא רוצה תאגיד ולא רוצה רשות שידור.

2. אין שום ריב בין נתניהו לכחלון. זה מסך עשן.

נתניהו לא רוצה תאגיד ולא רשות שידור – הוא לא רוצה שום גוף תקשורת עצמאי וחזק שיסכן את שלטונו באמצעות תחקירים וכתבות עומק מהסוג שרק גוף איתן ומגובה היטב יכול לעשות. הוא רוצה פסאודו-תקשורת שעושה סרטונים על איך שמטגנים תפוחי אדמה יוצא צ'יפס ואיך זה לא יפה לדבר על אנשים לא יפה, וכמה ישראל ומשפחת השלטון מהממת. תקשורת סטייל רומניה של צ'אוצ'סקו או רשת פוקס ניוז הנלעגת של הימין האמריקאי.

> ההתנגדות לחיסול התאגיד היא אינטרס של כולנו

הריב ביניהם הוא פיקציה. נתניהו וכחלון בכנסת (יונתן סינדל/ פלאש90)

הריב ביניהם הוא פיקציה. נתניהו וכחלון בכנסת (יונתן זינדל/ פלאש90)

תקשורת, בקיצור, כמו שראינו בראיון של ריקלין עם שרה נתניהו.

הדרך להשיג את זה היא אווירת חוסר ודאות מתמדת וחריפה. כשכולם חוששים לעתידם ומטה לחמם אף אחד לא מתעסק בביקורת רצינית על השלטון.

סגירה או לא סגירה של תאגיד השידור הציבורי: נתניהו לא משנה את דעתו ולא מתחרט. זו תוכנית ארוכת שנים לערעור התקשורת במדינת ישראל. אחד היעדים המוצהרים של הימין כבר עשורים. פנאטים בכלל ולאומנים בפרט שונאים תקשורת חופשית יותר מכל.

תקשורת חופשית מבקרת את הממסד השלטוני וחובטת בו, לא מפרגנת לו ומלטפת אותו. ונתניהו, כמו נרקסיסטים אחרים בעלי תחושת ערך ולגיטימיות מפוקפקת, רגיש נורא לביקורת. הוא לא רוצה כזו.

הוא רוצה לשלוט בסיפור באמצעות שליטה בקריירות ונפנוף מתמיד של התלות של העיתונאים בו.

השוטר הטוב והשוטר הרע

ובאשר לריב של כחלון, אלמנט דרמטי קורע מצחוק בפני עצמו: אין שום ריב בין נתניהו לכחלון. אלה שטויות במיץ עגבניות. כחלון יתאבד על התאגיד? מה לו ולזה? או מה לו ולעמדות עקרוניות בתחום כלשהו? אף אחד לא שמע ממנו דבר כזה מעולם.

ההסבר למה שקורה עם התאגיד ואגדת העמדות של כחלון פשוטים בהרבה: נתניהו רוצה למקסם את כוחו בשוק התקשורת, או ללכת לבחירות. כחלון מעולם לא הפסיק להיות שייך ונאמן לו.

כדי שמפלגתו של כחלון תמשיך להתקיים כיישות עצמאית כביכול, צריך לתפור לה סיפור כיסוי. איזשהו "עיקרון" שהם נלחמים בשמו. כמו שפעם שעברה הם רצו על "דיור", ובפעמים הבאות הם יוכלו לרוץ על "נקיון כפיים בשירות הציבורי" או "שיפור הטיפול באשפה במרחבים הבלתי עירוניים של ישראל".

ממציאים להם טיקט. בדרך הזו סניף הליכוד בראשות כחלון- שמיועד למשיכת מי שלא מעוניינים בשיגעון של הליכוד והבית היהודי אבל עדיין לא מצאו אומץ בעצמם לזוז שמאלה- הסניף הזה ימשיך להתקיים. סניף שימשיך להביא מנדטים לימין הקיצוני.

צריך לזכור: אלה המנדטים הספורים של הימין המתון שמעניקים לקואליציה הדתית-ימנית את השלטון. לא המתנחלים. אם המנדטים הספורים האלה זזים שמאלה הימין לא יכול לשלוט יותר.

סיפור התאגיד הוא אגדה עממית שנועדה להבטיח שהם יישארו עם כחלון, שבעצם אף פעם לא הפסיק להיות חלק מהליכוד ומעריץ שוטה של נתניהו. כמו שמעידות ההצבעות שלו בעד כל יוזמה של הימין הקיצוני: חוק העמותות, חוק הלאום וחוק ההסדרה. כמו שמעידה שתיקתו הזועקת לנוכח המתקפות שלוחות הרסן של נתניהו נגד עיתונאים ספציפיים ולנוכח ההסתה החולנית נגד הציבור הערבי בישראל ומעבר לגבולות ישראל.

לא לקנות את התעמולה של הליכוד. אין שום מריבה בין כחלון לנתניהו. הם מתואמים לחלוטין. זה תרגיל שוטר טוב ושוטר רע למקסם את שליטת נתניהו בשידור הציבורי ובסיפור הישראלי.

ממשלת הימין חייבת חייבת לעוף ולא לחזור. וכחלון הוא תרגיל הונאה של נתניהו. הוא אף פעם לא היה יותר מזה. ככזה, צריך לחשוף אותו ולסיים כל יומרה שלו לקיום פוליטי עצמאי.

> מערכת בחירות לא תקנה לנתניהו חסינות מפני חקירה, משפט או הרשעה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מפנים מפגיני שמאל במחאה נגד המאחז חומש, 28 במאי 2022 (צילום: אורן זיו)

פינוי מפגיני שמאל במחאה נגד המאחז חומש, ב-28 במאי 2022 (צילום: אורן זיו)

הפעולה בדרך לחומש חשפה את מחויבות המדינה לאפרטהייד

פעולת המחאה אמנם נעצרה רחוק מהמאחז הבלתי חוקי, על ידי חיילים ושוטרים משני צדי הקו הירוק. אבל היא הצליחה באופן שבו חשפה לעיני כל את האפליה הבוטה בין יהודים לערבים, ובין מתנחלים לאנשי שמאל – אפליה שגם "ממשלת השינוי" לא שינתה בה דבר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf