newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: שני מפגינים עוכבו לחקירה בגלל שצילמו חיילים ברחוב

החיילים, שעמדו לצד מפגיני ימין בירושלים, דרשו שיפסיקו לצלם אותם, למרות שצילום ברחוב הוא חוקי. שוטרים שהגיעו למקום עיכבו את המצלמים בחשד לפגיעה בביטחון המדינה. המעוכבים שוחררו אחרי שעה וחצי בתחנה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ביום שישי האחרון התקיימה ההפגנה השבועית של "נשים בשחור" בכיכר פריז. ממול, בצד השני של הכביש, התייצבו כחמישה מפגיני-נגד עם שלטים, שאליהם הצטרפו הפעם שני חיילים. החיילים בשלב מסוים עברו את הכביש, ולפי עדויות של פעילות נשים בשחור, איימו ודרשו מהמפגינים להפסיק לצלם מכיוון שהם חיילים.

המפגינים, שהרגישו מאוימים, הזמינו משטרה, ולאחר רבע שעה אכן הגיעו שוטרים שאיימו גם הם על המפגינים, שאם לא יפסיקו לצלם וימחקו את הסרטונים הם יעוכבו בחשד ל"פגיעה בביטחון המדינה". זאת על אף שאין שום חוק שאוסר על צילום במרחב הציבורי, גם של חיילים, ויש אינספור תקדימים שמבהירים זאת.

כשהפעילים סרבו, שניים מהם עוכבו ונלקחו לתחנת משטרת מוריה, שם נלקחו מהם המצלמות. הפעילים לא נחקרו ושוחררו לאחר כשעה וחצי בתחנה. שוטרי התחנה סרבו להחזיר להם את המצלמות ואת כרטיסי הזיכרון, אך לאחר התערבות ולחץ מצד עורכי דין הוחזרו גם המצלמות ועליהן הסרטונים.

> נשים בשחור: 27 שנים של התנגדות לכיבוש

העברנו למשטרת ירושלים מספר שאלות, ביניהן אם לדעת המשטרה יש איסור לצלם חיילים ברחוב והאם צילום כזה נחשב לפגיעה בבטחון המדינה, וכן אם פרטי החיילים עצמם הועברו למצ"ח בחשד לאיומים כלפי המפגינות.

כל מה שקיבלנו בתשובה הוא "שהסרטון מציג רק חלק מהתמונה המלאה, בה בעקבות פניה לשוטרים בוצעה בדיקה כמקובל במהלכה בוצע בירור מקיף באשר לתלונה, כולל עם הגורמים המקצועיים הרלוונטיים במשטרה, שבסיומו לא נעצר איש ולא נתפס דבר".

בתגובתה המשטרה גם הוסיפה ש"הנסיון לעורר פרובוקציה בשטח בזמן האירוע ולאחריו לא ירפה את ידי השוטרים בביצוע משימתם למען הציבור". לנו נותר רק לתהות מי לדעת המשטרה עורר פרובוקציות בשטח: הפעילות, החיילים או השוטרים?

> "את סוף הכיבוש אני לא אראה בחיי, אבל יש סיכוי שאתם כן": פרידה מיוסי שריד

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט\פלאש 90)

שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט/פלאש 90)

מתנחלים ירו ופצעו שני חקלאים פלסטינים ליד בידיא

לפי תחקירן "יש דין", המתנחלים דרשו מחקלאים פלסטינים לעזוב את אדמותיהם, הם סירבו ובמקום התפתח עימות. אחד הפלסטינים פצוע קשה. אתרי ימין: עשרות פלסטינים ניסו "לעשות לינץ" במתנחלים שערכו סיור במקום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf