newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שלושה בלופים בעד מסלולים נפרדים לחרדים באקדמיה

כדי להצדיק מסלולים נפרדים בין גברים ונשים באקדמיה, משתמשים תומכי המהלך בשלושה תירוצים - הליברלי, הניאו-ליברלי והאוטופי. למה זה לא נכון, ואת מי באמת מחזקת ההפרדה עליה הוחלט?

מאת:

כותב אורח: יובל אילון

ישנם שלושה בלופים בהם משתמשים התומכים בהקמת מסלולים נפרדים לחרדים באקדמיה, בשורות הבאות אפרט את שלושתם, ואראה את מה שקורה בפועל – הכנסת ההפרדה המגדרית למרחב ציבורי חשוב ומשפיע, והענקת כוח לגורמים השמרניים בקהילה החרדית.

1. הבלוף הליברלי: הוספת עוד אופציה היא דבר ניטרלי שמשפר את מצבה של הסטודנטית החרדית כי המבחר גדל, ותו לא.

> התוכנית השמרנית של כחלון תחליש את המעמד של נשים עניות במשפחה

סטודנטיות וסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. אילוסטרציה (מרים אלסטר/פלאש90)

סטודנטיות וסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. אילוסטרציה (מרים אלסטר/פלאש90)

זה כמובן לא נכון: האפשרות ללמוד במסלולים נפרדים היא לא עוד מוצר על מדף שמוצג בפני צרכנית. משמעותה היא חיזוקם של הגורמים השמרניים בתוך הקהילות החרדיות (והדתיות לאומיות שהתווספו למודל!), והקמת מחסום או מכשול נוסף בפני מי שהיו מוכנות בתירוץ של "לית ברירה" ללמוד בכתות מעורבות, ואף ממי שהיו מוכנים ללמוד ממרצות נשים.

יתר על כן, וזה קשור לבלוף הבא – היות שמהסלולים יוגבלו לתחומים מסוימים, אלו שהאוצר רוצה ביקרם – יש כאן הגבהה של המחסום בפני לימודים והשכלה בתחומים אחרים. התערבות המדינה רחוקה מלהיות ניטרלית או פלורליסטית. רב-תרבותיות מחייבת גם את קיומם של מרחבים שאינם כפופים למרותה של הקהילה, ואשר פתוחים – למעשה ולא רק להלכה – בפני חברותיה וחבריה. אחרת הממד הדכאני של רב-תרבותית גובר על המשחרר והמעצים.

2. הבלוף הניאו-ליברלי: המטרה של התכנית היא לאפשר השכלה והנגשה של האוניברסיטה לחרדיות וחרדים. זה פשוט לא נכון. המטרה המוצהרת היא לסייע לחרדים להתקבל לשוק העבודה. האמצעי – תעודות בוגרים של האוניברסיטאות. רצוי במקצועות ותחומים מבוקשים. וחשוב לדייק כאן: המטרה אינה הכשרה ואינה השכלה. המטרה למעשה היא שכמה יותר חרדיות וחרדים ייצאו עם תעודה. הסיפור כולו מתוכנן ובנוי לשם כך, ולכן התכנית המוצעת היא גם צעד נוסף בהשלטת המודל העסקי על האוניברסיטאות.

כל זה ברור מכך שהתכנית המוצעת מרחיבה תכנית שכבר נכשלה: למרות הורדת רמת הדרישות האקדמיות, מחצית מהסטודנטים לא סיימו את התכנית. הרחבת התכנית משמעותה חיזוק של הלחץ להוריד את הרמה עוד יותר. וזה מה שייקרה. כל זה לא מפתיע, והרי ברור מה נחוץ (בהנחה שאין מה לדבר על לימודי ליבה): מערכת של מכינות שתתאמנה לחרדיות וחרדים ואשר תספקנה הכשרה ללימודים אקדמאים או לימודי מקצוע. אך את זה אף אחד לא יעשה – ההליך הזה ייקח עוד זמן (לפחות שנה מכינה בנוסף ללימודים), והרי המטרה היא כמה שיותר תארים במינימום זמן והוצאות.

3. הבלוף האוטופי (המכיל): הפגיעה העיקרית והיחידה בנשים היא בתחום התעסוקה, וקל לתקן זאת באמצעות התביעה לסימטריה – שרק נשים תלמדנה נשים. הכל בסדר.

יש כאן ניסיון לצמצם את הדיון בפגיעה בנשים, ולהתעלם מהפגיעה בשוויון נשים ובערכים האקדמיים, לעדיפות שלכאורה קל לתקן בתחום התעסוקה. אלא שמדובר בעידוד סגרגציה (הפרדה מגדרית) במרחב ציבורי חשוב, והנכחתה במרחב שאמור להיות מוגן לחלוטין מפניה.

יובל אילון הוא חבר סגל בפילוסופיה באוניברסיטה הפתוחה.

> העבודה המאורגנת היא הדרך הטובה ביותר להגן על החרדים העובדים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לא קל לדבר על פוליטיקה בכלא. שחר פרץ וערן אביב

לא קל לדבר על פוליטיקה בכלא. שחר פרץ וערן אביב

"כמה שהשהות בכלא קשה, היא מחזקת את החלטתי לסרב"

שחר פרץ נשפטה היום לתקופת מאסר שלישית על סירובה לשרת בצבא. ערן אביב, המסרב גם הוא לשרת, נשפט היום לתקופת מאסר שישית. "אני מדברת עם האסירות על הפלסטינים, הן פגשו אותם רק על מדים", מספרת פרץ

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf