newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מדד הגזענות 2017: כל 71 שניות מתפרסם פוסט גזעני נגד ערבים

על פי הדו"ח השנתי של מרכז "חאמלה", במהלך 2017 פורסמו ברשתות החברתיות 445 אלף פוסטים גזעניים נגד פלסטינים. אחד מכל תשעה פוסטים המתיחסים לפלסטינים הכיל קללות או קריאה לאלימות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

השבוע פרסם "חאמלה" (המרכז הערבי לפיתוח המדיה החברתית הממוקם בחיפה) את תוצאות מדד הגזענות (אנגלית) ברשתות החברתיות לשנת 2017, תוצאות של מחקר מקיף הבודק את כמות התכנים הגזעניים והמסיתים כנגד ערבים ברשתות החברתיות בעברית. זוהי השנה השנייה שבה מתפרסם המחקר.

על פי המחקר, במהלך 2017 פורסמו ברשתות החברתיות 445 אלף פוסטים שכללו תכנים מסיתים ו/או אלימים נגד פלסטינים, ירידה מהדו"ח הקודם המתייחס לשנת 2016 ובו נספרו 675 אלף פוסטים כאלה. בנוסף, גילה המחקר כי אחד מכל תשעה פוסטים המתייחסים לפלסטינים מכיל קללות או קריאה לאלימות.

המחקר גילה כי 50 אלף משתמשים ישראלים פעילים פרסמו במהלך שנת 2017 לפחות פוסט אחד המכיל תכנים המכילים גזענות ו/או הסתה כלפי ערבים. גם כאן מדובר בירידה לעומת תוצאות המחקר הקודם המתייחס לשנת 2016, אז נספרו 60 אלף משתמשים כאלה.

גם קצב פרסום הפוסטים המסיתים ו/או כאלה המכילים שנאה ב-2017 ירד לעומת 2016. על פי המחקר, ב-2017 פורסם פוסט כזה אחת ל-71 שניות. שנה קודם לכן הופיעו פוסטים כאלו ברשתות החברתיות אחת ל-46 שניות.

> מדד הגזענות לשנת 2016: כל 46 שניות מתפרסם ברשתות החברתיות פוסט גזעני נגד ערבים

צפו: בסוף סרטון זה יפורסם פוסט אלים נגד פלסטינים

יש חיכוכים? יש הסתה

למרות שמדובר בירידה, מוקדם מדי להיות אופטימיים. המחקר הקודם ספר 280 אלף פוסטים אלימים וגזעניים "בלבד" במהלך 2015. כך שאומנם מדובר בירידה לעומת שנה שעברה, אך עדיין במספר מאוד גבוה בהשוואה למצב לפני שנתיים.

נדים נאשף, מנהל עמותת חאמלה, התייחס לירידה בכמות הפוסטים. "אני לא חושב שיש מדיניות חדשה של פייסבוק החוסמת משתמשים ישראלים מסיתים", הוא אומר ל"שיחה מקומית", "וגם לא מדיניות אכיפה חדשה של המשטרה. ידוע לנו על מקרים בודדים בלבד של מעצרים של פעילי מקלדת ישראלים מ-2015 ועד היום".

בהתייחס לשאלה מה בכל זאת הביא לירידה, נאשף מעריך כי זוהי פונקציה של תגובה לאירועים ולהסתה של בכירי ממשלה ישראלים. "אם תסתכל על 2016, תראה שהיו המון מקרים בהם בכירי הממשלה הסיתו נגד האזרחים הערבים. אז רואים 'פיקים' במספר הפוסטים המסיתים עם כל התבטאות מסוכנת של איזשהו שר. גל השריפות הוא דוגמה טובה לכך. בשנה החולפת, מספר החיכוכים והעימותים בין פלסטינים לישראלים פשוט היה נמוך יותר כך שהמנהיגות הישראלית הסיתה פחות".

ואכן, גם בדו"ח של השנה הנוכחית ניתן לראות כי היתה עלייה משמעותית בהסתה מצד הציבור הישראלי ברשתות החברתיות כתגובה לשלושה אירועים מרכזיים: אירוע התקיפה בארמון הנציב בתחילת השנה החולפת, העימותים במסגד אל אקצא בקיץ והכרזת דונלד טראמפ על ירושלים.

מי שזוכים להיות המושאים הבולטים להסתה ולאלימות הם חבר הכנסת אחמד טיבי עם 40 אלף אזכורים אלימים נגדו, אחריו ברשימה מופיעה חנין זועבי (35 אלף), מחמוד עבאס (25 אלף), איימן עודה (20 אלף) ואיסמעיל הנייה (15 אלף).

המחקר של "חאמלה", נערך על ידי חברת ויגו היושבת בתל אביב ומתמחה בניטור ומחקר ברשתות החברתיות. בדיוק כמו בשנה שעברה, החברה השתמשה באלגוריתם חיפוש לפי 100 שמות ומילות מפתח של החברה הערבית הפלסטינית בהצלבה עם מילים גזעניות ומסיתות לאלימות המופיעות תדיר ברחבי הרשתות החברתיות בעברית. אוכלוסיית המחקר היתה יהודים בעלי אזרחות ישראלית החיים בישראל.

> המניפולציה הפוליטית שמאחורי הרגש המזרחי של מירי רגב

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מפגינים ושוטרים בשער קיבוץ ניר דוד (צילום: חגי מטר)

מפגינים ושוטרים בשער קיבוץ ניר דוד (צילום: חגי מטר)

מאות השתתפו בהפגנה הגדולה ביותר עד כה לשחרור האסי

המפגינים הגיעו היום לשערי קיבוץ ניר דוד וחלק מהם הצליחו לפרוץ פנימה ולהגיע למים. המשטרה נמנעה מלהסביר מדוע חסמה את גישת שאר המשתתפים לנחל. "אני מפגין כאן לא רק על האסי והמדשאות אלא על חופש תנועה", אמר פעיל מבית שאן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf