newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מבצע בין הזמנים: צה"ל והמשטרה פשטו על בתי עריקים חרדים

בצה"ל המתינו לימי "החופש הגדול" במגזר החרדי, והגיעו בכוחות גדולים לבתי עשרות עריקים חרדים בכל רחבי הארץ. במקביל נכנסה המשטרה למשרדי ארגון סיוע לעריקים, עצרה את הנוכחים וחוללה הרס

מאת:

בשבוע האחרון ביצעו צה"ל והמשטרה מספר פשיטות מרוכזות על בתי בחורי ישיבה חרדים שלא הסדירו את מעמדם בצה"ל, ואף על משרדי ארגונים המטפלים בפטור מגיוס לתלמידי ישיבות. רוב הפשיטות התרחשו במהלך הלילה, וגררו הפגנות ומחאות נקודתיות שלעתים התפתחו להפרות סדר.

ככל הנראה, מועד הפשיטות כוון לימי "בין הזמנים" – "החופש הגדול" החרדי – אז שוהים עריקים חרדים בבית ולא בישיבה, וכך קל יותר למשטרה הצבאית ללכוד אותם ולהעמידם לדין. ניכר כי מדובר במבצע מתוכנן ומתואם, שהתבסס על מידע מוקדם: ביום ראשון השבוע החל הגל – המשטרה הצבאית פשטה על בתי עריקים חרדים באופקים, בנתיבות, בתפרח ובקרית ספר בשעות הליל. הודעות מהירות שהופצו בין הפעילים נגד הגיוס בישרו על "מעצרים אלימים" ובחלק מהמקומות התקבצו צעירים רבים סביב בתי העריקים, עד שהמשטרה הצבאית עזבה – ללא עצורים.

> הסרבנית החדשה הדס טל תרצה עשרים ימי מחבוש בכלא שש

בהמשך הגיעו השוטרים אף לרמת בית שמש א', השוכנת בסמוך לאחת השכונות הרגישות ביותר במאבק נגד הגיוס. בתוך שעה הגיעו מאות בני אדם, עקב קריאות שהופצו במוקדים הפנימיים, וחסמו את דרכם של השוטרים הצבאיים. הם חולצו בעזרת משטרה אזרחית, שאף עצרה שניים מבין המפגינים. לאחר שהשוטרים עזבו התקיימה עצרת מחאה מול ביתו של מפקד המרכז מיון החרדי (הממ"ח) יעקב רשי, שגר בסמוך.

ההסלמה נרשמה ביום שלישי השבוע – המשטרה הגיעה למאה שערים ונכנסה למשרדי ארגון "מרכז ההצלה" המזוהה עם חוגי הקנאים והעדה החרדית, ומטפל בפטורים מגיוס ובתמיכה בבני ישיבות שלא הסדירו את מעמדם. הפשיטה תפסה את אנשי הארגון לא מוכנים, ובמשטרה נטלו מחשבים, קלסרים וציוד טכנולוגי והותירו אחריהם הרס. במאה שערים התאספו בתוך דקות עשרות בני אדם ופתחו בהפגנה אלימה נגד השוטרים, במהלכן נפצעה ילדה בת שמונה מאבן בראשה ומוחים נוספים נזקקו לטיפול רפואי. שבעה בני אדם נעצרו בפשיטה – ושוחררו על ידי בית המשפט.

> האלימות משתלמת? השוטרים מאום אל חיראן לא צפויים לעמוד לדין

באותו היום, בצעד לא מחושב דיו, הגיע שר הביטחון אביגדור ליברמן לנחם את הרב אלימלך פירר היושב שבעה על פטירת אחותו בשכונת מאה שערים. ליברמן זכה לקבלת פנים קשה, ולמחאה תקיפה מצד תושבי השכונה. בני משפחתו של איש נטורי קרתא יואליש קרויס, ששוחרר ממאסר רק לפני חודש לאחר שזכה לחנינה מנשיא המדינה, יצאו כשבידיהם דגלי אש"ף.

בעקבות התקרית שיגר ליברמן הודעה נזעמת לתקשורת, בה אמר כי "בזמן שמיטב בנינו ובנותינו מסכנים את חייהם בהגנה על המולדת, חבורה קיצונית, אלימה ואנטי ציונית מנסה לסכל את גיוס החרדים לשורות הצבא. בושה" (נתניהו כבר היה חכם יותר). וכאילו לא די בכך, במהלך היום הועבר בחור ישיבה חסידי שהתייצב בלשכת הגיוס בירושלים למעצר, לאחר שלא הסדיר כראוי את מעמדו.

> סרבנית מצפון בדרך לכלא: "מסרבת להיות כלי בידי השלטון"

במהלך שעות הערב של יום שלישי המשיכה המשטרה הצבאית בפשיטות על בתי עריקים חרדים. השוטרים הצבאיים הגיעו בכוחות מוגברים – שלוש ניידות ועשרות שוטרים חמושים – לשכונות החרדיות בירוחם, ואחר כך לרכסים. באותה שעה יצאו מאות שני אדם להפגנות מחאה במאה שערים וברמת בית שמש בעקבות גל המעצרים והפשיטות, שנגמרו ללא אירועים מיוחדים ועצורים נוספים. בסופו של דבר הסתיים גל המעצרים ללא עצור אחד – כלל הבחורים לא שהו בביתם בזמן הגעת המשטרה הצבאית.

גורמים המעורים בנושא מטעם הצבא מסרו לי כי הדיווחים על מעצרים המכוונים לבחורי ישיבה לא נכון, וכי ההחלטות לצאת למעצרים לא קשורה לסיבה שבגינה אותם בחורים מוגדרים כעריקים. דובר צה"ל אישר לי את קיומו של המבצע, ומסר בתגובה כי "המשטרה הצבאית מקיימת מבצע לאיתור והחזרת עריקים ומשתמטי גיוס בהתאם לחוק שירות ביטחון. המבצע מתקיים בכל חלקי הארץ. המשטרה הצבאית מבצעת אכיפה שוויונית ולא מתמקדת באוכלוסיה כזו או אחרת. צה"ל ימשיך לפעול לאכיפת חוק שירות ביטחון".

במקביל, השבוע פורסמו הנתונים על גיוס חרדים לצה"ל בשנת 2016: 2800 חיילים מבתים חרדים התגייסו לגדודים החרדים, מה שמהווה 87.5 אחוז מהיעד בחוק הגיוס. קצין באגף כוח האדם בצה"ל הצהיר כי יש עליה בגיוס חרדים, וכי בשנה האחרונה אף נפתחה פלוגה חרדית בצנחנים. "אנחנו עושים כל שאנחנו יכולים לגייס חרדים", הוא הוסיף.

הצהרות אלו מוסיפות דלק למחאת הרחוב החרדי נגד חוק הגיוס, לקראת סוף השבוע נחשפו בערוץ 2 הקלטות מדיון סגור שנערך בין ראשי ישיבות ספרדיות לשר לשעבר אריאל אטיאס מש"ס, הנחשב לאחד מאדריכלי חוק הגיוס. בהקלטות נשמע אחד מראשי הישיבות תוהה באזני השר לשעבר "איך יש עשרת אלפים מגויסים – ומתוכם שמונת אלפים ספרדים?". הוא הוסיף ואמר כי "אתם רוצים שהספרדים ימלאו את היעדים", ובעוד השר לשעבר מודה בשפה רפה כי אכן ישנן בעיות עם חוק הגיוס הוא מחה נגדו "ריבונו של עולם, למה מסרת אותנו ביד הרשעים?".

> הסרבנית נועה גור גולן נכלאה שוב; אמש נעצר עריק חרדי

הפשיטה על משרדי "מרכז ההצלה" במאה שערים (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

הפשיטה על משרדי "מרכז ההצלה" במאה שערים (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

עם תחילת גל המעצרים מסרו לשיחה מקומית מהוועדה להצלת עולם התורה, הארגון המעניק תמיכה ומנהל את מאבק העריקים החרדים מטעם "הפלג הירושלמי", כי הם ימשיכו ויעמדו על זכותו של כל חרדי להיות כפוף להוראת גדולי ישראל, ולא להתייצב בלשכת הגיוס. "למרות שברור לכולם שבני התורה לא יתגייסו, הצבא ממשיך להתנכל, לעצור לתקופות ממושכות ולנסות לפגוע בעולם התורה", הוסיפו שם.

עו״ד נועה לוי מהוועד נגד עינויים המייצגת מספר מתלוננים חרדים שהותקפו בפשיטה על "מרכז ההצלה" במאה שערים מסרה כי – "הפשיטה המשטרתית השבוע על מרכז ההצלה החרדי היא מקרה ברור של רדיפה פוליטית. המרכז, המעניק כבר שנים סיוע וייעוץ פרה-משפטי, הותקף בכוחות משטרה גדולים ואלימים, שלא פסחו על תקיפת נשים וילדים בניסיונם לפרק את ההתנגדות לחוק הגיוס החדש. הציבור החרדי של מאה שערים מותקף מכל עבר, עם פשיטות של הצבא ופשיטות של המשטרה, ונשאלת השאלה – האם זה באמת ניסיון לקדם את שילוב החרדים בחברה?

> צפו בתיעוד: שוטרים סמויים היכו ילדים ועיתונאים במאה שערים

"הגעתי למאה שערים ביום רביעי לראות את דלתות המשרד המנופצות, את התמונות המראות שוטרים מפעילים אלימות קשה וישירה, ומתלוננים רבים פנו אלינו כבר בבקשה לעזרה בהגשת תלונה למח״ש. המאמינים בזכויות אדם ואזרח בישראל צריכים להרים מבטם ולראות שהציבור החרדי שונה מאוד מהפורטרט האלים שמציירת עבורו התקשורת, הוא ציבור שמנהל מאבק פוליטי בלתי אלים ושזכויותיו מופרות ביד גסה".

יו"ר "החזית נגד אלימות משטרתית" דרור מזרחי מסר לשיחה מקומית כי: "התמונות הזורמות משכונת מאה שערים לאורך השבוע האחרון והתקופה האחרונה, מוכיחות לכל מי שעוד היה בו כל ספק כי המשטרה החליטה להפוך את רחובות השכונה למערב פרוע. העדויות שהתקבלו אצלנו מפעילי הארגונים, התמונות ומקטעי הוידאו מציירים תמונה מבהילה כיצד החליט השלטון לסגור חשבון עם ציבור שלם, והוא איננו בוחל בשום אמצעי לשם כך, לרבות הפעלת אלימות משולחת רסן, מעצרי שווא והחרמת חומרי פרסומיים. זאת מציאות שאמורה להטריד כל אזרח בישראל, חילונים וחרדים, ערבים ויהודים ביחד".

> הוועדה הצבאית שתחליט מה אומר המצפון של אחותי עתליה

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

בצפון עזה, 1 מכל 3 ילדים מתחת לגיל שנתיים סובל מתת תזונה חריפה. פלסטינים ממתינים לארוחה חמה שבושלה על ידי מתנדבים ברפיח, 20 בפברואר 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

עזה, כרוניקה של הרעבה

הרעב הכבד שישראל משיתה על עזה מאז 7 באוקטובר הגיע לממדים חסרי תקדים, אך המדיניות עצמה איננה חדשה: מאז 1967, ישראל שולטת בסל המזון הפלסטיני ברצועה ומשתמשת בו כנשק לניהול האוכלוסייה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf