newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מארגני טקס הזיכרון המשותף עתרו לבג"ץ נגד האיסור על כניסת הפלסטינים

על אף שקיבלו אישורים ביטחוניים, שר הביטחון אסר באופן גורף על כניסתם לישראל של כמאתיים בני משפחות שכולות ופעילים פלסטינים האמורים להשתתף בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני. המארגנים בעתירה: משפחת השכול בישראל איננה עשויה מקשה אחת, יש לכבד את כולן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הימים הלאומיים בכלל, ויום הזיכרון בפרט, מהווים הזדמנות נהדרת עבור הימין הישראלי לנסות ולגרוף הון פוליטי זמין, בדרך כלל על הגב של הפלסטינים ושותפיהם הישראליים. טקס הזיכרון המשותף, הישראלי-פלסטיני, המתקיים בתל-אביב מזה 13 שנה, הפך לגולת הכותרת של המגמה הנפסדת הזו.

כזכור, כבר בשנה שעברה נאלצו יוזמי הטקס, "פורום המשפחות השכולות" וארגון "לוחמים לשלום", לקיימו לראשונה מאז היווסדו ללא נוכחות פעילי השלום הפלסטינים מהגדה. בעוד שבשנים קודמות אישר משרד הביטחון לעשרות ומאות פעילי שלום להיכנס לישראל לצורך האירוע, בשנה שעברה בוטלו כל האישורים. לטענת משרד הביטחון העילה היתה אירוע דקירה בתל אביב כשבועיים לפני מועד האירוע, שבו הדוקר עבר במחסום בהיתר.

נשים בטקס יום הזיכרון המשותף, 2017, תל אביב (תומר ניוברג / פלאש90)

נשים בטקס יום הזיכרון המשותף, 2017, תל אביב (תומר ניוברג / פלאש90)

גם השנה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אסר באופן גורף את כניסתם לישראל של המשתתפים הפלסטינים בטקס. הפעם הוא אפילו לא נדרש יותר לאמתלה ביטחונית; מתוך כמאתיים בקשות הכניסה שהגישו המארגנים עבור המשתתפים הפלסטינים, כניסתם של מחציתם אושרה ביטחונית ובכל זאת נאסרה בהחלטה גורפת של ליברמן בטענה המדהימה בעזות המצח שלה שמדובר בפגיעה ברגשות של המשפחות השכולות "היקרות לנו מכל". ולעזאזל עם הרגשות של המשפחות השכולות שבוחרות לציין את כאבן ביחד עם השכולים מהצד השני.

בעקבות החלטת שר הביטחון עתרו היום (ראשון) לבג"ץ מארגני הטקס, תנועת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני, בדרישה שיורה לשר הביטחון להנפיק אישורי כניסה ל-202 בני משפחות שכולות ופעילי שלום פלסטינים אשר אין מניעה ביטחונית לכניסתם לישראל, ולאפשר השתתפותם בטקס המשותף המתוכנן להתקיים בערב יום הזיכרון. העתירה, אשר הוגשה באמצעות עורכי הדין גבי לסקי ויובל יועז, מבקשת מבית המשפט להוציא צו על תנאי ולקיים דיון בהול בעניין זה.

בעתירה הודגש כי לשר הביטחון אין סמכות "לאשר כניסה של פלסטינים רק לאירועים הנושאים חן בעיניו, על סמך טעמו האישי והעדפותיו הפוליטיות, ותוך שהוא מוציא אל מחוץ למעגל השכול את אותן משפחות שבחרו לזכור את יקיריהן באירוע משותף של פיוס".

"משפחת השכול בישראל איננה עשויה מקשה אחת. חלק מהמשפחות השכולות דעתן כך, חלק דעתן אחרת. יש לכבד את כולן"

באשר לטענתו של שר הביטחון כי הטקס פוגע ברגשות משפחות שכולות, נכתב בעתירה כי "כלל לא ברור כיצד יכולים רגשותיו של מאן דהוא להיפגע כתוצאה מטקס שענייננו פיוס, הכרה הדדית בערך האדם והכרה הדדית בכאב המשותף על אובדן בני משפחה. משפחת השכול בישראל איננה עשויה מקשה אחת. חלק מהמשפחות השכולות דעתן כך, חלק דעתן אחרת. יש לכבד את כולן. יש לכבד גם את המשפחות השכולות הבוחרות לכבד את זכר יקיריהן בדרך של השתתפות בטקס הזיכרון בגן הוורדים בתל אביב. לא נראה שהצהרתו הפומבית כי טקס הזיכרון שהן בוחרות לקיים הוא "מפגן של טעם רע" מקיים את החובה להימנע מפגיעה ברגשותיהן של המשפחות השכולות הללו".

ליברמן לא היה הפוליטיקאי היחיד שניסה לעשות הון פוליטי על גב טקס הישראלי המשותף; גם ראש העירייה היוצא של ירושלים והמתמודד הטרי בליכוד, ניר ברקת, תרם את חלקו העכור לרדיפה הפוליטית הזו כשפנה לבית משפט השלום בירושלים בבקשה בהולה לצו מניעה נגד גלריה ברבור, בעקבות כוונתה לארח דיון לקראת טקס יום הזיכרון הישראלי־פלסטיני. הבקשה הזו של ברקת נזרקה מכל המדרגות, והעירייה אף חויבה לשלם הוצאות משפט על הבקשה המבישה הזו.

הדיון בבג"ץ בעתירת שני הארגונים נגד החלטתו של ליברמן יתקיים מחר, שני, בשעה 13:30. נותר רק לקוות ששלושת השופטים שידונו בעתירה, חיות, פוגלמן וברון, ינקטו בקו דומה לזה של עמיתיהם מבית משפט השלום בירושלים ויהוו רסן כלשהו בפני שכרון הכוח של ליברמן, ובעיקר יפסיקו את הביזוי האומלל הזה של משפחות שכולות שבוחרות על אף כל האיבה מסביב לחבור זו לזו באחד הימים הטעונים בשנה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf