newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

להחזיר את הכהניזם לממדים הטבעיים שלו

זו אינה ההתפרצות הראשונה של פשעי שנאה בעקבות פיגוע, וכנראה גם לא האחרונה. המדינה יכולה לעצור את הגל הכהניסטי, והשמאל צריך לעודד ולתמוך בה כשהיא עושה זאת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אחד האירועים הפוליטיים הראשונים שהייתי בהם הייתה הפגנת-נגד בגבעתיים בעת עצרת של הרב כהנא ב-1985. בהפגנה נכחו אלפים ואי אפשר היה לשמוע מילה ממה שכהנא אמר בגלל המשרוקיות שהקהל הביא עימו. באותן שנים כהנא היה במוקד הדיון הציבורי, ונראה היה שהוא מבטא סנטימנט רחב בציבור, אבל המשמעות הפוליטית שלו היתה מוגבלת. כשכהנא הורשה לרוץ לכנסת הוא נכנס בקושי, וכשנזרק מהכנסת מעטים מאוד מחו.

הסנטימנט הכהניסטי – תמיכה בטרנספר, באלימות נגד ערבים וזרים ובפשעי שנאה, והתנגדות ליחסי זוגיות בין יהודים ללא-יהודים (הסיבה שבגללה נזרק כהנא מהכנסת) – נוכח בישראל מאז שאני זוכר את עצמי. הוא התפרץ אחרי רצח הלנה ראפ ב-1992, בהפגנות אחרי הפיגועים הגדולים, בפעולות תג מחיר, בהפגנה האלימה נגד הזרים בדרום תל אביב, ובקמפיינים של ארגון להב"ה. הוא סחף את מיכאל בן ארי לכנסת אבל לא הספיק ברגע שאחוז החסימה עלה מעט. כשהרוחות נרגעות קצת הרוח מהמפרשים של הכהניסטים יוצאת.

המאבק העיקרי מול הכהניזם הוא על השארתו בשוליים. זה אפשרי וזה בדרך כלל מצליח, ויש פרטנרים למאבק הזה מחוץ למחנה הפוליטי. צקצוקי לשון והזדעזויות בפייסבוק מול מי שמצטלמים עם שלטי נקמה אינם הפתרון. הפגנה היא פיתרון. אכיפה היא פיתרון. המדינה מסוגלת ויכולה לאכוף את החוק, ולהשאיר את הכהניזם ברמת הדיבורים, ופחות במעשים (לפחות עד להתפרצות הבאה).

אני מאמין שלשלטון יש אינטרס להילחם בכהניזם, לפחות בתחומי מדינת ישראל (ליציאה משליטה של התגובות לרצח הלנה ראפ היה חלק בנפילתו של שמיר, לדוגמה), וצריך לעודד אותו לפעול ברוח הזו. המעצרים בירושלים וההתבטאויות של ראש הממשלה, שרים וראש עיריית ירושלים, הם התקדמות חשובה. הם ראויים לתמיכה, לא ללעג וצקצוקי לשון מהשמאל, ולא להצהרות תבוסתניות על הרצון לעזוב. על עמודי פייסבוק שמעודדים פשעי שנאה יש לדווח, ולא לטעון, בהפוך על הפוך, שטוב שהם קיימים כי הם "חושפים משהו על החברה הישראלית" (גם דברים כאלו כבר שמעתי).

הבעיה האמיתית, המוסדית, ביחסי יהודים ערבים, נוגעת לפעולת המדינה ולמדיניות שמקדמות האליטות הפוליטיות בישראל. במלים אחרות: הכיבוש, ההתנחלות, הפקעת האדמות והאלימות השיטתית הנלווים אליהם אינם תוצאה של הכהניזם, שהוא זרם עממי וספונטני הרבה יותר, אלא משהו שקשור למהות של מדינת ישראל, ושאליו שותף כל המרכז הפוליטי (שווה בהקשר הזה לחשוב על ההבדל בין האלימות הכהניסטית למחתרת היהודית, שהיתה ארגון טרור לכל דבר עם מטרות מדיניות).

צריך להיאבק במדינה על הכיבוש ולמעשה על כל היבטי האפליה הממוסדת שלה, ולתמוך בה במאבקה (המהוסס) מול הכהניזם.

> צפו: שעות של הפגנת "מוות לערבים" בחוצות ירושלים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

גם מנהיגים ניאו-ליברלים מובהקים אינם יכולים להתנגד לדרישה להציל את הקורבנות עכשיו. צוות רפואי בהדסה מתכונן לטיפול בחולה קורונה (צילום: יוסי זמיר / פלאש 90)

לעזאזל התועלתנות: להציל חיים בכל מחיר, עכשיו

לצעדי הבידוד החברתי ולסגרים שהוטלו על מיליארדי אנשים ברחבי בעולם יש מחירים כבדים, אך רוב הציבור מעדיף לתמוך בהם ולציית להם. הדבר מלמד על קדימותו המובנית של העיקרון המוסרי להתגייס כמעט אינסטנקטיבית להצלת חיים מיידית. יש שיאמרו כי זו תמצית האנושיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf