newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לאומנות שלא יודעת שובע: באר שבע כמשל

אחרי שביקש להסיט את מסלול מצעד הגאווה בבאר שבע ולבטל את הכריזה בערבית באוטובוסים בלחץ התושבים, רוביק דנילוביץ' מאיים כעת לפנות עמותה ממקומה בגלל דיון הכולל "הכפשה של מדינת ישראל וערכיה". כשביקורת על השלטון נתפסת כבגידה, המורים חייבים להיאבק בשטיפת המוח הלאומנית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: מנשה שרביט

חושך יורד על באר שבע. שוב. רוביק דנילוביץ' נחשב לראש עיר אהוב ופופולרי מאוד. טביעות אצבעותיו ניכרות בבאר שבע בשנים האחרונות ואין לקחת ממנו זכויות רבות שמגיעות לו. אלא שלעתים, דנילוביץ' נכנע ללחץ ההמון המתלהם ובמקום להיות מנהיג לא רק של הרוב, אלא דווקא לתת במה גם לקולות אחרים, הוא נכשל שוב ושוב.

ביולי 2016 הוא ניסה בלחץ רבנים בבאר שבע להסיט את נתיב מצעד הגאווה או אפילו לא לקיים אותו בכלל, כפי שאמר עוזרו של דנילוביץ' לנציג הבית הגאה: "בבאר שבע אנחנו לא צועדים", והציע שיקיימו אירוע באולם סגור. בהמשך הוא אמר להם "כאן זה לא תל אביב". בנובמבר 2016 הוא נכנע לתלונות של תושבים גזענים והורה לבטל את הכריזה בערבית באוטובוסים. דובר העירייה מסר: "כשתיושם כריזה דו לשונית בכל ישראל, היא תיושם גם בבאר שבע".

בנובמבר 2015 שוב מעלה המשטרה בתפקידה, ובמקום להגן על שוברים שתיקה שניסו להשמיע את קולם בפאב פרטי בבאר שבע, נכנעה דווקא לקבוצה האלימה שאיימה על אנשי שוברים שתיקה. במקרה זה דנילוביץ' לא התערב, אבל גם שתיקתו היתה רועמת בהגנה על זכות המיעוט להשמיע את דברו.

> חדשות מחולות: מחסור במים במתקן הכליאה לפליטים בנגב

דנילוביץ' ומדיניות עיריית באר שבע מבטאים בזעיר אנפין את מה שקורה במדינת ישראל. ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' עם ראש הממשלה בנימין נתניהו (עמוס בן גרשום/לע"מ)

התנהלותו של דנילוביץ' מעוררת תמיהה לנוכח העובדה שהוא היה בעבר מזכיר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, ואפילו נפגש עם יאסר ערפאת וצמרת ההנהגה הפלסטינית. אבל מותר לאנשים לשנות את דעתם (ועל שינוי מהותי בתפיסות עולם אני יכול להעיד על עצמי).

ביקורת כמעשה בגידה

השבוע ממשיך דנילוביץ' לסתום את הפה ולהדיר את מי שבעיניו מבקר את השלטון. במכתבו לעמותה לדו קיום בבאר שבע שקיבלה מעיריית באר שבע מקלט שבו היא פועלת, הבהיר דנילוביץ' כי אם יתקיים בעמותה מפגש שבו יהיה דיון על מדיניות הייצוא הביטחוני של ישראל, דיון בעקבות הפרסומים על אספקת הנשק הישראלי לצבא בורמה, העירייה תפנה לבית המשפט במטרה לפנות את העמותה מהמקום. העירייה טוענת שהדיון לא הולם את המטרות עבורן הקצתה את המקלט לעמותה. "מהמידע שנחשפתי אליו בימים האחרונים עולה, לכאורה, כי הכוונה היא לקיים דיון הכולל הכפשה של מדינת ישראל, ערכיה ותדמיתה. לצערי זו לא הפעם הראשונה בה אתם מארחים פעילות מסוג זה, אולם הפעם, כך נראה, הגדשתם הסאה", מחה דנילוביץ' במכתבו.

במשפט זה ממצה דנילוביץ' את הבעיה בשאר המדינה: דיון על מדיניות הייצוא הביטחוני של ישראל נתפס כ"הכפשה של מדינת ישראל, ערכיה ותדמיתה". כמורה להיסטוריה וכמחנך, אני עוקב בעניין רב אחרי תכניות הלימודים של מדינת ישראל. מעבר לעיסוק בשואה בימים המוקדשים לכך, הנושא טוטליטריות ושואה מהווה 30% מנושאי הלימוד לבגרות בהיסטוריה. חלק מהמורים יזכירו אולי את שואת הארמנים ואולי יהיו גם המורים הנדירים באמת שידברו על עוד ג'נוסיידים, כולל זה של רואנדה. על כך כמובן יש להוסיף את המסעות לפולין. המסר יהיה בדרך כלל  "לא עוד", "לזכור כדי לא לשכוח" (כפילות לשונית, אבל זה תמיד עובד), ועוד אמירות מסוג זה. ועל מה אף אחד לא ידבר, ואם ינסה לעשות זאת הוא ייחשב בוגד? על חלקה של ישראל בטיהורים אתניים שונים בעולם.

וזו מהות הבעיה: בימים חשוכים אלה, כל ביקורת על השלטון נתפסת כבגידה במולדת. אף אחד כמעט לא רואה את הסתירה בין "לקחי השואה" לבין הדיון בחלקה של ישראל במעשים נוראיים שמתרחשים כל הזמן בעולם. משרד החינוך, בטח לא זה של בנט, לא ישלח למורים הצעות למערכי שיעור בנושא זה כפי שהוא כן עושה בנושאים אחרים. מהם בדיוק ערכיה של מדינת ישראל שדנילוביץ' מפחד שתהיה ביקורת עליהם? מדאיג מאוד לראות את חוסר ההבנה הבסיסי של דנילוביץ' מהי דמוקרטיה, מהו חופש הביטוי, מהי זכות המחאה ועוד מרכיבים שאמורים להיות במדינה דמוקרטית.

דנילוביץ' ומדיניות עיריית באר שבע מבטאים בזעיר אנפין את מה שקורה במדינת ישראל. ככל שעובר הזמן, לנו המחנכים בבתי הספר יש תפקיד גדול יותר בניסיון לצמצם את שטפון הלאומנות הגזענית המתפשטת ומשתלטת על כל חלקה טובה.

מנשה שרביט הוא מורה להיסטוריה ומחנך לדמוקרטיה, התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות, ירושלים.

> ישראל היום חצה קווים אדומים ברדיפה הפוליטית נגד מקבולה נסאר

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט\פלאש 90)

שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט/פלאש 90)

מתנחלים ירו ופצעו שני חקלאים פלסטינים ליד בידיא

לפי תחקירן "יש דין", המתנחלים דרשו מחקלאים פלסטינים לעזוב את אדמותיהם, הם סירבו ובמקום התפתח עימות. אחד הפלסטינים פצוע קשה. אתרי ימין: עשרות פלסטינים ניסו "לעשות לינץ" במתנחלים שערכו סיור במקום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf