newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לאחר תלונות תושבים הופסקה כריזה בערבית באוטובוסים בב"ש

חברת דן התחילה לפעול בעיר בשבוע שעבר והפעילה מערכת הודעות דו-לשונית שמכריזה על התחנות. בעקבות איומים בחרם נסיעות הופסקה הכריזה בערבית. האגודה לזכויות האזרח דורשת את החזרתה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשבוע שעבר החלה חברת "דן באר שבע" בהפעלת קווי התחבורה הציבורית בבירת הנגב, לאחר שהחברה זכתה בינואר האחרון במכרז והחליפה את חברת "מטרו דן". המהלך הפיח תקווה רבה בתושבי באר שבע, אשר סובלים זה זמן רב מתחבורה ציבורית לקויה ביותר, במיוחד מאז ינואר האחרון. למרות קשיי התחלה מובנים נראה כי כיסוי התחבורה הציבורית אכן השתפר מיד, והחברה – חברה בת של "דן" – אף שינתה מסלולים בהתאם לבקשות התושבים.

כחלק משינוי מבורך זה באוטובוסים החדישים של החברה הופעלה מערכת כריזה המעדכנת על הגעה לתחנות השונות בעברית וגם בערבית כדי להנגיש את הנסיעה הציבורית לכל חלקי האוכלוסיה. בבאר שבע חיים עשרות אלפי תושבים דוברי ערבית, והיא משמשת כמטרופולין לעוד יותר מ-200 אלף בדואים נוספים.

אלא שהשימוש בשפה הערבית, מסתבר, גרר תלונות מצד תושבים, שבתורן גרמו להפסקת הכריזה בערבית. התלונות פורסמו ברשתות החברתיות, שם אף נכללו קריאות לחרם על החברה, כפי שפורסם באתר ברנז'ה, וכן בכתבה באתר "באר שבע נט" שנשאה את הכותרת: "תושבי באר שבע זועמים: 'כריזות בערבית באוטובוס, ממטרודן הפכנו למטרו-עזה'". בין היתר נכתב בכתבה:

התושבים הזועמים הופעתו לגלות כי לא רק שהאוטובוס מציג כיתובים בשפה הערבית, אלא גם שבאוטובוס מושמעות כריזות בערבית לפני כל תחנה, מה שיצר זעם בקרב תושבים.

מספר תושבים החליטו להביע את זעמם ברשת וכתבו: 'לראשונה עליתי בקו האוטובוס של חברת דן בבאר שבע ואני פשוט רותחת מעצבים. באיזה חוצפה הדובר מדבר בערבית וההסבר על רחובות הוא במבטא ערבי? המדינה מחולקת לשני עמים?' כתבה אחת מתושבות העיר. תושבת נוספת הביעה את זעמה: 'אנחנו בישראל ופה מדברים עברית, אנחנו לא במצרים ולא בלבנון, מי שחי פה צריך ללמוד ולדבר עברית'. תושב נוסף כתב וענה: 'איראן זה כאן, עוד מעט יקימו פה מסגדים'.

עכשיו מתברר כי בעקבות התלונות הופסקה ביום ראשון הכריזה בשפה הערבית בקווי התחבורה הציבורית, לפחות זמנית. בחברת "דן באר שבע" בחרו שלא להגיב לידיעה. יש לציין שהוראות משרד התחבורה מחויבות לספק כיתוב בערבית באוטובוסים, אך לא כריזה קולית בשפה הרשמית השנייה של ישראל.

> בתחקיר עובדה על אלאור אזריה לא הופיע פלסטיני אחד שלא כגופה

אוטובוס של חברת דן באר שבע עם כיתוב בערבית (שיחה מקומית)

אוטובוס של חברת דן באר שבע עם כיתוב בערבית (שיחה מקומית)

בעקבות ביטול הכריזה בערבית פנתה היום עו"ד שאדה עאמר מטעם האגודה לזכויות האזרח לשר התחבורה בדרישה להחזיר את הכריזה. "אין ספק כי מדובר בהחלטה פסולה ולא חוקית, המדירה ציבור שלם מהמרחב הציבורי ופוגעת בזכותו הבסיסית לשוויון", כתבה עאמר. "על משרד התחבורה לפעול לאלתר לתיקון המצב ולהפעלה מחדש של הכריזה בערבית בכל קווי האוטובוס בעיר באר שבע, ובמדינה בכלל".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "המידע הכתוב באוטובוסים העירוניים בבאר שבע מוצג כיום בשתי שפות, עברית וערבית. באשר לכריזה בשפה הערבית הנושא ייבחן על פי קריטריונים אחידים ויופעל בכל אשכולות התחבורה הציבורית. הכריזה בערבית בתחבורה הציבורית באר שבע הופעלה טרם זמנה למשך פחות מיממה, ולכן גם הוסרה מיידית. בתום הבחינה יופעלו מערכות כריזה, בהתאם לתכנית שתקבע".

הכנסת הכריזה בערבית בתחבורה הציבורית בערים מרכזיות בישראל הוא אחד המהלכים החיוביים המתרחשים בישראל בזמן האחרון, ואולי נוכח גלי ההסתה הנושבים מהממשלה – אחד הבודדים בהם. יש לקוות כי משרד התחבורה יתעשת ולא יכנע לתלונות מצד אלו שאינם מבינים כי אמרות כמו "איראן, זה כאן" הן אירוניות במיוחד, שכן המאפיין של השלטון האיראני איננו שפתו (שהיא בכלל פרסית), אלא חוסר יכולתו להכיל דעות וציבורים אשר שונים ממנו.

[עדכון] בעקבות הפרסום בשיחה מקומית הגיב ח"כ דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת) לביטול הכריזה בערבית ואמר שהכריזה היא "חלק ממהלך שלם לשיפור הנגישות של התחבורה הציבורית בישראל לאזרחים דוברי הערבית, שיצא לדרך לפני כחודשיים. המהלך הזה הוא חיוני גם עבור הציבור שאינו דובר ערבית, כדי להזכיר לכולנו שאנו חיים כאן יחד, אלה לצד אלה, ערבים ויהודים, וחולקים את המרחב הזה. זאת עובדה, גם אם היא לא לטעמו של מישהו. אסור לעשות צעד אחורה בתהליך החשוב הזה".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> למה אני מבכה את פידל קסטרו

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט\פלאש 90)

שוטרים וחיילים בוחנים נשק באירוע בו מתנחלים ירו בפלסטינים ליד הכפר בידיא, 5 ביולי 2020 (צילום: שריה דיאמנט/פלאש 90)

מתנחלים ירו ופצעו שני חקלאים פלסטינים ליד בידיא

לפי תחקירן "יש דין", המתנחלים דרשו מחקלאים פלסטינים לעזוב את אדמותיהם, הם סירבו ובמקום התפתח עימות. אחד הפלסטינים פצוע קשה. אתרי ימין: עשרות פלסטינים ניסו "לעשות לינץ" במתנחלים שערכו סיור במקום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf