newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא פחדן, כובש: האג'נדה האמיתית של נתניהו

האמריקאים, שכינו השבוע את נתניהו פחדן, חושבים שהאסטרטגיה שלו מכוונת לשימור שלטונו ומצביעה על חולשה. אבל בשטח, הסטטוס קוו מאפשר לו את העמקת הכיבוש והשליטה בפלסטינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: דוד זונשיין

על רקע המשבר המחריף בין ירושלים לוושינגטון, ציטט העיתונאי ג'פרי גולדברג מהמגזין "אטלנטיק" לפני כמה ימים בכירים אמריקאים, שמתחו ביקורת על נתניהו. אחד מהם אף כינה אותו "פחדן עלוב". הבכירים שהתראיינו לכתבה, שפורסמה ביום שלישי במגזין, אמרו כי ממשל אובמה סבור שלנתניהו אין אומץ לתקוף באיראן והוא עסוק אך ורק בשימור שלטונו.

מחוץ לנזק שנתניהו וממשלתו מייצרים לישראל בזירה הבינלאומית החיונית למדינה קטנה עם משאבים מוגבלים בסביבה מורכבת, אני חולק על האבחנה האמריקאית.

נתניהו לא עסוק רק בשימור שלטונו. במובנים רבים שימור שלטונו, ללא התקדמות ליעד מוגדר לכאורה, הוא בדיוק הכלי למימוש האסטרטגיה של נתניהו. אסטרטגיה שמטרתה היא שימור תהליכי עומק יציבים ואפקטיביים למניעת אפשרות של מדינה פלסטינית בגדה וריסוק של העם הפלסטיני, שגם אם נתניהו לא התחיל אותם הוא מקדם אותם ביעילות. כל יום של "שימור שלטונו", כך על פי האמריקאים, הוא עוד יום של בניה בגדה, של נישול אוכלוסיה פלסטינית, של פגיעה בנכסים הפלסטינים ושל הפרות זכויות אדם חמורות נוספות. עוד יום שבו מתקדם היעד האסטרטגי.

> מדוע הסטטוס קוו בהר הבית אינו אפשרי

בנימין נתניהו (חיים צח/לע"מ)

בנימין נתניהו (חיים צח/לע"מ)

בשונה מיעדים של שלום, או של סיום הכיבוש, את היעד האסטרטגי של נתניהו קשה לקדם בסביבה הבינלאומית היום. נתניהו יודע זאת היטב ופועל בחוכמה כשהוא משמר את שלטונו, לכאורה ללא פעולה בשטח, אך למעשה תוך שינוי מהיר ויסודי של המצב בשטחי הגדה. הצהרתו בנאום בר אילן והמו"מ שהוביל קרי מקבילים לחלוטין לפעולות הממשלה בשטח עצמו והם חלק יסודי באסטרטגיה.

הביקורת שהוטחה בנתניהו, לכן, בוודאי התקבלה בלשכת נתניהו כמחמאה. האמריקאים באו לקלל ויצאו מברכים. במובן העמוק, התגלה שאינם מבינים את אסטרטגיית נתניהו ותופסים אותה כפחדנית ולא כשיטה אפקטיבית לשינוי המצב בשטח בהתאם ליעדיו של נתניהו.

במובן הפשוט, הם איפשרו לנתניהו להתמקם בצורה מיטבית בקרב על מצביעי הימין. מצד אחד, עומד כצוק איתן מולם וקורץ למיטיבו ולבני בריתו הרפובליקאים, בשעת בחירות לסנט, ומצד שני "אינו נכנע" לבנט שממלא היטב את תפקידו כממרכז של נתניהו, כנער הגבעות שראש הממשלה המבוגר, הרציני והמנוסה, שזה עתה התעמת עם האמריקאים שאין הוא עושה את דברם לכאורה, והכריז על בניה נוספת בירושלים, אינו נכנע לו.

סיור עומק בגדה וקריאת הדו"חות של ארגוני זכויות האדם השונים ובהם דו"ח בצלם על הכפר בורקה שפורסם זה עתה יעידו על התהליכים הללו. בשעה שהשיח הציבורי שנתניהו מיטיב לנווט נע מאירן, לדאע"ש, ללחימה בעזה וליוקר המחיה, ממשיכים תהליכי העומק בגדה להתקדם. הן בשטח עצמו, והן בפירוק האחדות הפלסטינית השבירה ממילא.

נתניהו הוא לכן המנצח של הפרשה שפרסם גולדברג ב"אטלנטיק". והוא ממשיך להיות המועמד המוביל לרשות הממשלה בדיוק בגלל יכולתו למכור את אסטרטגיית השינוי כאסטרטגיה של שימור בלבד.

דוד זונשיין הוא יו"ר בצלם.

> העולם שותק ושוב נותן לנתניהו יד חופשית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf