newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

נתניהו: אין מצב שיהיו פה שתי מדינות

אולי לא שמתם לב, אבל ביום שישי האחרון נתניהו חזר בו מנאום בר אילן והודיע שהסטטוס קוו הוא כל מה שעומד להיות פה

מאת:

כתב אורח: מיכאל עומר-מן

ביום שישי האחרון קבר ראש הממשלה בנימין נתניהו כל שריד למחשבה שיתכן ופתרון שתי המדינות עוד ישוב ויקום לתחיה. במכה אחת, בכמה מלים ממש, הפך סירובו המתמשך של נתניהו להציג מפות או לדון בגבולות במסגרת המשא ומתן עם הפלסטינים להגיוני. אחרי הכל, מה הטעם בדיון בעל מפה כשממילא אין לך שום כוונה לוותר על שליטה בשטח?

"במקביל לטיפול בחמאס בעזה אני גם דואג שלא נקבל את עזה ביהודה ושומרון", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים שערך בשישי בהקשר למבצע הצבאי בעזה. "אני חושב שאזרחי ישראל מבינים שלא יכול להיות מצב שנוותר על השליטה הביטחונית בשטח מהירדן מערבה".

כן, קראתם נכון. בנימין נתניהו, מי שצפוי להמשיך לכהן כראש הממשלה של ישראל בשנים הקרובות (אלא אם יופל באיגוף כלשהו מימין) אמר שאין שום סיכוי שהוא אי פעם יסיג את הצבא מהגדה המערבית. כך שעכשיו זה רשמי. לא שזה צריך להפתיע מישהו, אבל עכשיו לא יכול להיות יותר ספק שכל עוד שביבי הוא ראש הממשלה הכיבוש יימשך ולא תהיה מדינת פלסטין ריבונית.

> אם הממשלה הייתה מעוניינת בהסכם, הפיוס הפלסטיני היה עבורה פריצת דרך

גם אם יתנו, לא יקבלו. נתניהו (חיים צח / לע"מ)

גם אם יתנו, לא יקבלו. נתניהו (חיים צח / לע"מ)

כך שבפעם הבאה שבה יו"ר אש"ף, מחמוד עבאס, נוקט בצעד של פנייה לגופים בינלאומיים במטרה לקדם את החלום לעצמאות פלסטינית – תזכרו למה הוא עושה את זה. (לפי דיווחים עבאס שוקל את הצטרפות פלסטין לאמנת רומא ולבית הדין הפלילי הבינלאומי). הוא לא עושה את זה בגלל מחלוקת קלה במשא ומתן, או בגלל שהוא וביבי לא מסתדרים, או בגלל בעיות שוליות של תזמון.

לא. הוא עושה את זה בגלל שסביב שולחן המשא ומתן עבאס היה היחיד שבאמת התכוון לפתרון של שתי מדינות. עכשיו ברור למה מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, לא הצליח לנסח מתווה מסגרת להסכם שיהיה מקובל על ישראל. נתניהו פשוט מתנגד לעקרון הבסיסי ביותר על כל מתווה: האדמה שבה נטועים יסודותיו.

לאחרונה התייחס עבאס להסלמה בין ישראל לבין חמאס ואמר (לפי "הארץ"): "הפתרון היחיד למשבר הנוכחי הוא המסלול הדיפלומטי, אבל אין לי שותף לפתרון שתי המדינות".

אם פתרון שתי המדינות כבר לא על השולחן, ובהנחה שפתרון של מדינה אחת דמוקרטית לא ממש מחכה מעבר לפינה, המשמעות היא שהכיבוש עומד להמשך לטווח הארוך. ומבחינת רוב הישראלים נראה שזה בסדר.

מיכאל עומר-מן הוא עיתונאי, ועורך האתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית ב-972+, ותורגם על ידי חגי מטר.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

הקלף של חמאס כבר אינו החטופים, אלא המשך הלחימה

חייהם של החטופים לא היו חשובים מספיק לישראל כדי שתסכים לעסקה הכוללת את סיום המלחמה. בחמאס מבינים את זה, וכנראה שהם מעריכים כעת שהמשך המלחמה מאיים על ישראל יותר מאשר עליהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf