היום על דוכן המליאה: ח"כים מהליכוד ומכולנו ינאמו בערבית

זה קורה היום: יום השפה הערבית בכנסת. ניסיון ראשון מסוגו להעלות מודעות בבית המחוקקים לחשיבותה של השפה הרשמית השנייה, וכמה שהיא רחוקה מליהנות מהמעמד שמגיע לה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היום (שלישי) תציין הכנסת לראשונה בתולדותיה יום מיוחד לשפה הערבית – يوم اللغة العربية. היום הוא יוזמה של ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) בשיתוף עם מספר ארגונים (ובסיוע הח"מ), והוא מבקש לקדם את הדיון על השפה הערבית בארץ, על הקשריה השונים, לימודהּ ומעמדהּ, בחברה היהודית והערבית.

שימו לב ללו"ז הייחודי של היום: בשעות הבוקר, החל מהשעה 8:30, יוקדשו דיוניהן של שש ועדות כנסת לנושאים הנוגעים לשפה הערבית. ועדת המשנה לתחבורה ציבורית תעסוק בשילוט בשפה הערבית בתחבורה הציבורית, ועדת החוקה תדון ותשמע סקירות בנוגע למעמדה החוקי של השפה הערבית, ועדת החינוך תעסוק בהוראת השפה במערכת החינוך בישראל, הוועדה לקידום מעמד האישה תמקד את דיונהּ בנשים יוצרות בשפה הערבית, ועדות הבריאות והרווחה ידונו בהנגשת שירותי מערכות בריאות הנפש והמוסד לביטוח לאומי (בהתאמה) בשפה הערבית, ולסיום ועדת המדע והטכנולוגיה תקיים דיון משותף עם ועדת השקיפות בנוגע להנגשת אתרי האינטרנט והשירותים הממשלתיים המקוונים בשפה הערבית.

> תודה לכם יהודים טובים, תודה

ח"כ יוסף ג'בארין ליד השלט לכבוד מייסד בית הספר החקלאי, אליאס כדורי (חגי מטר)

ח"כ יוסף ג'בארין בטול כרם, ליד השלט התלת-לשוני לכבוד מייסד בית הספר החקלאי במקום, אליאס כדורי (חגי מטר)

חלקו השני של היום, החל מהשעה שתיים, יתקיים כולו בערבית. במרכזו יהיה כנס שיעסוק בפער בין מעמדה הרשמי, על הנייר, של הערבית בישראל, לבין מעמדה על קרקע המציאות. בדיון ישתתפו פרופ' מחמוד גנאים, נשיא האקדמיה ללשון הערבית בישראל, פרופ' יהודה שנהב מאוניברסיטת תל אביב, ראונק נאטור, מנכ"לית-שותפה של עמותת סיכוי, דליה חלבי, מנכ"לית דיראסאת, וד"ר ת'אבת אבו ראס, המנהל השותף של קרן אברהם. הכנס יתקיים בשפה הערבית (עם תרגום סימולטני לעברית) וישודר בשידור חי. מה שאומר שצופי ערוץ הכנסת יוכלו ליהנות מדיון מריר בעיקרו על האופן בו הערבית ניצבת לעיתים כמעט עירומה – רשמית על הנייר אך חסרת מעמד פרקטי בפועל.

מבחינת עניין ציבורי, או לפחות מבחינת ההודעות לעיתונות, אלו יצטרכו כנראה לחכות לשעה ארבע. אז תיפתח ישיבת המליאה, שתעסוק במעמדה של הערבית בישראל – ותתקיים רובה ככולה בערבית. ח"כ ג'בארין, כיוזם היום, יפתח את הדיון, ולאחריו תשלח – לפי הנוהל – כל סיעה נציג לנאום קצר בנושא. ככל הנראה תהיה זו הזדמנות של הסיעות השונות להגיד משהו בערבית, בתקווה שיהיה בזה יותר משק של העלבות נגד ערבים, קללות והטפות מוסר. במצעד הערבית, כך ככל הנראה, ייצג את תנועת המחנה הציוני ח"כ יוסי יונה, את תנועת כולנו ח"כ אלי אללוף, ואת הליכוד ח"כ אבי דיכטר, שבנאומו האחרון בכנסת, הוא איחל, בערבית, לראש הרשימה המשותפת ש"בגיהינום יחכה לך אחמד יאסין".

אפשר, אני מניח, לצקצק בלשון, ולהזכיר שאין סיבה למסיבה בקיומו של יום השפה הערבית, כשהמחקר האחרון שהתקיים בנוגע לידע של השפה בקרב ערבים הראה שרק 1.4% מהיהודים בישראל יכולים לשלוח אימייל בערבית, ושאחוז היהודים בארץ שיכולים לקרוא ספר בערבית הוא, מבחינה פרקטית, אפס.

אבל ניתן לטעון שדווקא הנכחת הערבית ליום אחד תדגיש את היעדרה המוחלט בשאר הימים. ואולי הערבית, כשתיקשר לדיון, להרצאה, לוויכוח, לנאום, תצליח לאותת לישראלים – ובמיוחד לנציגי הציבור היהודי בכנסת – שיש גם אופק אחר לאנשים שחיים כאן. שהעובדה שיש כאלו שחושבים שלנצח נחיה על חרבנו לא אומרת שזו גזירה משמיים. והעובדה שרוב היהודים שלומדים ערבית בבתי הספר התיכוניים עושים זאת מתוך מוטיבציה להתגייס למודיעין לא אומרת שעלינו להשלים עם זה. יום השפה הערבית אמור בעיקר לספר את המציאות שאותה אנחנו לא חיים. הוא אמור לאפשר לנו לדמיין אופק אחר לחיים כאן, ולעשות זאת דרך השפה.


יום השפה הערבית מתקיים בשיתוף עם מספר ארגונים מהחברה האזרחית הפועלים לקידום הערבית במרחב הציבורי, וביניהם מרכז דיראסאת, עמותת סיכוי, האקדמיה ללשון הערבית, יוזמות קרן אברהם, מכון ון ליר בירושלים, והפורום להסכמה אזרחית. הח"מ הוא שותף בארגון הכנס.

> מעצר ילדים, כליאה ללא משפט והפללות: הכירו את התובע הכללי בשטחים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
תלמידים ביום הראשון ללימודים בבית הספר ביאליק רוגוזין בדרום תל אביב (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

תלמידים ביום הראשון ללימודים בבית הספר ביאליק רוגוזין בדרום תל אביב (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

מועצה עצמאית לחינוך ממלכתי למען המוחלשים ונגד ההדתה

אם אנחנו רוצים לתת ייצוג פוליטי לתלמידים עם צרכים מיוחדים, לחנך את ילדינו לאור ערכי החברה החופשית, לצמצם את נזקי התחלופה המתמדת של שרי חינוך, ולתקן את האפליה בהשקעה בתלמידים ובתמיכות לגופים חיצוניים - עלינו להירתם ולסייע בהנעת הקמת המועצה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf