היום על דוכן המליאה: ח"כים מהליכוד ומכולנו ינאמו בערבית

זה קורה היום: יום השפה הערבית בכנסת. ניסיון ראשון מסוגו להעלות מודעות בבית המחוקקים לחשיבותה של השפה הרשמית השנייה, וכמה שהיא רחוקה מליהנות מהמעמד שמגיע לה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היום (שלישי) תציין הכנסת לראשונה בתולדותיה יום מיוחד לשפה הערבית – يوم اللغة العربية. היום הוא יוזמה של ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) בשיתוף עם מספר ארגונים (ובסיוע הח"מ), והוא מבקש לקדם את הדיון על השפה הערבית בארץ, על הקשריה השונים, לימודהּ ומעמדהּ, בחברה היהודית והערבית.

שימו לב ללו"ז הייחודי של היום: בשעות הבוקר, החל מהשעה 8:30, יוקדשו דיוניהן של שש ועדות כנסת לנושאים הנוגעים לשפה הערבית. ועדת המשנה לתחבורה ציבורית תעסוק בשילוט בשפה הערבית בתחבורה הציבורית, ועדת החוקה תדון ותשמע סקירות בנוגע למעמדה החוקי של השפה הערבית, ועדת החינוך תעסוק בהוראת השפה במערכת החינוך בישראל, הוועדה לקידום מעמד האישה תמקד את דיונהּ בנשים יוצרות בשפה הערבית, ועדות הבריאות והרווחה ידונו בהנגשת שירותי מערכות בריאות הנפש והמוסד לביטוח לאומי (בהתאמה) בשפה הערבית, ולסיום ועדת המדע והטכנולוגיה תקיים דיון משותף עם ועדת השקיפות בנוגע להנגשת אתרי האינטרנט והשירותים הממשלתיים המקוונים בשפה הערבית.

> תודה לכם יהודים טובים, תודה

ח"כ יוסף ג'בארין ליד השלט לכבוד מייסד בית הספר החקלאי, אליאס כדורי (חגי מטר)

ח"כ יוסף ג'בארין בטול כרם, ליד השלט התלת-לשוני לכבוד מייסד בית הספר החקלאי במקום, אליאס כדורי (חגי מטר)

חלקו השני של היום, החל מהשעה שתיים, יתקיים כולו בערבית. במרכזו יהיה כנס שיעסוק בפער בין מעמדה הרשמי, על הנייר, של הערבית בישראל, לבין מעמדה על קרקע המציאות. בדיון ישתתפו פרופ' מחמוד גנאים, נשיא האקדמיה ללשון הערבית בישראל, פרופ' יהודה שנהב מאוניברסיטת תל אביב, ראונק נאטור, מנכ"לית-שותפה של עמותת סיכוי, דליה חלבי, מנכ"לית דיראסאת, וד"ר ת'אבת אבו ראס, המנהל השותף של קרן אברהם. הכנס יתקיים בשפה הערבית (עם תרגום סימולטני לעברית) וישודר בשידור חי. מה שאומר שצופי ערוץ הכנסת יוכלו ליהנות מדיון מריר בעיקרו על האופן בו הערבית ניצבת לעיתים כמעט עירומה – רשמית על הנייר אך חסרת מעמד פרקטי בפועל.

מבחינת עניין ציבורי, או לפחות מבחינת ההודעות לעיתונות, אלו יצטרכו כנראה לחכות לשעה ארבע. אז תיפתח ישיבת המליאה, שתעסוק במעמדה של הערבית בישראל – ותתקיים רובה ככולה בערבית. ח"כ ג'בארין, כיוזם היום, יפתח את הדיון, ולאחריו תשלח – לפי הנוהל – כל סיעה נציג לנאום קצר בנושא. ככל הנראה תהיה זו הזדמנות של הסיעות השונות להגיד משהו בערבית, בתקווה שיהיה בזה יותר משק של העלבות נגד ערבים, קללות והטפות מוסר. במצעד הערבית, כך ככל הנראה, ייצג את תנועת המחנה הציוני ח"כ יוסי יונה, את תנועת כולנו ח"כ אלי אללוף, ואת הליכוד ח"כ אבי דיכטר, שבנאומו האחרון בכנסת, הוא איחל, בערבית, לראש הרשימה המשותפת ש"בגיהינום יחכה לך אחמד יאסין".

אפשר, אני מניח, לצקצק בלשון, ולהזכיר שאין סיבה למסיבה בקיומו של יום השפה הערבית, כשהמחקר האחרון שהתקיים בנוגע לידע של השפה בקרב ערבים הראה שרק 1.4% מהיהודים בישראל יכולים לשלוח אימייל בערבית, ושאחוז היהודים בארץ שיכולים לקרוא ספר בערבית הוא, מבחינה פרקטית, אפס.

אבל ניתן לטעון שדווקא הנכחת הערבית ליום אחד תדגיש את היעדרה המוחלט בשאר הימים. ואולי הערבית, כשתיקשר לדיון, להרצאה, לוויכוח, לנאום, תצליח לאותת לישראלים – ובמיוחד לנציגי הציבור היהודי בכנסת – שיש גם אופק אחר לאנשים שחיים כאן. שהעובדה שיש כאלו שחושבים שלנצח נחיה על חרבנו לא אומרת שזו גזירה משמיים. והעובדה שרוב היהודים שלומדים ערבית בבתי הספר התיכוניים עושים זאת מתוך מוטיבציה להתגייס למודיעין לא אומרת שעלינו להשלים עם זה. יום השפה הערבית אמור בעיקר לספר את המציאות שאותה אנחנו לא חיים. הוא אמור לאפשר לנו לדמיין אופק אחר לחיים כאן, ולעשות זאת דרך השפה.


יום השפה הערבית מתקיים בשיתוף עם מספר ארגונים מהחברה האזרחית הפועלים לקידום הערבית במרחב הציבורי, וביניהם מרכז דיראסאת, עמותת סיכוי, האקדמיה ללשון הערבית, יוזמות קרן אברהם, מכון ון ליר בירושלים, והפורום להסכמה אזרחית. הח"מ הוא שותף בארגון הכנס.

> מעצר ילדים, כליאה ללא משפט והפללות: הכירו את התובע הכללי בשטחים

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חן שלם מסנוור את פעילי המאבק לשחרור האסי (צילום: גמזו הפקות)

חן שלם מסנוור את פעילי המאבק לשחרור האסי (צילום: גמזו הפקות)

טענות לאכיפה בררנית של המשטרה נגד פעילים לשחרור האסי

ביום ראשון נעצרו שניים ממנהיגי המאבק אחרי שנטען שתקפו את אחד השומרים. סרטון וידאו מעורר ספק בכך שהשומר הותקף. המפגינים טוענים שהמשטרה נוטה בבירור לטובת קיבוץ ניר דוד. במוצ"ש הם מתכוונים להפגין מול משטרת בית שאן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf