אלפים בהפגנות יום האדמה: "משתחררים מהכיבוש התודעתי"

ראשי רשויות, חברי כנסת וצעירים רבים השתתפו בתהלוכות ואירועי יום האדמה בנגב, בצפון ובשטחים הכבושים. המפגינים קראו נגד הפקעת האדמות, הנישול הריסת הבתים, ובעד הכרה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למרות שוועדת המעקב העליונה החליטה שלא להכריז על שביתה כללית, אלפים ציינו את יום האדמה ה-39 בהפגנות שהתקיימו בדיר חנא, רהט, ירושלים המזרחית בגדה המערבית ובעזה.

בצפון צעדו מפגינים מסכנין ועראבה לדיר חנא שם התכנסו אלפי מפגינים שצעדו ברחובות היישוב כשהם קוראים נגד הפקעת אדמות, הריסת הבתים והנכבה המתמשכת. באירוע השתתפו חברי כנסת, ראשי רשויות מקומיות ואישי ציבור. במקום הוקם גם מאהל שהציג תערוכה המקשרת בין הנכבה, יום האדמה והאסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראלים.

דוניא עבאס, אחת המפגינות ורכזת הפעילות הציבורית של קואליציית נשים לשלום, הדגישה את הנוכחות הגבוהה של צעירים בין המפגינים היום בדיר חנא: "הנוכחות של צעירים וצעירות בלטה במיוחד, וזהו עוד סממן לכך שהדור הזה מצליח להשתחרר מהכיבוש התודעתי שאיתו המתמודדים הפלסטינים בארץ".

> יום האדמה – על מה ולמה?

צעירים רבים בתהלוכת יום האדמה ה-39 בדיר חנא. 30 במרץ 2015 (יותם רונן/אקטיבסטילס)

צעירים רבים בתהלוכת יום האדמה ה-39 בדיר חנא. 30 במרץ 2015 (יותם רונן/אקטיבסטילס)

יום האדמה ה-39. אלפים צעדו בדיר חנא. 30 במרץ 2015 (יותם רונן/אקטיבסטילס)

יום האדמה ה-39. אלפים צעדו בדיר חנא. 30 במרץ 2015 (יותם רונן/אקטיבסטילס)

ברהט צעדו מאות מפגינים, ביניהם נציגי המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת, ראשי רשויות, אנשי הכפרים הבלתי מוכרים ופעילים. האירוע בנגב התקיים יום לאחר שנציגי הכפרים הבלתי מוכרים ואנשי הרשימה המשותפת הגיעו למשכן הנשיא בירושלים בתום "צעדת ההכרה" בת ארבת הימים ו-130 הקילומטרים מהנגב, שמטרתה היתה להעלות את הדרישה להכרה בכפרים ובמאה אלף האנשים החיים בהם ללא תנאי מחיה בסיסיים כמו תשתיות מים וחשמל.

ח"כ ג'מאל זחאלקה, הרשימה המשותפת, אמר בתהלוכה ברהט:

לא נרשה נכבה שניה בנגב. אנו מתכוונים להכשיל את כל תוכניות ההפקעה והעקירה ואין מצב שנסכים להן. אני מייעץ לממשלה לשנות כיוון, לבטל את כל התוכניות הקיימות ולנהל משא ומתן עם נציגי התושבים על בסיס של הכרה, ובזכותנו על הקרקע. כל ניסיון לכפות הסדר ייתקל בהתנגדות עיקשת, והממשלה תישא באחריות להתדרדרות המצב.

> בתמונות: עשרות צועדים מהכפרים הלא מוכרים בנגב לירושלים

מאות השתתפו בתהלוכת יום האדמה ברהט. 30 במרץ 2015. (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

מאות השתתפו בתהלוכת יום האדמה ברהט. 30 במרץ 2015. (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

בירושלים התכנסו בשער שכם עשרות מפגינים ומפגינות, ביניהם מנהיגי השכונות הפלסטיניות במזרח העיר, לציון יום האדמה. המפגינים ניסו לצעוד לכיוון העיר העתיקה, אולם כוחות המשטרה מנעו מהם לצעוד, ירו גז מדמיע, ועצרו שלושה מפגינים. הפגנות נוספות בשטחים הכבושים התקיימו בשכם, שם נפצעו 15 מפגינים מירי גז מדמיע, בסילוואד, וביום שישי גם בנבי סלאח. בנוסף, התקיימה הפגנה גם בחאן יונס שברצועת עזה.

ב-30 במרץ 1976 הוכרזה שביתה כללית והפגנות נגד החלטת ממשלת רבין הראשונה להפקיע 20 אלף דונמים מאדמותיהם של אזרחי המדינה הפלסטינים בגליל. כוחות צבא ומשטרה שנכנסו כדי לדכא את ההפגנות, שהתקיימו בעיקר ביישובים סכנין, דיר חנא ועראבה, ירו למוות בשישה מפגינים. מאז הפך יום האדמה לאחד מהסמלים של המאבק הפלסטיני, בתוך ישראל ובכלל, נגד הנישול, הפקעת הקרקעות והאפליה המתמשכת.

> המשטרה עומדת לפנות משפחה מביתה ברובע המוסלמי לטובת מתנחלים

הפגנת יום האדמה ה-39 בשכם (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנת יום האדמה ה-39 בשכם (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

שוטרים עוצרים מפגין בהפגנת יום האדמה בשער שכם בירושלים המזרחית (צילום: אורלי נוי)

שוטרים עוצרים מפגין בהפגנת יום האדמה בשער שכם בירושלים המזרחית (צילום: אורלי נוי)

הפגנת יום האדמה בשער שכם בירושלים המזרחית (צילום: אורלי נוי)

הפגנת יום האדמה בשער שכם בירושלים המזרחית (צילום: אורלי נוי)

על פי נתונים שפרסם היום מרכז עדאלה במהלך שנת 2014 פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרזים לבניית 38,261 יחידות דיור ביישובים היהודיים (לא כולל ערים מעורבות) לעומת 1,844 יחידות דיור בלבד ביישובים הערביים. כ- 20 אחוז מהאוכלוסייה זוכים לנתח של כ- 4.6 אחוזים מהיצע יחידות הדיור החדשות.

בנוסף, במהלך שנת 2014 פרסם מנהל מקרקעי ישראל 36 מכרזים להקמת אזורי תעשייה ביישובים יהודים (חמישה מהם בהתנחלויות), זאת לעומת 0 מכרזים שפורסמו לטובת הקמת אזורי תעשייה ביישובים ערביים. סך הכול בין השנים 2009-2014, מנהל מקרקעי ישראל פרסם 13 מכרזים להקמת אזורי מסחר ותעשייה ביישובים ערביים, לעומת 328 מכרזים ביישובים יהודיים.

עוד פרסם עדאלה כי במהלך שנת 2014, מנהל מקרקעי ישראל פרסם מכרזים ל- 3,163 יחידות דיור בהתנחלויות מעבר לקו הירוק (גדה מערבית, גולן וירושלים), לעומת 1,844 מכרזים לישובים ערביים, זאת למרות שמספר התושבים ביישובים ערביים הינו יותר מכפול ממספר התושבים היהודים שגרים בהתנחלויות (כ- 1.2 מיליון ביישובים ערבים לעומת כ- 550,000 בהתנחלויות).

> כתושב הנגב, אני מחויב בסולידריות עם מאבקם של שותפיי הבדואים

הפגנת יום האדמה ה-39 בנבי סלאח (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנת יום האדמה ה-39 בנבי סלאח (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

יום האדמה בעזה, 30 במרץ 2015 (צילום: חוסאם סאלם)

יום האדמה בעזה, 30 במרץ 2015 (צילום: חוסאם סאלם)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטישימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf