newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלפי מפגינים ביום האדמה: "בנגב מתנהלת מדיניות אפרטהייד"

המפגינים ציינו 40 שנה מאז יום האדמה הראשון, בו נורו למוות שישה מפגינים במחאה על הפקעת אדמות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

צילם: אורן זיו, כתב: חגי מטר

אלפי בני אדם השתתפו היום בהפגנות, בגליל, בנגב, בגדה המערבית וברצועת עזה לציון 40 שנה ליום האדמה – במקביל לשביתה כללית שהוכרזה במגזר הערבי בישראל.

מאות הגיעו להפגנה המרכזית של ועדת המעקב בפאתי הכפר אום אל-חיראן בנגב, שצפוי להיות מפונה לטובת הקמת יישוב יהודי בשם חירן – וזאת בברכת בג"ץ. המפגינים צעדו סמוך לאזור שבו דחפורים כבר מבצעים עבודות תשתית לקראת הקמת היישוב היהודי החדש, ושם קיימו עצרת ונטעו עצים.

"בנגב מתנהלת מדיניות אפרטהייד ממשלתית", אמר בעצרת ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת. "בכפרים הערבים אין כבישים, אין מים וחשמל, אין מערכת חינוך. ממול לכפרים מנצנצים האורות של ישובים יהודים וחוות הבודדים. אין לי שם אחר לדבר הזה חוץ מאפרטהייד".

> באום אל-חיראן יבחן העם בישראל ומדינתו

הפגנת יום האדמה, אום אל-חיראן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת יום האדמה, אום אל-חיראן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"את סיפור הכפר הזה, אום אל-חיראן, נציג בפני כל הפורומים הבינלאומיים, לרבות האו"ם", הוסיף ח"כ אחמד טיבי, וח"כ דב חנין אמר שתושבי הכפרים הלא מוכרים לא נמצאים לב במאבקם, אלא שזהו מאבק על צדק ועל שוויון ש"כל מן אדם שיש לו מצפון צריך להתייצב" בו.

הפגנות נוספות התקיימו בעראבה בגליל, בעזה ליד מחסום ארז וברחבי הגדה המערבית.

בשנת 1976 החרימה ממשלת רבין הראשונה אלפי דונמים מיישובים ערבים בגליל. גל ההחרמות, שקדמו לו גלים רבים דומים קודם לכן מאז 1948, עורר הפגנות ומחאות, שבהן נורו למוות שישה מפגינים. מאז מציינים פלסטינים בישראל ובשטחים את יום האדמה כל שנה ב-30 במרץ. השנה הדגישו המפגינים בתוך ישראל את מצב הכפרים הלא מוכרים והאפליה התכנונית, בעוד שבשטחים התייחסו להריסות הבתים הרבות בבקעת הירדן ובדרום הר חברון ואת הרחבת ההתנחלויות בכל שטחי סי.

> מח"A סגרה את התיק נגד שוטר שירה למוות בצעיר ברהט

השייח' ראאד סלאח נוטע עץ, יום האדמה באום אל-חיראן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

השייח' ראאד סלאח נוטע עץ, יום האדמה באום אל-חיראן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת יום האדמה, אום אל-חיראן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת יום האדמה, אום אל-חיראן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

סלפי יום האדמה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

סלפי יום האדמה (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

למען העתיד המשותף, עלינו לשכוח את כל מה שלמדנו על ציונות

חוסר היכולת לדמיין מצב שבו המגורשים הפלסטינים חוזרים להיות חלק מחיינו מדגים את הכוח העצום של הדמיון הלאומי הציוני. כדי שנוכל לבנות מרחב של חיים בחירות ובשוויון, אנו צריכים לתרגל את הדמיון באמצעות לימוד מחדש של ההיסטוריה ואימוץ של גישה אקטיביסטית למציאות, ולתת מקום לנכבה ולשיבה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf