newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גל הריסות: הצבא החריב את בתיהם של 331 פלסטינים בפברואר

זה היה החודש עם הכי הרבה הריסות מבנים מזה שבע שנים לפחות בגדה המערבית. רוב ההריסות נעשות בשל היעדר היתרי בנייה, אבל רק אחוז וחצי מבקשות הפלסטינים להיתרים נענות בחיוב

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: נטשה רוט

הצבא החריב 235 מבנים פלסטינים בגדה המערבית בחודש פברואר לבדו – כך לפי נתוני הסוכנות ההומניטרית של האו"ם (OCHA). מדובר במספר הגדול ביותר של הריסות בחודש אחד מאז שהסוכנות התחילה במעקב בשנת 2009.

מהסוכנות נמסר שההריסות גרמו לכך ש-331 פלסטינים איבדו את בתיהם, בהם 174 ילדים. 740 איש נוספים נפגעו בדרכים שונות מההריסות.

חודש מרץ התחיל באותה רוח של פברואר, עם הריסת 41 מבנים בחרבת טאנא, דרום מזרחית לשכם, מה שהוביל לעקירתם של 36 אנשים נוספים מבתיהם, בהם 11 ילדים. בין המבנים היו תריסר שסופקו על ידי ארגון הסהר האדום הפלסטיני והרשות הפלסטינית כסיוע הומניטרי. כמו כן נהרס בית ספר יסודי.

בסך הכל מתחילת 2016 הרס המנהל האזרחי – הזרוע הצבאית שמנהלת את החיים האזרחיים בגדה המערבית – לפחות 323 מבנים. מדובר ביותר משלושה רבעים ממספר המבנים שנהרסו במהלך שנת 2015 כולה.

> מאות בהפגנה פלסטינית-ישראלית לציון יום האישה

ילדה חוזרת מבית הספר לביתה ההרוס. חרבת אל-חלווה, שטח אש 918, דרום הר חברון. 2.2.16 (אקטיבסטילס)

ילדה חוזרת מבית הספר לביתה ההרוס. חרבת אל-חלווה, שטח אש 918, דרום הר חברון. 2.2.16 (אקטיבסטילס)

רוב רובן המכריע של ההריסות בוצעו בשל בנייה ללא היתרים. זאת על אף שבין השנים 2010 ו-2014 רק אחוז וחצי מהבקשות שהגישו פלסטינים לצבא בשביל לקבל היתרי בנייה נענו בחיוב.

בנוסף, 18 אחוז משטחי הגדה המערבית מוגדרים כשטחי אש צבאיים, והבנייה בהם נאסרה על פלסטינים. בכיר בצבא הודה בעבר שהגדרת שטחי אש היא כלי שמשרת את הצבא במטרה לגרש פלסטינים מחלקים מהגדה.

מי שמושפעות הכי הרבה מגל ההריסות האחרון הן הקהילות הפלסטיניות בדרום הר חברון, בבקעת הירדן ובאזור 1E שליד מעלה אדומים. הגל הנוכחי של ההריסות מגיע אחרי תקופה של רגיעה מסוימת בסוף 2015, שבעצמה הגיעה אחרי גלי הריסות משמעותיים במהלך הקיץ האחרון.

מאז 1988 המדינה הוציאה יותר מ-14 אלף צווי הריסה למבנים פלסטינים שנמצאים בשטחי סי, שמהווים יותר מ-60 אחוז משטחי הגדה המערבית ונמצאים תחת שליטה ישראלית מלאה. בתקופה הזאת מומשו בערך 3,000 מהצווים האלה (שבחלקם הוצאו נגד יותר ממבנה אחד), כך שבערך 11 אלף צווי הריסה עדיין מרחפים ומאיימים על כ-17 אלף מבנים.

נטשה רוט היא עיתונאית, עורכת ואקטיביסטית שמתגוררת ביפו. הפוסט פורסם במקור באנגלית בבלוג שלה באתר 972+, ותורגם על ידי חגי מטר.

> "הנגב של כולנו, יהודים וערבים": מאות הפגינו נגד הריסת הכפר אום אל-חיראן

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

טקס בקיבוץ, ביולי 1951 (צילום: פוטו ארדה, אביבה שני בית חרות)

למען העתיד המשותף, עלינו לשכוח את כל מה שלמדנו על ציונות

חוסר היכולת לדמיין מצב שבו המגורשים הפלסטינים חוזרים להיות חלק מחיינו מדגים את הכוח העצום של הדמיון הלאומי הציוני. כדי שנוכל לבנות מרחב של חיים בחירות ובשוויון, אנו צריכים לתרגל את הדמיון באמצעות לימוד מחדש של ההיסטוריה ואימוץ של גישה אקטיביסטית למציאות, ולתת מקום לנכבה ולשיבה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf