newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: חיילים הרגו מפגין שלא היווה איום עליהם, ולעגו לאדם שירו בברכו

שני סרטונים מחברון: באחד נראה אדם שנורה למוות מרובה צלפים, בשני חיילים צוחקים ומברכים זה את זה אחרי שירו כדור חי בברכו של זורק אבנים. אחר כך הצטלמו כשהם מסמנים בידיהם תנועת נצחון

מאת:

בחסות המתרחש בעזה ומספר ההרוגים הרב שם, צה"ל מסלים גם את הרג הפלסטנים בגדה המערבית, כשמתחילת מבצע "צוק איתן" הרגו חיילים 16 פלסטינים בשטחי המשטר הצבאי. כאן ניתן למצוא תחקיר ראשוני לגבי 13 מהמקרים. זו עלייה של כ-פי 10 אחוז לעומת הרג הפלסטנים בידי צה"ל בגדה בתקופות דומות בעתות ללא עימותים משמעותיים בחמש השנים האחרונות.

כתמיד בחברון ובסביבותיה מתרכז חלק לא מבוטל מהאירועים האלימים בגדה, זאת בשל הצורך לשמר את משטר ההפרדה בעיר ובשל החיכוכים המתמידים בין אלף מתנחלי העיר לבין יותר ממאה שישים אלף תושביה הפלסטינים. אך גם בסטדנרטים של חברון שלושת הימים מה-8 עד ה-10 באוגוסט, בהם נהרגו ילד בן 11 ואדם בן 42 ועשרות נפצעו, הם חריגים.

ב-8 באוגוסט חיילי צה"ל ירו בנאדר מוחמד אידריס, 42, בשכונת באב אל־זאוויה בחברון כשעמד קרוב למפגינים שהשליכו אבנים. הכדור פילח את ליבו של אידריס והרג אותו. בדומה למקרה הרג הנערים המתועד בביתוניא במאי האחרון, גם בסרטון הבא אפשר לראות את רגע הירי באידריס ולהיווכח כי באותו זמן הוא לא היווה איום על חיילי צה"ל, שהורגים אותו במה שנראה כהפרה ברורה של כללי הפתיחה באש. בעת ההרג אידריס עומד לבדו, רוגר הינו רובה צלפים בעל כוונות טלסקופיות ולכן הסבירות כי האש לא כוונה אליו והוא נפגע בטעות הינה אפסית, בייחוד לאור הפגיעה המדוייקת בליבו.

הסרטון צולם על ידי מאמון ואזואז ופורסם בסכונות אל-אוסול.

> צה"ל, שקרים ווידאוטייפ: ההרג בביתוניא

במקרה הזה צה"ל טוען כי כ-300 פלסטינים התפרעו והכוח השיב בירי כדורי רוגר. כדורים אלו, בקוטר 22 מילימטר, נחשבים לפחות קטלניים, אך הוראות הפתיחה באש הנהוגות לגביהם זהות לאלו של כל תחמושת חיה אחרת. יום קודם לכן נעשה שימוש בתחמושת דומה בהרג מוחמד אל־קטרי, 19, במחנה הפליטים אל־אמערי.

סרטון אחר שצולם אף הוא בחברון ב-9 באוגוסט מראה צלף צה"לי יורה כדור חי בירכו של פלסטיני בן 18 לאחר שזה השליך אבן. חבריו של הצלף מברכים אותו ולועגים לפלסטיני הירוי בתנועות צליעה המדמות את תנועותיו. רק לאחרונה העידו בבית החולים אל-מקאסד במזרח ירושלים על ריבוי הפצועים מירי חי לברכיים בהפגנות בגדה. זוהי פגיעה שהנזק שלה הוא בלתי הפיך.

> עדויות פצועים בבית חולים במזרח ירושלים

המתנדב הקנדי שצילם את הסרטון הגיע לאחר מכן לחיילים בכדי לעמת אותם עם התנהגותם, ואלו סיפרו לו כי הם גאים במעשיהם ואף בקשו שיצלם אותם כשאחד מהם מסמן תנועת ניצחון.

למחרת, ב-10 באוגוסט, סמוך לאותו אזור במחנה הפליטים אל-פאוור חיילי צה"ל ירו כדור חי בגבו של חליל מחמד אחמד אלראנת בן ה-11 בעת ששיחק ליד ביתו והרגו אותו. במקרה הזה צה"ל הביע צער על התקרית ופתח בחקירת מצ"ח.

נשלחה בקשה לתגובת דובר צה"ל לשני הסרטונים, וזו תתפרסם כאן לכשתתקבל.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf