newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חדשות מחולות: מחסור במים במתקן הכליאה לפליטים בנגב

הברזיות במתקן חולות חלודות ומוזנחות ולכן מבקשי המקלט הכלואים קונים מים מינרלים מכספם. אולם כבר יותר משבועיים שיש מחסור במים בקנטינות והאסירים נותרים צמאים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתבו: קרן מנור ו"חדשות מחולות"

כבר למעלה משבועיים שמבקשי המקלט הכלואים ב"חולות" בנגב מדווחים על מחסור קשה במי שתיה במתקן. בשבועות האחרונים אספה קבוצת "חדשות מחולות" עדויות על מצבם המוזנח של ברזי השתיה במתקן חולות, כמו גם על מחסור מתמשך בבקבוקי מים מינרליים בקנטינות המשרתות את הכלואים.

בארוחות המוגשות בכלא מקבלים האסירים כ-15 קנקני מים שאמורים להספיק ל-250 אנשים בכל חדר אוכל. ברזי השתיה במתקן חולות מלוכלכים ושבורים ולרוב מלאים בחלודה ועובש ולכן מבקשי המקלט נמנעים מלשתות מהם במהלך היום. כדי לשתות מים באיכות ראויה הם נאלצים לרכוש על חשבון הקצבה החודשית הזעומה שלהם (16 שקלים ליום) בקבוקי מים מינרלים. את המים הם קונים בקנטינות שפרוסות באגפים השונים בכלא, מאחר ונאסר על הכלואים להכניס לכלא מוצרי מזון ושתיה, ומי שעובר על האיסור נענש.

בשבועיים האחרונים ישנו מחסור חמור במים במתקן. במשך כשבועיים לא הגיעו בקבוקי מים מינרליים לקנטינות באופן סדיר. לאחר כשבועיים, ביום חמישי האחרון הגיעה משאית ופרקה שני משטחי מים מינרלים לקנטינות. האסירים המיובשים עמדו בתורים ארוכים כדי לנסות להשיג מעט מים. ברי המזל יצאו כשבידיהם בקבוק מים, אולם הכמות לא הספיקה לכולם. כמות קטנה נוספת של בקבוקי מים הגיעה אתמול (שני) בבוקר, אולם עד שעות הצהרים כבר לא נותרה טיפת מים מינרלים לרפואה בקנטינות.

צפו בתורים הארוכים מחוץ לקנטינה:

ברזיה חלודה ומעופשת במתקן חולות בו כלואים מבקשי מקלט (צילום: חדשות מחולות)

ברזיה חלודה ומעופשת במתקן חולות (צילום: חדשות מחולות)

ביולי 2015 הארגונים האגודה לזכויות האזרח, המוקד לפליטים ומהגרים ורופאים לזכויות אדם עתרו לבג"ץ נגד מדיניות שב"ס שאוסרת על מבקשי המקלט להכניס מוצרי מזון לתוך מתקן חולות. "מניעת מים הוא צעד מחפיר הפוגע בזכות לבריאות של מבקשי המקלט", אומרת ד"ר זואי גוטצייט, מנהלת מחלקת חסרי מעמד בעמותת רופאים לזכויות אדם. "לא מספיק  שהם נכלאים על לא עוול בכפם רק משום שביקשו מקלט, אלא שכעת שב"ס גם חושף אותם לסיכון ממשי לבריאותם, כשהוא מתמהמה במתן פיתרון מיידי לכלל הכלואים במתקן", הוסיפה.

בשנת 2012, כשמתקן חולות עדיין הלך ונבנה, אמר שר הפנים דאז אלי ישי, "עד שתהיה לי אפשרות לגרש אותם, אני אכלא אותם ואמאיס עליהם את חייהם", והגדיר בכך את מטרת הקמתו של הכלא לפליטים בנגב. אלו לא אסירים רגילים שנענשים על פשעים שביצעו, אלא אסירים שנשלחים כדי שהשהות בכלא תשכנע אותם למצוא בעצמם רצון פנימי עז לעזוב את ישראל לעבר הלא נודע וסכנת החיים במדינות איתם חתם נתניהו על הסכמים עלומים.

מתקן חולות מאוכלס כיום חלקית במבקשי מקלט מסודן ומאריתראה. הוא אמנם מוגדר "מתקן פתוח", אך מיקומו בלב המדבר ומחויבות האסירים להתייצב לספירה מידי ערב לא באמת מאפשרים יציאה ועיסוקים מחוץ לתחומו. בספטמבר האחרון דיווחנו כאן על התנאים הקשים בכלא חולות. אוכל מזוהם, טיפול רפואי לקוי והזנחה. ועכשיו מתווסף לכך גם מחסור במי שתיה – מצרך חיים בסיסי.

נשלחה בקשה לתגובת שרות בתי הסוהר וזו תתפרסם כאן אם וכאשר תתקבל.

קבוצת "חדשות מחולות", בוגרי קורס צילום שנערך כחלק מסדנאות "דוקו-רייטס" של האגודה לזכויות האזרח בשיתוף "המרכז לפליטים בנגב" ו"שתיל", פועלת ומדווחת בהנחיית צלמי אקטיבסטילס אורן זיו וקרן מנור.

> הנכים ניצחו, אז למה הם ממשיכים לחסום כבישים?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
זוג צעיר שכל חטאו ביקום הזה הוא האהבה (צילום מסך מתוך "שמלת הכלה)

זוג צעיר שכל חטאו ביקום הזה הוא האהבה (צילום מסך מתוך "שמלת הכלה)

הסרט "שמלת הכלה" הוא שיר הקינה והתקווה של העם הפלסטיני

סרטה התיעודי של מרווה ג'בארה טיבי מתעד את סיפור אהבתם של לובנא מנצרת ועבדאללה מהעיר דורה שליד חברון, אהבה שנלחמת על חייה משני צדי הגבול. זהו שיר הלל לניצחון הרוח על החומר, ועדות לכוחו של העם הפלסטיני לגבור על הניסיונות לפצלו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf