newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התדרדרות במצבו הרפואי של העציר שהפסיק לשבות רעב

ח'דר עדנאן אמור להשתחרר עוד מספר ימים, לאחר ששביתת הרעב שלו הובילה את המדינה לוותר על המשך מעצרו. בינתיים מצבו הרפואי הדרדר לאחר ששב"ס הוציא אותו מבית החולים, והוא שוב מאושפז - וכבול למיטה

מאת:

כשבוע לאחר שסיים שביתת רעב בת 54 ימים אושפז העציר המנהלי ח'דר עדנאן בבית החולים "קפלן" ברחובות לאחר שמצבו הרפואי התדרדר. עדנאן היה על סף מוות ביום האחרון לשביתת הרעב שלו, אולם אז הושג הסכם בין עורכי דינו לבין המדינה לפיו ישוחרר ב-12 ליולי (בעוד חמישה ימים), ומעצרו המנהלי לא יוארך.

תהליך השיקום לאחר שביתת רעב ארוכה ומוחלטת כמו שנקט עדנאן הוא מורכב ואיטי וטומן בחובו סיכונים רפואיים. תופעה בשם "סינדרום ההזנה מחדש" כוללת סיבוכים שעלולים להיות קטלניים. חידוש התזונה חייב להיות הדרגתי ותחת פיקוח רפואי הדוק. הסיכונים גוברים כאשר מדובר במי שזו לו שביתת הרעב הארוכה השנייה, כמו עדנאן.

לאחר ששהה במשך שבוע, לאחר סיום השביתה, ב"אסף הרופא" הועבר עדנאן חזרה למרכז הרפואי של שב"ס. אולם יום לאחר מכן מצבו התדרדר לאחר שפיתח בעיות במערכת העיכול והוא החוזר לאשפוז ועבר הליך רפואי חירומי כדי להסיר הדבקויות במעיים.

> על סף מוות: הוסכם הסכם לשחרורו של ח'דר עדנאן

ח'דר עדנאן עם ילדיו לאחר שחרורו באפריל 2012 בתום שביתת רעב בת 66 ימים (אורן זיו/אקטיבטילס)

ח'דר עדנאן עם ילדיו לאחר שחרורו באפריל 2012 בתום שביתת רעב בת 66 ימים (אורן זיו/אקטיבטילס)

אתמול (שני) ביקר עו"ד מטעם המשפחה את עדנאן המאושפז בבית החולים, לאחר שעבר את ההליך הרפואי. עורך הדין נדהם לגלות כי למרות שמוצבת עליו שמירה מסביב לשעון, עדנאן כבול למיטתו וזאת בניגוד לכללי האתיקה הרפואית, שמאפשרת כבילה רק במקרים קיצוניים. במקרה הזה מדובר באדם שישוחרר לביתו בעוד חמישה ימים, לאחר שישראל לא הצליחה, שוב, לגבש נגדו כתב אישום או להציג איזשהן ראיות למסוכנותו.

פנינו לשב"ס ולבית החולים ושאלנו מדוע מוחזק עדנאן כשהוא כבול. משב"ס נמסר בתגובה כי "כבילתו של העצור בבית החולים נעשית על פי חוק ובהתאם להערכות מצב הבוחנות גם את מצבו הרפואי". מבית החולים נמסר כי "העניין אינו קשור כלל בצוות הרפואי של בית החולים אלא בנהלי שירות בתי הסוהר".

לשם ההבהרה: בבית החולים קפלן מוחזק חולה במצב ירוד מאוד, שהוא עציר לעוד זמן קצר, שלא הוכחה אשמתו, המוגדר חף מפשע, שעומד להשתחרר, והצוות הרפואי משתף פעולה עם ההנחיות הלא סבירות של שב"ס ונותן לו טיפול רפואי כשהוא כבול. מדובר בהתנהלות אכזרית שאין לה הצדקה, שמטרתה היחידה היא להשפיל. והצוות הרפואי, שאמור להגן על גופו ועל כבודו של המטופל, נותן ידו לעינויים.

מחרתיים ידון בית המשפט המחוזי בלוד בעתירת ארגון "רופאים לזכויות אדם" בשם עדנאן, בדרישה להתיר אותו מכבילתו.

משפחתו של ח'דר עדנאן בבית החולים אסף הרופא (יותם רונן / אקטיבסטילס)

משפחתו של ח'דר עדנאן בבית החולים אסף הרופא, ביום האחרון לשביתת הרעב שלו (יותם רונן / אקטיבסטילס)

אי-אלימות מנצחת בפעם שניה

זוהי הפעם השנייה שעדנאן שובת רעב נגד מעצרו המנהלי. הפעם הראשונה הייתה ב-2012, ועדנאן דרש – אז כמו היום – שישחררו אותו ממעצר או שיעמידו אותו למשפט. עדנאן שבת אז 66 ימים, והפסיק לאחר שהמדינה התחייבה לשחרר אותו.

עדנאן נעצר שוב לפני שנה בדיוק (8.7.2014), ושוב הושם במעצר מנהלי. שוב לא הוצגו בפניו הסיבות למעצרו או כתב אישום ומעצרו הוארך שוב ושוב בלי שתהיה לו הזדמנות לקבל משפט הוגן. ב-6 במאי, לאחר שמעצרו המנהלי הוארך בפעם השלישית, הוא פתח בשביתת רעב. גם הפעם נכנעה ישראל והתחייבה לשחררו עוד לפני עיד אל-פיטר.

עדנאן עשה שימוש בכלי הלא אלים היחיד שעומד לרשותו של אסיר – שביתת רעב שעלולה לפגוע רק בגופו שלו. בצבא אומרים כי נגד עדנאן הצטבר מידע מודיעי שמקשר בינו לבין הג'יהאד האסלאמי. עם זאת, כאמור, המידע הזה לא הוביל להגשת כתב אישום, ועל כן עדנאן הוא בחזקת חף מפשע.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> רשיון להרוג: בצבא חושבים שאבנים הורגות רק אם ערבים זורקים אותן

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מימין: מחמוד דרוויש. משמאל: סמיח אלקאסם (צילומים: האתר הרשמי של מחמוד דרוויש; Anarbati)

מימין: מחמוד דרוויש. משמאל: סמיח אלקאסם (צילומים: האתר הרשמי של מחמוד דרוויש; Anarbati)

בין גלות לגלות

מחמוד דרוויש חי בגלות והשתוקק אל המולדת. סמיח אלקאסם נשאר במולדת אבל הרגיש כלוא. חילופי המכתבים בין שני המשוררים הגדולים יוצאים עכשיו בתרגום לעברית. ראיף זריק על ההתכתבות והרלוונטיות שלה לקורא העברי היום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf