newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

זהירות, שקט!

מגבלות התנועה שהטילה ישראל בנגב המערבי מצטרפות להתעללות המתמשכת בתושבי רצועת עזה. כתמיד, העילה ביטחונית; הפעם, מעצרו של פעיל פלסטיני בגדה. החידוש הוא לא שינוי בגישה מול עזה, בעוד הבטחות ל"הקלות", אלא בכך שעכשיו גם אזרחי ישראל נדרשים לשלם את מחיר הכוחנות

מאת:

עליית המדרגה היא בכך שגם אזרחים ישראלים הוכנסו מתחת לשמיכה החונקת שתחתיה המצב מאוד מאוד ביטחוני. חיילים חוסמים כבישים בסמוך לגדר בין ישראל לרצועת עזה, 3 באוגוסט 2022 (פלאש 90)

המצב, כתמיד, ביטחוני. מאוד מאוד ביטחוני.

זה היום השני שישראל מגבילה את התנועה במערב הנגב, בכבישים שבין היישובים הפזורים בשטח המכונה אסטרטגית "עוטף עזה", ובכך גורמת לתושבים לאי נוחות רבה. זה גם היום השני שישראל אוטמת את המעברים אל ומתוך רצועת עזה, ובכך לא רק מונעת מפועלים מורשים להתפרנס בישראל, ומעכבת את מעט התושבים שלהם התירה לצאת כדי להסדיר עניינים בירוקרטיים, כדי להגיע ללימודים בחו"ל, או לבקר קרובת משפחה חולה – אלא גם חוסמת חולים שהסדירו תורים לטיפולים מצילי חיים שאין ברצועה. היא גם לא מאפשרת לתושבים לחזור לבתיהם. וגם, אין סחורה יוצאת ואין באה. פגיעה בתוצרת חקלאית, עסקים משתבשים, נזק אמיתי לכלכלה מעורערת ממילא ולמשתתפים הפריכים בה. חברי כנסת פנו בעניין זה לשר הביטחון, לפחות לגבי הפן ההומניטרי של ההחלטה. בסכסוך כבר אין פה עניין פוליטי של ממש.

בשם מה נענשים שני מיליון הפלסטינים תושבי הרצועה ועשרות אלפי יהודים אזרחי ישראל החיים בעוטף? מדוע אורבת סכנה גדולה מאחורי השקט הכה מפחיד שם? בגלל שביום שני בחרה ישראל "לעצור" בג'נין את מי שמוגדר בכיר בג'יהאד האסלאמי בגדה המערבית, בסאם א-סעדי בן ה-62, אורח לא נדיר בבתי כלא ישראליים. ברצועת עזה מבקרת כעת משלחת מודיעין מצרית, עניין די שגרתי, ובחסות התיאום הישראלי-מצרי, סימביוזה שמאפשרת מגעים מוכחשים עם חמאס ודרכו עם עוד פלגים, נמסר מיד שנעשים מאמצים לאלחש את האזור. מובן שלו היתה משוגרת "תגובה" מעזה, היתה זאת גוררת תגובת נגד זועמת – הרי זאת מדיניות ראש הממשלה – ואין לדעת מה היתה, או שעוד תהיה, מורכבות עבודת התיווך שתיפול לידי המצרים, או כמה מאיתנו היו משלמים על כך בסבל.

מכיוון שהמצב ביטחוני, ביטחון שדה קובע שלא נדע מדוע היה כה חיוני לקטוף את א-סעדי מביתו, בידיעה שמחיר הפעולה עלול להיות מכת אש קטלנית, שבעליל צפו והכילו מקבלי ההחלטות ועוזריהם. סגירת-מנע של כבישים ושל המעברים לא קרתה בשנים המתארכות של פעולות האיבה ההדדיות חמאס-ישראל.

מילא הפלסטינים, בהם מתעללים בענישה קולקטיבית כל השנים – מרעיבים, מפגירים, מפחידים, משמידים והורגים; אבל מול אזרחי ישראל האתוס המקובל הוא שעושים הכל כדי לא לשבש את החיים האזרחיים. תושבי אזור עזה מכירים את השקר כל השנים, אבל השבתת חייהם והעלאת רמת הסיכון באופן יזום למען תחזוקת הסכסוך בגדה, זאת פרדיגמה חדשה

מילא הפלסטינים, בהם מתעללים בענישה קולקטיבית כל השנים – מרעיבים, מפגירים, מפחידים, משמידים והורגים; אבל מול אזרחי ישראל האתוס המקובל הוא שעושים הכל כדי לא לשבש את החיים האזרחיים. זאת הרי הסיבה שיש לובשי מדים, זה לכאורה תפקיד הצבא, לאפשר נורמטיביות, להשרות ביטחון. תושבי אזור עזה מכירים את השקר כל השנים, אבל השבתת חייהם והעלאת רמת הסיכון באופן יזום למען תחזוקת הסכסוך בגדה, זאת פרדיגמה חדשה.

הפעולה, והשיבוש שהשיתה, בעליל לא תואמו עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שכן ממש במקביל לשיתוק המבוהל של הדרום, תידרך מתפ"ש פרשנים בכירים על כך שישראל "שינתה גישה מול עזה", שבנט, לפיד וגנץ ניסחו חשיבה חדשה, שאינה דומה ל"הסדרה" העמומה של ימי נתניהו, וששב"כ של אחרי נדב ארגמן התרכך, הנה הוא מרשה כניסה המונית של פועלים, שבמשך 15 שנים נחשבו רעילים.

אך זאת בסך הכל רק עוד הוכחה לכך שישראל היא שמחליטה לגבי כל דבר מהותי בחייהם של תושב עזה. ושחוסר העניין האוניברסלי בגורל העזתים כה אקוטי, שישראל יכולה לעלות על ארגז הנואמים השכונתי מדי זמן רנדומלי ולהכריז על שינוי גישה, אותו שינוי גישה, שהוכרז שוב ושוב ושוב ושוב ושוב בכל מיני וריאציות מאז שגנץ כתש את הרצועה ואת תושביה כרמטכ"ל, ב-2014, השתוללות שבעקבותיה ישראל הכתיבה את המבנה של "המנגנון לשיקום עזה".

יהיה טעם להכריז על שינוי גישה כשישראל תכיר באחריות שיש לה למצבם של תושבי הרצועה, חוקית ומוסרית, גם כפועל יוצא מיישום ההחלטה שלה להשתמש בהם כבר 15 שנה כנשק מדיני, לקעקוע מעמד הרשות הפלסטינית ולבלימת הגדרה עצמית לאומית לפלסטין. ההתחסדות של הקלות "אזרחיות" צמודות תמיד להתניות של התנהלות ביטחונית. מטח אחד מעזה והכל קורס, אין פרנסה. פלסטינים הם סכנה מעצם היוולדם כפלסטינים, חובת ההוכחה לחפותם עליהם, על הכובש לא חלה חובת השתכנעות. תושבי עזה הם כמו חוות נמלים שישראל עורכת בה ניסויים משועממים ואז מואסת, שוכחת ומזניחה, ונזכרת, או שדעתה מוסחת. כי המטרה מדינית, השפה ביטחונית, והתחביר שלה ציניות. מה ששונה השבוע, עליית המדרגה, היא שגם אזרחים ישראלים הוכנסו מתחת לשמיכה החונקת שתחתיה המצב מאוד מאוד ביטחוני.

כשישראל ממשיכה בהתנחלויות והכיבוש, הדרך שמציעה חמאס נראית היחידה. ספר שמספרתו נהרסה בהפצצות חיל האוויר (צילום: אקטיבסטילס)

המצב מאוד, מאוד ביטחוני. ספר ברצועת עזה שמספרתו נהרסה בהפצצות חיל האוויר (צילום: אקטיבסטילס)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ביקורת פנימית בחד"ש: ההנהגה התרחקה מהחברים בשטח

בכירים בחד"ש טוענים שהמפלגה לא למדה לקח מהכישלון בבחירות הקודמות. "צריך לשנות כיוון", אומרים שם. בבחירות לרשימה לכנסת שייערכו בשבת הקרובה, איימן עודה צפוי להיבחר מחדש, קרב על המקום השני ועל המקום השלישי, ה"יהודי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf