newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

משרד החינוך מלמד כי שריפות נובמבר היו לאומניות ללא בדל הוכחה

המשטרה אמרה שלא היה, בתי המשפט אמרו שלא היה, ורק משרד החינוך מתעקש על מניע לאומני

מאת:

בנובמבר האחרון הוציא משרד החינוך את גיליון 143 של החוברת "על סדר היום" בשם "האש הגיעה לפתע", העוסק בשריפות שפקדו את ישראל בסוף השנה הקודמת. בחוברת נטען כי "תחילתן של השרפות ברשלנות, והן התפשטו למוקדים רבים במעשי הצתה מכוונים על רקע לאומני[…]ההצתות המכוונות מעלות שוב לסדר היום סוגיות שקשורות בשמירה על רקמת היחסים השברירית שבין יהודים וערבים במדינה". הטענה להצתות לאומניות איננה מגובה כלל בעובדות.

חוברות "על סדר היום" עוסקות, כיאה לשמן, בנושאים שנמצאים בכותרות וכן בנושאים שמשרד החינוך מעוניין להדגיש. הן נותנות בסיס עובדתי כביכול לשיח שהמורים מקיימים בשוטף עם התלמידים. תוכן הגיליון המדובר פורסם לראשונה בהארץ בכתבתו של אור קשתי העוסקת בלימוד מקרה אלאור אזריה.

בשבוע שעבר שוחרר לביתו החשוד האחרון בהצתות לאחר שהסתבר כי הצית אשפה. המשטרה עצרה כ-60 חשודים בהצתות אך כולם נוקו מחשד להצתה לאומנית. אמנם בנובמבר אמר השר גלעד ארדן: "בידי המשטרה 23 עצורים בהצתות, רובם נקשרו בצורה זו או אחרת להצתות", וכי צריך להרוס את בתיהם, אך השר הטעה את הציבור. שר הפנים אריה דרעי אמר כי צריך לשלול את מעמדם של המציתים. נתניהו הוסיף כי כל הצתה או הסתה להצתה היא מעשה טרור.

>גם חודשיים אחרי: אין הוכחות לטענות על ״אינתיפאדת אש״

חוברת ״על סדר היום״, שער גיליון 143. הצתות על רקע ״לאומני״?

חוברת ״על סדר היום״, שער גיליון 143. הצתות על רקע ״לאומני״

כאמור, אין הוכחה לרקע לאומני. אך מה בדבר הצתות בכלל? ב"מעריב" פורסם מה שנטען שהוא דו"ח של רשות הכבאות על כך שרובן המוחלט של השריפות היו הצתות. בסדרת פוסטים בדף הפייסבוק של עיתונאי ״הארץ״ ניר חסון מתברר כי מדובר במצגת אשר העובדות שעליה היא מתבססת אינן מתפרסמות בהוראת השר ארדן, ולגבי אלו שכן התפרסמו מדובר בקביעות אבסורדיות. בכל מקרה, נדגיש שוב: אין בדל הוכחה להצתה לאומנית, ושריפות רבות התרחשו באזורים המיושבים על ידי ערבים.

משרד החינוך טוען כי הסתמך על התקשורת

אז על סמך מה משרד החינוך קובע כי מדובר בהצתות לאומניות שבוצעו על ידי ערבים ולמעשה משקר לתלמידים? מהמשרד נמסר לנו תחילה כי החוברת מבוססת על הודעות המשטרה. אך זו טענה לא נכונה; למעשה המשטרה בסוף נובמבר דיווחה במפורש כי "באף שריפה לא נקבע כי מדובר במעשה לאומני". לאחר מכן, כאשר הסברנו זאת, אמרו במשרד שהסתמכו על פרסומים בתקשורת והפנו אותנו ללשכת השר. האחרון עדיין לא הגיב.

אבל אם בשר החינוך נפתלי בנט עסקינן, אז צריך להתייחס למה שאמר ב-23 בנובמבר כאשר היה, כצפוי, הקופץ הנחשוני על גל ההסתה: "רק מי שהארץ לא שלו מסוגל לשרוף אותה". רוצה לרמוז כי אזרחים ערבים אחראים על השריפות. למעשה, סביר להניח שבמשרד החינוך פשוט הסתמכו על ההסתה והגזענות של בנט שהופצה בתקשורת והפכו אותה לעובדה מוגמרת.

במאבק המשיחי של שר החינוך ב"שוברים שתיקה", הוא חוזר על הטענה כי הארגון משקר ונותן כדוגמא את עניין ירי המקלעים בחברון. ברור כי זהו רק תירוץ המשמש ככיסוי לסיבה האמיתית בגינה עוין בנט את הארגון: עמדת הארגון כי דיכוי מיליוני פלסטינים איננו דבר מוסרי היא כפירה בעיקר אמונתו של בנט. אך בכל מקרה ירי מקלעים בחברון היה. כלומר מצד אחד בנט כביכול מתנגד ל"שקרים" של "שוברים שתיקה" שהם בעצם אמת, כאשר הוא בעצמו, באמצעות "חומר לימודי", משקר לתלמידים.

אז אולי מי שאסור לו להיכנס לבתי הספר כי הוא מפיץ שקרים שפוגעים במדינה הוא בכלל שר החינוך?

נ.ב. עצה למשרד החינוך: אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים בתקשורת. יש שמועות שכל מיני אינטרסים מעורבים בתכנים.

טענות להצתות ללא גיבוי, נפתלי בנט וגלעד ארדן בכנסת (יונתן סינדל/ פלאש90).

טענות להצתות ללא גיבוי, נפתלי בנט וגלעד ארדן בכנסת (יונתן סינדל/ פלאש90)

>ליהודים אסור לשחק באש עלילות הדם

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

המורות משלמות את מחיר הניהול הכושל של משרד החינוך

תקציב משרד החינוך לתלמיד ביסודי זהה לממוצע באירופה, ואף על פי כן המורות והמורים נדרשים לעבוד יותר שעות, מול יותר תלמידים ועבור פחות כסף. ההמלצות לשיפור מעמד המורה וההוראה מונחות על השולחן כבר 43 שנים וזוכות להתעלמות, בעוד המערכת ממשיכה לקרוס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf