newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפרקליטות מתקשה להבין מה אלים באיום של ליברמן "להוריד גרזן על הראש"

בכנס בחירות לפני מספר חודשים אמר השר ליברמן בהתייחס לאזרחי ישראל הפלסטינים כי "מי שנגדנו, צריך להרים גרזן ולהוריד לו את הראש". בתשובה לפניה של מרכז עדאלה, הפרקליטות טוענת כי השר התכוון בכלל למאבק לא אלים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בתאריך 8.3.15, במהלך כנס בחירות שהתקיים במרכז הבינתחומי בהרצליה, אמר אביגדור ליברמן את הדברים הבאים ביחס לאזרחים הערבים בישראל:

מי שאיתנו צריך לקבל הכל – עד חצי המלכות. מי שנגדנו, אין מה לעשות – צריך להרים גרזן ולהוריד לו את הראש; אחרת לא נשרוד פה".

ההגדרות של ליברמן למה זה "איתנו" ככל שזה נוגע לאזרחי ישראל הפלסטינים הן, כידוע, מחמירות למדי; אני מתקשה לחשוב על ערבי נוסף מלבד איוב קרא שיקבל את ההכשר שלו, וגם לגביו אני לא לגמרי בטוחה.

> ליברמן לא לגיטימי

ליברמן מציג את הקמפיין שלו "אריאל לישראל, אום אל פאחם לפלסטין" (יותם רונן/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפכה אותו לנער פרחים. אביגדור ליברמן. (יותם רונן/אקטיבסטילס)

האיום הבוטה הזה מצד שר בכיר בממשלה הביא את עו"ד נדים שחאדה ממרכז עדאלה לפנות ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד ליברמן, בטענה כי דבריו מהווים הסתה לאלימות נגד האזרחים הערבים באשר הם. "דבריו הנ"ל של השר ליברמן רק מחזקים את הלך הרוח בחברה הישראלית בתקופה האחרונה שאפשר לפגוע בערבים באשר הם בלי לתת שום דין וחשבון", כתב עו"ד שחאדה בפנייתו.

לא אשמור אתכם במתח – השורה התחתונה היא שהפרקליטות דחתה את דרישת עדאלה לפתוח בחקירה נגד ליברמן. אבל את הנימוקים לדחייה צריך לקרוא כדי להאמין. בין היתר, נאמר שם כך:

יש לקרוא את האמירות המיוחסות לשר ליברמן, בהקשר הכולל של הדברים שנאמרו על ידו […] קיים קושי רב לראות את הדברים כקריאה ממשית וקונקרטית לעשיית מעשה אלים. דומה כי השר ליברמן ביקש להעביר מסר לפיו יש להיאבק – לאו דוקא באופן אלים – במי שלא נאמן למדינה, וזאת ע"י הרשויות ולא ע"י האדם הפרטי".

הבעיה, כבוד הפרקליטות, שאנחנו כן קוראים את דבריו של ליברמן בהקשר הכולל של התבטאויותיו הפומביות; הקריאה הזו רק מגדילה את הדאגה, בטח שלא משככת אותה.

החלק השני של הנימוק המשונה הזה נראה כלקוח ישירות מהמערכון של "ארץ נהדרת", בו ליברמן-אסי-כהן מעיד על עצמו שהוא אניגמטי ובלתי ניתן לפיענוח, "כמו סודוקו קשה, כמו תפריט של מסעדה ווייטנאמית". כמה שיעורי פרשנות פוסט-מודרניסטית לקריאת טקסטים עברו שם בפרקליטות כדי להפוך את ליברמן לילד פרחים ולהבין את ה"להוריד לו גרזן על הראש" שלו כקריאה למאבק "לאו דווקא אלים"?!

כמובן שכל היצירתיות הפרשנית הנהדרת הזו נעלמת כלא היתה כאשר זה מגיע להתבטאויות של ח"כים פלסטינים: כאשר ח"כ זועבי אמרה בהתייחס לשוטרים ערבים כי "אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", מיהרה הפרקליטות להאשים את זועבי בהסתה לאלימות ולפתוח לה תיק.

כי מובן מאליו שאת דבריה של חנין זועבי, ח"כית נרדפת שמייצגת ציבור נרדף, צריך לפרש בחומרה האפשרית, אבל את הגרזן של ליברמן, שר בכיר בממשלה ואחד הפוליטיקאים החזקים במדינה, אפשר להפוך לשיר של בוב דילן. מי יודע, אולי הם עוד ישולבו במערך שיעורי האזרחות תחת שר החינוך החדש.

הפוסט מופיע גם באנגלית באתר 972+

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf