newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

העבודה-גשר ומרצ: חיבור חמוץ עם פוטנציאל למקפצה לשמאל עממי

בעוד עמיר פרץ הבין שאין תוחלת לשמאל ללא הפריפריות, מרצ חזרה למחוזות "הטבעיים" שלה, בורגנות של מרכז כלכלי וגיאוגרפי. החיבור ביניהם מציב בפני בוחרי השמאל הכרעה אידיאולוגית חדשה, ופותח אופק לשותפות בין השמאל הציוני הסוציאליסטי לבין הרשימה המשותפת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

החיבור בין העבודה-גשר למרצ הוא חיבור חמוץ. ברור שאין ששון גדול בחיבור, שנעשה למטרות הישרדות. מצד שני, תזכרו בהתלהבות שהתקבל חיבור "המחנה הדמוקרטי" במחוזות "הארץ" (גילוי נאות: הייתי נגדו). אולי החמיצות הזו תתחלף באופטימיות מאוד זהירה.

לא שחר של יום חדש, אבל חיבור מחויב שאולי יפתיע לטובה. עמיר פרץ וניצן הורוביץ (צילום: המחנה הדמוקרטי)

לא שחר של יום חדש, אבל חיבור מחויב שאולי יפתיע לטובה. עמיר פרץ וניצן הורוביץ (צילום: המחנה הדמוקרטי)

לעמיר פרץ יש מצפן נכון. אין תוחלת לשמאל ללא הפריפריות בישראל. היהודיות והערביות. אין תוחלת לשמאל ללא נגיסה משמעותית באלקטורט הימני. המאגרים של הימין הבורגני הולכים ומתכלים. הרוב הימני נמצא ביישובי העשירונים 3 עד 6, ולשם צריך לכוון שמאל חפץ חיים ורלוונטיות.

התיקו שהשיגה כחול- לבן, מתעתע. הוא נשען על תמרון פוליטי של ליברמן, איבוד קולות בימין, ובעיקר שבירה חדה ימינה של מפלגת השלטון הפוטנציאלית, כולל שילוב אנשי ימין מובהקים ומוצהרים ברשימתה.

המצפן של עמיר מכוון היטב, אבל לא הביא תוצאות מספקות בספטמבר 2019. היו רק ניצנים. עלייה מתונה בערי הפיתוח. האמת היא שלא היה אפשר להשיג הרבה יותר מזה. במערכת שעסוקה בבן אדם אחד ובשאלות חסינות וכתבי אישום, קשה לחולל מהפך עמוק, ודאי שלא בשלושה חודשים.

המצפן של עמיר מכוון. המצפן של מרצ כיוון אחרת, והשיב אותה למחוזות "הטבעיים" שלה. בורגנות של מרכז כלכלי וגיאוגרפי. בלי קצוות כלכליים או מדיניים. ואפילו בלי הדגש היהודי- ערבי, שאפיין את הרשימה באפריל 2019. המקום הפוליטי לשבט הזה הולך ומצטמצם, אבל עדיין קיים. מרצ נשארה במשבצת הנוחות, והכוח שלה הולך ונשחק.

החיבור בין החזון הכלכלי וההליכה לפריפריות של העבודה גשר, וההתחפרות של מרצ, יכולים לייצר בלוק טכני חמוץ. אבל יש להם גם פוטנציאל למקפצה לשמאל עממי. כראש מועצת שדרות בשנות השמונים, עמיר פרץ דיבר על שתי מדינות. כאשר אש"ף הוחרם וממשלות האחדות הקפידו על לאווים מדיניים. עמיר פרץ היה האחרון שהצליח להעביר מנדטים שלמים מהימין לשמאל, ב-2006, אחרי כהונה דומיננטית כיו"ר הסתדרות. הוא נטוע בערכי השמאל, ומזהה את עצמו כשמאלני. החיבור שלו לשמאל המובהק במערכת הפוליטית, יכול לייצר שותפות מעצימה ומזניקה.

ייתכן שעל הדרך יצטרכו אנשי שמאל בישראל להחליט האם הם בורגנות שרגישה לזכויות אדם בשטחים ומוכנה לחיות עם עמדות כלכליות סוציאליסטיות, או הפוך. הראשונים ימצאו את עצמם במשותפת הערבית-יהודית, שחולם איימן עודה. האחרונים בגוף המאוחד. משם נוכל לחלום על שיתוף פעולה עמוק בין השמאל הציוני הסוציאליסטי ובין רשימה משותפת. בין עמיר ואיימן, ובעיקר המנהיגות סביבם ויורשיהם.

שחר של יום חדש? בהחלט לא. חיבור מחויב, שיכול להפתיע לטובה? יש מצב.

אבי דבוש הוא מנכ"ל רבנים לזכויות אדם וחבר הנהלת מרצ.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ יכולים לחגוג, אבל המפתחות עדיין בידי הפלסטינים

הסכמי אוסלו העמיקו את הנורמליזציה של הכיבוש גם בתודעה הציבורית הישראלית. בשביל זה לא היה צריך את טראמפ. אבל המעבר לאקט הסיפוח חייב להסתמך על המשך הסטטוס קוו מצד הרשות הפלסטינית, וזה ככל הנראה לא הולך לקרות   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf