המתאבק האיראני בטרם הוצא להורג: "אדם חף מפשע מתקרב לגרדום"

אלוף ההיאבקות האיראני, נוויד אפכארי, הוצא אתמול להורג באשמת רצח איש אבטחה בהפגנות ההמוניות ב-2018. לפני ביצוע גזר הדין הוא הספיק לשחרר מהכלא הקלטה בה הוא מספר על העינויים, מצהיר על חפותו ומתחנן לסיוע בינלאומי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כשבועיים ימים לאחר שפורסם גזר דינו של נוויד אפכארי, אלוף ההיאבקות האיראני בן ה-27, הוא הוצא להורג אתמול (שבת) בכלא עאדל-אבאד שבעיר מגוריו, שיראז. אפכארי נשפט לצד שני אחיו, וחיד וחביב אפכארי, שלקחו חלק במחאות ההמוניות ב-2018 ונעצרו באשמת מעורבות ברצח של איש האבטחה חסן תורכמאן במהלך הפגנה. על פי סעיפים שונים בחוק האסלאמי, על נוויד אפכארי נגזרו שתי הוצאות להורג, שש שנים וחצי מאסר ו-74 מלקות. וחיד אפכארי נשפט ל-54 שנות מאסר ו-74 מלקות, ואילו על חביב אפכארי נגזרו 27 שנות מאסר ו-74 מלקות.

"הם מחפשים צוואר כדי לתלות עליו את החבל שלהם". נוויד אפכארי

"הם מחפשים צוואר כדי לתלות עליו את החבל שלהם". נוויד אפכארי

העובדה שאפכארי הוצא להורג בתוך זמן כה קצר ממועד פרסום גזר דינו איננה מקרית: מיד עם פרסום גזר דין המוות, נפתחו כמה קמפיינים מקומיים ובינלאומיים בקריאה לעצור את הוצאתו להורג. אנשי ציבור וספורטאים איראניים הציפו את הרשתות החברתיות תחת ההאשטג #اعدام_نکنید ('אל תוציאו להורג'), לצד קריאות של אגודות ספורט וספורטאים מרחבי העולם.

אחרי שהתפרסה הידיעה על הוצאתו להורג, העיתונאי האיראני מהדי מחמודיאן דיווח בחשבון הטוויטר שלו כי הוא כבר עלה על טיסה לשיראז ביחד עם אח נוסף של אפכארי במטרה להיפגש עם משפחתו של תורכמאן, שהביעה את הסכמתה לשקול את האפשרות למחול לאפכארי ולהמיר את גזר הדין לתשלום דמי כופר, כאשר קיבלו את הידיעה על הוצאתו להורג. לפי החוק האסלאמי באיראן, במקרה של רצח, משפחת הנרצח יכולה למחול לרוצח ולמנוע את הוצאתו להורג, דבר שקורה לא אחת וכבר היו לא מעט מקרים שנידונים למוות הורדו מעמוד התליה אחרי שהחבל כבר נכרך סביב צווארם. במקרה של אפכארי, יש להניח שהשלטונות לא רצו להגיע למצב הזה ומיהרו לבצע את ההוצאה להורג לשם הרתעת מתנגדים עתידיים.

donate

האחים אפכארי הכחישו מתחילת מעצרם כל קשר לרצח של תורכמאן, למעט הודאה שנגבתה לעדותו של נוויד אפכארי תחת עינויים קשים. תחקיר שמפרסם האתר איראן-ווייר מצביע על כשלים קשים בתיק של השלושה, אשר על פי עדויות רבות לא היו כלל במקום ובשעה שנרצח תוכמאן. בטרם הוצאתו להורג הצליח נוויד אפכארי להוציא מהכלא הקלטה בקולו בה הוא טוען שוב לחפותו ומתחנן לסיוע כדי להציל את חייו. להלן תמליל הדברים:

"ברכות לעם האיראני האציל, אני נוויד אפכארי.

המאמצים האחרונים שלנו מול רשויות החוק והצדק של הרפובליקה האסלאמית לא נשאו פרי והם דחו את הערעור שלנו. אחרי שנתיים של סבל וייסורים דנו אותי למוות. אף בית משפט לא שמע את קולי, אף חוקר לא מונה לתיק כדי לשמוע את מה שיש לי לומר. אם שתקתי עד עכשיו הרי שזה היה רק כדי לאפשר לצדק להיעשות, אבל מהרגע הזה אני ומשפחתי זקוקים לעזרה. אני לא פונה לעם האיראני בלבד, אלא לכל אדם שיש בו טיפת אנושיות וכבוד. השתיקה שלכם משמעה תמיכה בעוול וברשע, תמיכה בהוצאה להורג של אדם חף מפשע.

אם יש דבר אחד שלמדתי מההיאבקות, הרי שזה לא להיכנע תחת משא של שקרים. אחרי מסכת העינויים שעברתי בתאי הבידוד ובמרתפי החקירות, ברגע שהגעתי לכלא כתבתי מיד מכתב תלונה לגורמים האחראים. כתבתי שאני לא רוצח מטורף. ביקשתי לראות רופא משפטי, שהדו"ח שלו הוכיח שעברתי עינויים. שוב ושוב טענתי שההודאה שלי נגבתה תחת עינויים ושבכל התיק הארור הזה אין אפילו בדל הוכחה לכך שאני אשם, אבל הם לא רצו לשמוע. הבנתי שהם מחפשים צוואר כדי לתלות עליו את החבל שלהם.

אני הולך ומתקרב לגרדום. תמיד אמרו לי שראש חף מפשע מגיע עד לעמוד התליה אבל לעולם לא נתלה עליו. אני רואה היום שזה שקר מוחלט. לפי החלטת מערכת המשפט של הרפובליקה האסלאמית של איראן, אדם חף מפשע ששמו נוויד אפכארי מתקרב מדי יום לעמוד התליה. אם הוא יישאר לבדו, אם קולו יושתק, הוא יומת והעולם לא יניד אפילו עפעף. אני מבקש היום מכל אדם רודף צדק, יהיו אמונותיו ודעותיו אשר יהיו, להשמיע את הקול שלי ושל משפחתי. לכבוד האנושי אין כל משמעות זולת הגנה על הצדק.

כל המסמכים מעידים על חפותי. אם אוצא להורג, עליכם לדעת שבמאה ה-21, עם כל המשאבים והארגונים הבינלאומיים לזכויות אדם, או"ם, מועצת הביטחון וכיוצא בהם, אדם חף משפע הוצא להורג על אף כל המאמצים שהשקיע להשמיע את קולו

אני חייב להגן על חיי בשם אותו הצדק. כל המסמכים מעידים על חפותי. אם אוצא להורג, עליכם לדעת שבמאה ה-21, עם כל המשאבים והארגונים הבינלאומיים לזכויות אדם, או"ם, מועצת הביטחון וכיוצא בהם, אדם חף משפע הוצא להורג על אף כל המאמצים שהשקיע להשמיע את קולו. אם אוצא להורג, הדעת נותנת שלא אהיה הקורבן הראשון של המערכת הזו שרומסת את הצדק.

אנחנו עשינו כל מה שיכולנו לעשות, פעלנו בכל דרך אפשרית ובכל שפה שעלתה על דעתנו כדי להסביר להם: אתם עומדים להרוג אדם חף מפשע. אבל מהיום הראשון בני משפחתי ואני ראיתי את תפאורת בתי המשפט והשופטים שהם הקימו בהצגה שבה אנחנו שימשנו כבובות ראווה. אין לי לא טריבונה להשמיע את קולי ולא קשרים במקומות הנכונים. המשאב היחיד שעומד לרשותי הוא קולם של רודפי הצדק באשר הם".

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עונשים של קטיעת כפות ידיים למי שלא הפיק מספיק גומי. פסל של המלך ליאופולד השני מלך בלגיה בכניסה למוזיאון הממלכתי למרכז אפריקה (צילום מקוויקיפדיה, CC-BY SA 3.0)

עונשים של קטיעת כפות ידיים למי שלא הפיק מספיק גומי. פסל של המלך ליאופולד השני מלך בלגיה בכניסה למוזיאון הממלכתי למרכז אפריקה (צילום מקוויקיפדיה, CC-BY SA 3.0)

אנו, האפריקאים, רוצים שהפסלים של מי שטבח בנו ייפלו

ליאופולד מלך בלגיה שיעבד את קונגו והביא למותם של מיליונים. אין סיבה שאנחנו נמשיך לראות את הפסלים שלו ושל אחרים ששיעבדו את אפריקה. מנהיג בקהילה הקונגולזית בישראל כותב ל"שיחה מקומית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf