newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המדינה תפצה תושב מז' ירושלים שנעצר כדי למנוע ממנו להפגין

במשך שעות החזיקה המשטרה במוחמד אבו חומוס בתחנת משטרה במטרה למנוע ממנו להפגין נגד מרתון ירושלים. המשטרה תפצה אותו על כליאת שווא ב-5,000 שקלים, לאחר שהודתה בפני בית המשפט כי שיקרה כשטענה שנעצר בשל מעורבות בהפרות סדר

מאת:

בית המשפט השלום בירושלים פסק השבוע כי תושב מזרח העיר מוחמד אבו חומוס יפוצה ב-5,000 שקלים, זאת לאחר שבמרץ האחרון המשטרה לקחה אותו מביתו באשמורת ליל ועיכבה אותו במשך שעות ארוכות בתחנת המשטרה בתואנות שווא כדי למנוע ממנו להפגין נגד "מרתון ירושלים".

ב-18 במרץ האחרון נעצר מוחמד אבו חומוס, תושב עיסאוויה וחבר בוועדה העממית בכפר. יחד איתו נעצרו שני תושבי עיסאוויה נוספים בחשד למעורבות בהפרות סדר. בשעה ארבע לפנות בוקר באותו היום הגיעו כ-20 שוטרים לביתו של אבו חומוס והוא נלקח לתחנה לחקירה. למרות שניתן היה לזמן אותו לחקירה ללא בעיה. בתחנה אבו חומוס כלל לא נחקר על הפרת סדר כלשהיא. כבר בעת המעצר טען אבו חומוס כי המעצר בוצע כדי למנוע ממנו למחות נגד "מרתון ירושלים" שנועד להתקיים באותו היום ועתיד היה לעבור במזרח העיר. ולראיה, לאחר שהמרתון הסתיים הוא שוחרר לביתו.

כאשר שאל חוקר בתחנה האם נעצר כדי למנוע להפגין, נאמר לו שזו טענה לא נכונה. גם בדוברות המשטרה דחו לחלוטין את הטענה ומסרו אז לתקשורת כי "השלושה נעצרו בחשד למעורבות בהפרות סדר ללא קשר למרתון".

> המשטרה וארדן שוב משקרים על אירועי אום אל חיראן? מי היה מאמין

מוחמד אבו חומוס, אחד ממובילי המאבק הלא אלים בירושלים המזרחית, בהפגנה בעיסאוויה.  (צילום: גיא בוטביה)

מוחמד אבו חומוס, אחד ממובילי המאבק הלא אלים בירושלים המזרחית, בהפגנה בעיסאוויה. (צילום: גיא בוטביה)

לאחר המקרה הגיש אבו-חומוס, באמצעות עו"ד איתי מק, תביעה אזרחית נגד המשטרה בגין כליאת שווא ועגמת נפש. בכתב ההגנה המשטרה הודתה כי למעשה שיקרה בזמנו ואכן אבו חומוס נעצר במטרה למנוע ממנו להפגין נגד המרתון. המשטרה ניסתה להצדיק זאת בטענה כי משמרת המחאה שתכנן אבו חומוס לא תואמה עם המשטרה ולכן היה חשש כי יפר את הסדר. רק שעל פי החוק אין שום צורך לתאם משמרת מחאה כזו עם המשטרה. המדינה הודתה בדיון בבית המשפט בירושלים בעובדות אך טענה כי פעלה ב"תום לב".

הרדיפה נגד אבו חומוס לא התחילה באותו מרתון. מזה זמן רב שהמשטרה מנסה למנוע מאבו חומוס – אחד מהפעילים הבולטים בירושלים המזרחית, שבחרו בדרך של מחאה לא אלימה -לפעול. בשיחה עם שיחה מקומית הוא סיפר "אני אזרח פלסטיני שמתנגד לכיבוש. בכל פעם שאני מנסה להתנגד בצורה דמוקרטית לכיבוש המשטרה נוקמת בי. באוגוסט בשנה שעברה חייל של חיל הים תעה והלך לאיבוד בכפר בלילה. ליוויתי אותו לתחנת המשטרה בתחנת הדלק מחוץ לכפר. שם במקום להודות לי, אחד משוטרי מג"ב התקרב אליי וירק עליי". רק יום לפני המקרה הוכה בנו בן ה-14 של אבו חומוס בידי שוטרים לאחר שמתנחל טען כי זה הרביץ לו.

התבנית הזאת של המשטרה וצה"ל שמנסים לדכא מחאה לא אלימה היא לא חדשה. כבר ב-2010 מי שהיה ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (מיל') עמוס גלעד אמר כי "אנחנו לא מתמודדים טוב עם גנדי". כך למשל, בספטמבר האחרון, הואשם, עיסא עמרו,פעיל מוכר במאבק העממי הבלתי אלים בחברון, בשורה של עבירות מופרכות אשר מהוות רדיפה פוליטית ברורה. בשבוע שעבר עוכבו שלושה פעילים בדואים על ידי השב"כ במטרה למנוע מהם להגיע להלוויה של יעקוב אבו אלקיעאן שנהרג מאש המשטרה לאחר שהואשם על ידה בביצוע פיגוע דריסה.

> שב"כ עיכב שלושה פעילים פלסטינים בדרך להלוויית אבו אלקיעאן

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

"ההצבעה היום היא תמרור אזהרה". משמאל: איימן עודה, עאידה תומא סלימאן, עופר כסיף ויוסף עטאונה (אורן זיו)

הנהגת חד"ש שמרה על מקומה אך החברים העבירו מסר: דרוש שינוי

אף שבתום הפריימריז, שלושת חברי הכנסת המכהנים שמרו על מקומם, ההצבעה לוותה במתחים שמקורם בביקורות על הקו המתון של עודה מול הקו של מק"י, ועל עמדותיה של תומא סלימאן בנושאי מגדר. כעת האתגר הוא להוציא את הבוחרים לקלפיות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf