newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המשטרה סגרה אירוע תרבות בתיאטרון אל-חכוואתי בירושלים

תיאטרון אל-חכוואתי היה אמור לארח ערב שירה אותו ארגנה העמותה ללימודים אקדמיים ע"ש מילאד עיאש, בן 17 שנהרג לפני חמש שנים במהלך הפגנות בסילוואן מירי שמעולם לא נחקר ברצינות. המשטרה שטענה כי במקום אמור להיערך כנס של החזית העממית, פלשה בכוחות גדולים לתיאטרון וסגרה אותו למספר שעות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתבו: מערכת ערב48

כוחות גדולים של משטרה ושב"כ פרצו בערב יום חמישי לפני שבוע לתאטרון הלאומי הפלסטיני "אל-חכוואתי" בירושלים. להנהלת התיאטרון נמסר צו סגירה למספר שעות, בטענה שהמקום מארח כנס של ארגון טרור.

בשעה שש בערב היה אמור להיפתח במקום אירוע שכותרתו "שירו איתנו", אותו מארגנת קרן מילאד ללימודים אקדמיים. הקרן היא על שמו של השהיד מילאד עיאש, נער בן 17 שנהרג לפני חמש שנים במהלך הפגנות בסילוואן מירי שפגע בו מכיוון התנחלות בית יהונתן ומעולם לא נחקר ברצינות. באירוע לזכרו הייתה אמורה להשתתף האמנית רולא עאזר, לצד אמנים נוספים.

המשטרה טענה בהודעתה כי בתאטרון היה אמור להיערך כנס של החזית העממית לשחרור פלסטין. מפקד מחוז ירושלים, יורם הלוי, חתם על הצו המורה לאסור על קיומו של האירוע לפי הסמכות שניתנה לו לפי סעיף 9 של חוק המאבק בטרור 2016. לפי הצו שנתלה על דלת התאטרון, הוא היה אמור להיסגר בין השעות חמש אחר הצהרים לחצות.


שוטרים סוגרים את תיאטרון אל-חכוואתי

בשיחה שקיימנו אמרה המנהלת האמנותית של התאטרון, ג'ורג'ינה עספור, כי "זאת לא הפעם הראשונה בה מוציאים צו סגירה ועוצרים את הפעילות של תאטרון אל-חכוואתי. ברור לנו שיש מדיניות מכוונת לחנוק את הפעילות התרבותית הפלסטינית בירושלים. הטענות של המשטרה והשב"כ כי היה כנס של מפלגה פוליטית רחוקה מלהיות נכונה. מה שהיה מתוכנן היה אירוע שירה לתמיכה בסטודנטים. הופתענו לראות שוטרים ואנשי שב"כ פולשים חמושים לתאטרון, שהוא מוסד תרבות, כדי למסור לנו את צו הסגירה ולאסור על הפעילות, זאת ללא בירור או אזהרה מראש".

עספור סיפרה על מה שאירע בחמישי בערב: "הם נכנסו לאולם הגדול בזמן החזרה האחרונה של האמנים והפסיקו את החזרה. הם הוציאו מהאולם הקטן קבוצה של סופרים שהשתתפו באירוע הספרותי 'היום השביעי' שמתרחש כל יום חמישי, זאת למרות שאין קשר בין שני האירועים. הם חקרו שני אנשים בתוך המבנה ומסרו לנו את צו הסגירה. השאלות שלהם היו מוזרות, אבל למרות ניסיונותיהם להתגרות בנו, כיבדנו את ההוראות ופינינו את התאטרון בשקט, במיוחד מכיוון שחלק גדול מהנוכחים היו נשים וילדים ואנשים מבוגרים. התאטרון נחשף לאיום סגירה לששה חודשים בכל פעם שבה הוא מארח אירועים 'לא חוקיים' להגדרתו של הכיבוש הישראלי".


במקום שירה, צו סגירה. שוטרים בתיאטרון

בשיחה עם סעיד עיאש, אביו של מילאד ומהאחראים על "קרן מילאד ללימודים אקדמיים", הוא הסביר שהקרן מבוססת על תרומות וסולידריות ואין לה שום קשר לארגונים פוליטיים. האירוע שהופסק הוא ערב שארגנה הקרן לתמיכה בסטודנטים ירושלמים שאינם יכולים לממן את לימודיהם.

עיאש הכחיש לחלוטין את טענות המשטרה והשב"כ וטען שמטרתה של הסגירה היא הצרת הפעילות התרבותית והחינוכית בירושלים, הפחדת התושבים, במיוחד צרכני התרבות ביניהם, במטרה להרחיב את תהליך הישראליזציה של העיר וריקונה לחלוטין מכל פעילות תרבותית פלסטינית. הוא הדגיש כי אל-חכוואתי הוא במת התרבות החשובה והוותיקה ביותר, והפגיעה בו משמעותה פגיעה בתרבות והזהות הפלסטינית.

עיאש הוסיף כי באירוע הייתה אמורה להשתתף האמנית רולא עאזר לצד אמנים נוספים. האירוע פורסם בכלי התקשורת ובמדיה החברתית והוא לא היה בגדר פעילות סודית ולכן לא היה שום צורך להתייחס לאירוע ולקהל בצורה כל כך אגרסיבית.

לכיבוש הישראלי ישנה מדיניות ממוסדת שמטרתה להצר על הפעילות התרבותית והחינוכית בירושלים. כך למשל מנעה המשטרה משני עובדים בארגון "א-רואיה" הפלסטיני לתלות ציורים של אמנים פלסטינים באזור שער שכם במסגרת הפרויקט "מוזיאון הרחוב", שהוא פרויקט שמקשט את העיר בעבודות של אמנים פלסטינים, זאת למרות שהם שכרו לוחות מודעות מהעירייה. הם נחקרו לשלוש שעות חלק מעבודותיהם נקרעו.

הפוסט פורסם במקור באתר ערב48תרגמה מערבית: דימה דראושה.

> זה לא התפקיד של ארגוני שמאל להלבין את יהודה גליק

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, במושב הפתיחה של הכנסת ה-20, ב-31 במרץ 2015 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

תסמונת עדר במקום חיסון העדר: גנץ ופרץ בדרך לממשלת הסיפוח

לראשי כחול לבן והעבודה לא היתה כל מניעה לשתף פעולה בענייני ההתמודדות עם הקורונה גם מספסלי האופוזיציה. במקום זה, הם בחרו להיות אסקופה נדרסת בממשלת ימין קיצונית. ובינתיים, חברי המשותפת מלמדים את כולנו שיעור במהותה של אופוזיציה ובסולידריות ומחויבות ציבורית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf