newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הליצן הפלסטיני יישאר עוד שישה חודשים בכלא, ללא משפט

מעצרם המנהלי של הליצן והמורה לקרקסנות מוחמד אבו סח'א, ושל איש התקשורת ופעיל זכויות האסירים חסן ספדי, הוארך בשישה חודשים נוספים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת: נטשה רוט

בית משפט אישר בתחילת השבוע את הארכת צו המעצר המנהלי של מוחמד אבו סח'א, ליצן ומורה לקרקסנות לילדים עם צרכים מיוחדים, בשישה חודשים נוספים. על פי ארגון זכויות האסירים הפלסטיני "אדמיר", אבו סח'א, השוהה במעצר ללא משפט מאז דצמבר 2015, לא צפוי להשתחרר לפני יוני 2017. וגם אז ניתן יהיה להאריך שוב את מעצרו המנהלי ללא משפט.

בשבוע שעבר הוארך גם מעצרו המנהלי של רכז התקשורת של אדמיר, חסן ספדי, בשישה חודשים. ביוני 2017, בתום ששת החודשים הנוספים, יסגור ספדי שנה במעצר ללא משפט.

צווי מעצר מנהליים מאפשרים למדינה לכלוא אנשים מבלי להביא אותם לדין, לנהל משפט הוכחות או להגיש נגדם כתב אישום מולו הם יכולים להתגונן, וכל זאת על בסיס ראיות חסויות שמציגה המדינה לבית המשפט. צווים אלו יכולים להתחדש מידי שישה חודשים וללא הגבלה על מספר הפעמים בהם חודשו. לאחרונה עשתה ישראל שימוש בצו מעצר מנהלי כדי להאריך את כליאתו של אסיר שכבר ריצה את גזר דינו – בילאל כיאד שנידון למעצר מנהלי מיד לאחר שסיים עונש מאסר של 15 שנים.

> עשרות תושבי בקעת הירדן פונו מבתיהם השבוע לטובת אימונים צבאיים

השופט שיחרר אותו ממעצר בערבות, אז השב"כ הוציא לו צו מנהלי. העיתונאי ואיש המדיה של ארגון זכויות האסירים "אדמיר", חסן ספדי.

השופט שיחרר אותו ממעצר בערבות, אז השב"כ הוציא לו צו מנהלי. העיתונאי ואיש המדיה של ארגון זכויות האסירים "אדמיר", חסן ספדי.

אבו סח'א היה חבר בקרקס הפלסטיני מאז 2007 (אז היה ילד בן 14) ועד מעצרו. הוא לימד בבית הספר של הקרקס בו פעילים מאות ילדים, ביניהם עשרות ילדים בעלי צרכים מיוחדים שבטיפול בהם התמחה. בדצמבר לפני שנה הוא נעצר כשהיה בדרכו לעבודה בעת חציית מחסום צבאי ליד שכם. זמן קצר לאחר מכן הוצא נגדו צו מעצר מנהלי, שכאמור, הוארך כעת בפעם השניה.

בעת מעצרו הראשון טען דובר צה"ל כי הליצן הפלסטיני נעצר בשל "פעילותו בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין", והערכה כי היא "יוצרת סיכון בטחוני ממשי וחמור". לדברי אדמיר, ההערכה של הצבא נותרה בעינה גם בזמן הדיון האחרון של אבו סח'א ב-5 בדצמבר.

באחד הדיונים שלו פנה מוחמד אבו סח'א לבית המשפט ואמר: "אני אומן בקרקס. אני ליצן. טיילתי הרבה באירופה וראיתי הרבה אנשים, פלסטינים, ישראלים, אמריקאים. אין לי כל כוונה לבצע פעולות אלימות. אפילו בפייסבוק יש לי הרבה אנשים מתרבויות שונות. אני עובד ברמאללה בתור ליצן בקרקס, אנו מטיילים בקרקס מסביב לאירופה. פעם אחרונה שהייתי בחו"ל הייתה ביוני שעבר. אני עובד סוציאלי בארגון התנדבותי".

חסן ספדי, איש תקשורת בן 25 מבית חנינא שעובד כאחראי המדיה של ארגון זכויות האסירים הפלסטיני "אדמיר" וכותב בעיתון הלבנוני א-ספיר, נעצר ב-1 במאי 2016 ונידון למעצר מנהלי ב-10 ביוני. ספדי שנעצר כשעבר במחסום כראמה, היה בדרכו הביתה מתוניסיה, שם השתתף בכנס של צעירים ערבים שעסק בזכויוית אדם ובנושאים חברתיים אזוריים.

במהלך הדיונים הראשונים, טען התובע הצבאי כי ספדי מקושר עם ארגון לא חוקי וכי ביקר בלבנון, המוגדרת כמדינת אויב, יותר מפעם אחת. על פי אדמיר, ספדי היה נתון לחקירות ממושכות לאורכן הוא היה קשור בידיו בתנוחה מכאיבה, ונתון לאיומים, צעקות ומניעת שינה. כמו הליצן אבו סח'א, גם ממנו מונעות הרשויות ביקורי משפחה.

על פי נתוני אדמיר, כ-720 עצורים פלסטינים מוחזקים כעת בצו מנהלי ללא משפט בבתי הכלא של ישראל.

נטשה רוט היא עיתונאית, עורכת באתר 972+ ואקטיביסטית שמתגוררת ביפו.
הפוסט פורסם במקור באנגלית ותורגם על ידי יעל מרום.

> כרוניקה של טיוח: כך הריגת שני נערים התגלגלה להסדר טיעון על רשלנות

הליצן מוחמד אבו סח'א (באדיבות קרקס פלסטין)

הליצן מוחמד אבו סח'א בפעילות עם ילדים (באדיבות קרקס פלסטין)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf