newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

היועמ"ש מתנגד לניסיון של הליכוד לעצור הסעת בדואים לקלפי

המפלגה מבקשת צו מניעה לפעילות זזים בתקופת הבחירות, כדי לעצור את פרויקט ההסעות בכפרים הלא מוכרים. היועץ טען בתגובתו כי "לא הוצגה תשתית שתבסס עילה למתן צו מניעה". בכפרים הללו מתגוררים כ-50 אלף אזרחים, שנדרשים ללכת שעות לקלפי הקרובה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתנגד לניסיון החוזר של הליכוד לעצור יוזמה לארגון הסעות לקלפי לאזרחים בדואים שמתגוררים בכפרים בלתי מוכרים. זאת, לאחר שניסיון קודם נדחה על ידי ועדת הבחירות המרכזית בבחירות הקודמות שנערכו באפריל השנה.

בליכוד עתרו כעת לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה להוציא צו מניעה לפעילות עמותת "זזים – קהילה פועלת" בתקופת הבחירות, כדי לעצור את פרויקט ההסעות שיזמה התנועה. הפרויקט נועד להנגיש את הקלפיות לאזרחים הבדואים, תושבי הכפרים הבלתי מוכרים בנגב.

בכפרים הבלתי מוכרים מתגוררים כ-50 אלף בעלי זכות בחירה, ללא תחבורה ציבורית הולמת או כבישים סלולים, ולא מוצבות בהם קלפיות. אזרחים שמעוניינים להגיע לקלפי נדרשים לעתים לצעוד ברגל בדרכי עפר בשמש הקופחת, במשך שעתיים ויותר לכל כיוון.

זזים להצביע בבחירות 2019. (זואי ווייר / פלאש 90)

אוטובוס בנגב. תחבורה ציבורית לא הולמת ומיעוט כבישים סלולים (זואי ווייר / פלאש 90)

היוזמה של זזים החלה לפעול לאחר שבבחירות האחרונות סירבה ועדת הבחירות המרכזית להציב 11 קלפיות בכפרים הלא מוכרים, ודחתה כבר ב-2015 את האפשרות לממן מערך הסעות לתושבים באזור. היוזמה ממומנת ב-100% מתרומות קטנות של ישראלים. בבחירות הקודמות, לפי אתר העמותה, תרמו לה 1,500 אזרחים שאיפשרו ל-50 מיניבוסים להגיע לנגב כדי לאפשר לתושבי הכפרים הלא מוכרים להצביע.

בתגובת זזים לעתירה נכתב בין השאר כי מהיישוב ביר הדאג', יישוב מוכר שבו מתגוררים כמה אלפי בעלי זכות בחירה, עד לקלפי בשגב שלום מדובר בהליכה של 2 ק"מ , שלאחריה יש להחליף 2 אוטובוסים לכל כיוון; מהיישוב סוואווין מדובר בהליכה של 6 ק"מ, או נסיעה בשני אוטובוסים והליכה של כ-2 ק"מ; מהיישוב רכמה עד לקלפי בשגב שלום מדובר בהליכה של כ-2 ק"מ ונסיעה של שעה בשני אוטובוסים; מהיישוב חרבת אלוטאן לקלפי בחורה מדובר בהליכה של כ-3 ק"מ עד לתחנת האוטובוס, ולאחר מכן נסיעה בשני אוטובוסים והליכה רגלית מהתחנה.

כאמור, לפני הבחירות הקודמות הגישה תנועת אם תרצו עתירה דומה לוועדת הבחירות המרכזית, בטענה כי פעילות זזים מפירה את חוק מימון מפלגות. מכיוון שאם תרצו אינה מפלגה ולכן אינה יכולה להגיש לבדה עתירה כזאת לוועדה, הצטרפה לעתירתה מפלגת הליכוד. ועדת הבחירות המרכזית דחתה אז את העתירה. יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, קבע כי לא הונחה בפניו תשתית מספיקה למתן צו מניעה. הוועדה העבירה את המסמכים שהוגשו לה לבדיקת מבקר המדינה.

הפעם הוגשה העתירה בשם מפלגת הליכוד בלבד, שוב בטענה להפרת חוק מימון מפלגות (חוק v-15, שאושר במארס 2017). החוק דורש  חובת התארגנות ודיווח, וכן הגבלות על תרומות, על אזרח או קבוצת אזרחים שמעוניינים לבצע פעילות בחירות שלא דרך מפלגה או גוף הקשור לסיעה. לחוק כמה מדרגות לגיוס תרומות ופעילות בחירות, כאשר על המדרגה הנמוכה ביותר – עד תקרה של 100 אלף שקל – לא חלה כל הגבלה או חובת רישום ודיווח.

מפלגת הליכוד טוענת בעתירה, מעבר לטענות על "פעילות להפלת הליכוד והעומד בראשו" וקבלת תרומות "מהקרן הזרה 'הקרן לישראל חדשה'", כי זזים מתכוונת להוציא יותר מתקרה זו על סמך עלות הפעולה הקודמת. זזים הגישה בתגובתה פירוט של הוצאותיה הצפויות, שאינו עולה על התקרה.

היועמ"ש טען בתגובתו לעתירה כי "לא הוצגה תשתית שתבסס עילה למתן צו מניעה". גם היועץ המשפטי לשעבר, מיכאל בן יאיר, כתב כי "הליכוד מבקש לעוות את ביטוי קולם בבחירות של אזרחי ישראל מהמגזר הבדואי בדרום, על ידי מניעת הגעתם לקלפיות".

"תביעת השתקה לכל דבר"

בזזים טענו בתגובה לעתירה כי "צו המניעה שמבקשים בליכוד נגד פעילות זזים נועד למנוע מהאזרחים הבדואים בכפרים הלא מוכרים להצביע. עתירת הליכוד נגד זזים מצטרפת לניסיון לחקיקת בזק בנושא המצלמות וליוזמה לחיפוש על נשים ערביות בקלפי, מעל ומתחת לרעלה – כולם נועדו לדכא הצבעה של אזרחים ערבים".

מנכ"לית זזים, רלוקה גנאה, מסרה כי "העתירה של הליכוד היא תביעת השתקה לכל דבר – גם של הקהילה שלנו, אבל קודם כל של האזרחים הבדואים בנגב, שבלי ההסעות שלנו פשוט לא יוכלו להצביע. מול ההסתה ומול ניסיונות דיכוי ההצבעה, הקהילה שלנו מושיטה יד בסולידריות לאזרחים הבדואים בכפרים הבלתי מוכרים".

לדבריה, "יוזמת ההסעות מבוססת על מתנדבות ועל תרומות קטנות של פעילים ישראלים. ניסיונות ההשתקה לא ימנעו מאתנו להמשיך לפעול למען שוויון לכל תושבי הארץ הזאת ונגד גזענות".

בין השאר, מתכוונת זזים להפעיל קו חם בערבית שיפורסם החל ממחר ברשת, בפוסטרים ובכמה שלטי חוצות, שאליו יוכלו אזרחים לפנות כדי לדווח על הפרעות למהלך התקין של הבחירות וניסיונות לדיכוי הצבעה. צוות מתנדבים יקבל את השיחות, ובזזים יהיו מוכנים לתת מענה בזמן אמת לכל דבר שיעלה. את הייעוץ המשפטי המקצועי מספק מרכז עדאלה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מטוס ריסוס, אילוסטרציה (צילום: Pixabay)

אחרי שנה של שקט: ישראל שבה לרסס חומרי הדברה מעל עזה

מאז יום שלישי שעבר, מטוסים ישראליים מרססים חומרי הדברה לאורך הגדר עם רצועת עזה. הריסוסים התחילו ב-2014, ופגעו ב-7,620 דונם של קרקעות חקלאיות ברצועה וכן בבריאות התושבים ובפרנסתם. בעקבות פניית ארגוני זכויות אדם לשר הביטחון דאז בנימין נתניהו, במהלך 2019 לא התבצעו ריסוסים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf